Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Gmina Słubice od kilku dobrych lat stawiała na lampy zasilane energią słoneczną. Jednak mieszkańcy sygnalizowali, że świecą one za krótko i za słabo. To ma się zmienić – włodarze chcą odejść od tego rodzaju oświetlenia i budować tradycyjne linie elektroenergetyczne.

lampa solar_2

O tym, gdzie są stawiane nowe lampy solarne, informowaliśmy regularnie od kilku lat. Tego rodzaju oświetlenie powstało m.in. w Kunowicach, Nowych Biskupicach, Kunicach i na osiedlu Zielone Wzgórza. W samych Słubicach lampy stanęły na terenach wokół garaży przy Rysiej i Szczecińskiej, przy ul. Słowackiego, Strzeleckiej.

Propagatorem takiego rozwiązania był poprzedni burmistrz Tomasz Ciszewicz, który podkreślał, że lampy pojawiają się w lokalizacjach, które wskazują sami mieszkańcy. Chodziło przede wszystkim o miejsca, gdzie trudno było podłączyć tradycyjne oświetlenie.

Mieszkańcy niezadowoleni

Jednak to alternatywne oświetlenie było krytykowane przez mieszkańców. Pod koniec 2015 roku jeden z czytelników pisał na naszej stronie w komentarzu: „Mi najbardziej podobają się lampy solarne, które jesienią i zimą w pochmurne dni nie świecą wcale, a jak już to 1-2 godziny z mocą 15-stu robaczków świętojańskich. Moja latarka, która mieści mi się w dłoni, świeci mocniejszym światłem.”

Podobne głosy pojawiały się również w kolejnych latach. - Te lampy nie sprawdziły się. W dni pochmurne nie ładują akumulatorów i nie świecą w nocy wcale lub świecą bardzo krótko, ich efektywna moc świetlna jest bardzo słaba – pisał na naszym forum kolejny z czytelników.

W podobnym tonie niedawno wypowiedział się m.in. Mariusz Dubacki, były kandydat na urząd burmistrza Słubic, a także mieszkaniec osiedla Zielone Wzgórza. Lampy solarne określił mianem „atrapy oświetlenia ulicznego”.

lampa solar_3

Reakcja burmistrza

Te głosy doczekały się reakcji władz. Burmistrz Mariusz Olejniczak przyznał, że lampy nie do końca sprawdzają się, zwłaszcza jesienią i zimą, ponieważ świecą za krótko. Dlatego gmina zbuduje na osiedlu Zielone Wzgórza tradycyjne oświetlenie. I nie tylko tam, również na cmentarzu komunalnym i w innych miejscach.

- Musimy wrócić do tradycyjnego oświetlenia. Lampy solarne zapalają się popołudniu, a po kilku godzinach już nie świecą. Tak przecież nie może być – podkreśla M. Olejniczak.

Na razie 100 tys. zostanie przeznaczone na sporządzenie dokumentacji technicznej. To, kiedy staną nowe, już lepiej świecące lampy, zależy od kosztorysu, który powstanie razem z dokumentacją. Być może inwestycje rozpoczną się w przyszłym roku.

---

Do tematu będziemy wracać.

Komentarze   

#1 Zafiras 2020-02-14 23:29
Witam wszystkich. Jestem ciekawy,czy ul.Wrocławska doczeka się oświetlenia miejskiego. Jak narazie do godziny 23.00 jest jasno od sklepu biedronka. Potem ciemności. Liczę,że się to zmieni. Ulica w ścisłym centrum miasta.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.