Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ile osób mieszka nad Odrą? Jaki jest odsetek obcokrajowców? Ilu Niemców uczy się polskiego? Te i inne ciekawe dane statystyczne można znaleźć w niedawno wydanej publikacji pt. „Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą - Słubice”. Publikujemy ją dla was na naszej stronie.

Dzień Europy

Różne oblicza wielokulturowości

- Broszura ma na celu przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie nauki języków obcych. Jej celem jest ukazanie różnorodności językowej i kulturowej, a także pogłębienie zainteresowania nauką języków obcych w dwumieście – wyjaśniają Natalia Majchrzak i Katrin Becker ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które podjęły sę przygotowania publikacji.

Uczymy się języków sąsiada

Ale znajdziemy w niej nie tylko suche liczby. Autorki pytają konkretne osoby o ich spojrzenie na wielokulturowość i radzenie sobie z posługiwaniem się różnymi językami w codziennym życiu.

Poznajemy historię m.in. Andrzeja Fesenko, który przyjechał do nas aż z Kazachstanu. Mówi trzema językami i chce poznawać kolejne. Jest też opowieść o Heidelore Schwaneberg, której w nauce języka polskiego pomaga znajomość języka rosyjskiego, którego z kolei uczyła się w szkole, jeszcze w czasach żelaznej kurtyny.

Dzień Europy

Słubice i Frankfurt w liczbach

Z publikacji dowiemy się m.in. że pod koniec 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych 6 061 osób z aż 112 państw. A społeczność ukraińska w Słubicach to aż 59,2% ze wszystkich mieszkających tu obcokrajowców (których oficjalna liczba wynosi 1178).

A co mówią inne liczby? Że Frankfurt w omawianym czasie (koniec 2018 roku) liczył sobie 58 169 mieszkańców, a Słubice 20 069. A np. druga (po Polakach) najliczniejsza grupa obcokrajowców we Frankfurcie nad Odrą to Syryjczycy (859 osób).

Autorzy broszury przyjrzeli się też wielojęzyczności na różnych szczeblach edukacji. Z publikacji wynika, że około 300 frankfurckich przedszkolaków uczy się języka sąsiada. Co ciekawe aż 138 dzieci posiadało oprócz obywatelstwa niemieckiego także obywatelstwo polskie.   

Jesteście ciekawi pozostałych informacji? Zapraszamy do lektury wersji online (PDF). Wersję drukowaną można bezpłatnie otrzymać w Domu Bolfrasa we Frankfurcie nad Odrą.

POBIERZ PUBLIKACJĘ

Komentarze   

#1 Lechita 2020-01-25 00:23
"a Słubice 20 069." - Gmina Słubice, a nie same miasto. Co do nauki języka sąsiada, to właśnie widać to "dwumiasto" - język niemiecki w Słubicach jest kluczowy, a polski we Frankfurcie, to tak raczej na marginesie. ;) Dodatkowo mały babol jest w tym opracowaniu - w Polsce ukraińskie nazwiska zapisujemy w polskiej, a nie angielskiej transkrypcji. Poza tym bardzo ciekawa statystyka.
#2 bohusz 2020-01-25 08:35
Wchodzę iPhone?a i nie widzę możliwości ściągnięcia PDF. Wrzućcie link proszę.
#3 Redakcja Słubice24.pl 2020-01-26 10:44
@bohusz

Link do pliku jest na końcu artykułu:
www.slubice24.pl/doc/2020/wielojezyki_dwumiasto.pdf
#4 bohusz 2020-01-26 15:26
Thx nie zauważyłem :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.