Na bezpłatne konsultacje przyszło blisko 100 osób
Konsultacje odbyły się 11 stycznia w gościnnym murach Collegium Polonicum. Ich organizatorem była Fundacja Terapii i Rozwoju Mind, dla której to pierwsze tego typu wydarzenie. W foyer czekało na chętnych aż 12 stanowisk, przy których można było porozmawiać z konkretnym specjalistą – prawnikiem, dentystą, logopedą, położną, dietetykiem, dermatologiem czy mediatorem.
Kompleksowa pomoc w jednym miejscu
Skąd pomysł na taką właśnie formułę? – To jest tak naprawdę odpowiedź na potrzeby, które zgłaszali nam nasi pacjenci w naszych własnych gabinetach – opowiada Anna Prażanowska, szefowa fundacji. - Oni często przechodzą długą drogę od diagnozy do terapii. Szukają specjalistów i odpowiedzi na swoje problemy. Abym im to ułatwić i oszczędzić czas, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu ekspertów z różnych dzień - dodaje jej zastępczyni Barbara Chojnicka.
Zarząd fundacji: Anna Prażanowska, Barbara Chojnicka, Beata Szydlik
Chętnych do wzięcia udziału w konsultacjach nie brakowało. I to nie tylko wśród odwiedzających, ale także samych specjalistów. – Gdy tylko rozeszły się wieści, że organizujemy takie wydarzenie, to sami zaczęli się zgłaszać. To bardzo budujące, bo początkowa obawiałam się o ich odzew – opowiada A. Prażnowska.
Frekwencja dopisała
Frekwencja sporo zaskoczyła organizatorów. W trakcie 3-godzinnych konsultacji przewinęło się około 100 osób, a niektóre z punktów były oblegane praktycznie non stop. Goście mogli liczyć nie tylko na fachowe porady, ale także na poczęstunek i napoje.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Karoliny Groc, prawniczki, która prowadzi niezwykle popularne (i bezpłatne) pogotowie prawnicze. Sporo młodych mam z maluszkami trafiło w ręce Gabrieli Ceranowicz, dyplomowanej położnej. A prosto stamtąd do fizjoterapeuty Andrzeja Danielewskiego, który sprawdzał m.in. reakcje ruchowe czy pracę mięśni.
Do Gabrieli Ceranowicz chętnie zaglądały młode mamy
12-letni Marcel z mamą zajrzeli do Mateusza Chojnickiego, dentysty. – Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym jak dbać o higienę jamy ustnej i dlaczego tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów – mówi stomatolog. Dzieci i ich rodzice chętnie zaglądali do dietetyczki Magdaleny Cieślak, która walczy m.in. o zdrowe jedzenie w szkołach i przedszkolach. Swoich gości przekonywała do odpowiedniej diety i mówiła jak skutecznie ją stosować.
- Przyznam, że wybierałam się tutaj z pewnymi obawami, ale zostałam bardzo miło przyjęta. Atmosfera była bardzo przyjazna, co też pomogło mi w rozmowie – powiedziała nam pani Katarzyna, która przyszła ze swoją córką po poradę logopedyczną.
Będzie kontynuacja
Ona i wielu pozostałych odwiedzających pytało o kolejne konsultacje. – Takie oczywiście będą – zapewnia B. Chojnicka. – Chcemy to robić cyklicznie i z większą ilością specjalistów – podkreśla. Ze swoją ofertą fundacja planuje wyjść na zewnątrz i - gdy tylko będzie nieco cieplej - zorganizować większe spotkanie na świeżym powietrzu, np. w jednym ze słubickich parków.
Magdalena Cieślak udzielała porad dietetycznych
Otwarte konsultacje to pierwszy duży krok w działalności fundacji. Jej założycielki mają ambitne plany, bo jak same podkreślają, osób wymagających pomocy jest bardzo wiele. I to tyczy się nie tylko mieszkańców Słubic, ale np. społeczności ukraińskiej, na którą także chce otworzyć się nowo powstała organizacja.
Zainteresowanych działalnością Fundacji Terapii i Rozwoju Mind odsyłamy na jej oficjalny profil na Facebooku (KLIKNIJ). A na naszej stronie już niebawem kolejna publikacja, w której szerzej o niej opowiemy.