Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego. Jak co roku, o tym święcie przypomina Park Narodowy Ujście Warty. Przyrodnicy chcą pokazać, że tereny podmokłe to niepowtarzalne ekosystemy, tętniące życiem, które pełnią bardzo ważne rolę w naszym świecie.

mokradla

Kluczowe dla klimatu

Chociaż słowo „bagno” nie kojarzy się najlepiej, to bagna, czyli mokradła są w przyrodzie bardzo potrzebne. - To miejsca wręcz tętniące życiem, o niespotykanej gdzie indziej ilości występujących tu gatunków roślin i zwierząt - wyjaśnia Olga Betańska z Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Zwraca też uwagę, że mają kluczowe znacznie w procesie oczyszczania wody. - To również ważne zbiorniki wody słodkiej, pełnią funkcję przeciwpowodziową, wpływają korzystnie na bilans wody i łagodzą zmiany klimatyczne – dodaje.

Mokradła pod ochroną

Dlatego właśnie warto je chronić. Niestety, tereny podmokłe od dość dawna zanikają lub ulegają degradacji – jest to problem globalny.

Od 1978 roku Polska jest stroną ogólnoświatowej konwencji chroniącej mokradła (zawartej w 1971), a na listę obszarów podmokłych o międzynarodowym znaczeniu zostało wpisanych 13 miejsc z terenu naszego kraju o łącznej powierzchni 145 tys. ha. Wśród nich jest pobliski Park Narodowy „Ujście Warty”.

Parkowe atrakcje

Takie dni jak wspomniane święto mają o tym przypominać. Dlatego pracownicy parku przygotowali kilka wydarzeń z tej okazji.

Obchody światowego Dnia Mokradeł odbędą się 26 stycznia w godz. 10-14 w siedzibie parku w Chyrzynie. Spotkanie rozpocznie się od prezentacji „O mokradłach słów kilka…”. Część artystyczną przygotują dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą.

O tym, co dzieje się na mokradłach, opowiedzą zdjęcia – Andrzej Dubiela zaprezentuje dwie opowieści fotograficzne „Toki żurawi” i „W tonacji rykowiska”. Zaplanowano także otwarcie wystawy malarskiej „Przyroda i architektura gminy Słońsk”.

Chętni mogą wziąć udział w wycieczce terenowej (tu należy pamiętać o odpowiednim, ciepłym ubraniu).

Tego samego dnia w godz. 8-13 przy siedzibie parku będzie prowadzona „Akcja karmnik”, podczas której m.in. będą obrączkowane ptaki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.