Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego. Jak co roku, o tym święcie przypomina Park Narodowy Ujście Warty. Przyrodnicy chcą pokazać, że tereny podmokłe to niepowtarzalne ekosystemy, tętniące życiem, które pełnią bardzo ważne rolę w naszym świecie.

mokradla

Kluczowe dla klimatu

Chociaż słowo „bagno” nie kojarzy się najlepiej, to bagna, czyli mokradła są w przyrodzie bardzo potrzebne. - To miejsca wręcz tętniące życiem, o niespotykanej gdzie indziej ilości występujących tu gatunków roślin i zwierząt - wyjaśnia Olga Betańska z Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Zwraca też uwagę, że mają kluczowe znacznie w procesie oczyszczania wody. - To również ważne zbiorniki wody słodkiej, pełnią funkcję przeciwpowodziową, wpływają korzystnie na bilans wody i łagodzą zmiany klimatyczne – dodaje.

Mokradła pod ochroną

Dlatego właśnie warto je chronić. Niestety, tereny podmokłe od dość dawna zanikają lub ulegają degradacji – jest to problem globalny.

Od 1978 roku Polska jest stroną ogólnoświatowej konwencji chroniącej mokradła (zawartej w 1971), a na listę obszarów podmokłych o międzynarodowym znaczeniu zostało wpisanych 13 miejsc z terenu naszego kraju o łącznej powierzchni 145 tys. ha. Wśród nich jest pobliski Park Narodowy „Ujście Warty”.

Parkowe atrakcje

Takie dni jak wspomniane święto mają o tym przypominać. Dlatego pracownicy parku przygotowali kilka wydarzeń z tej okazji.

Obchody światowego Dnia Mokradeł odbędą się 26 stycznia w godz. 10-14 w siedzibie parku w Chyrzynie. Spotkanie rozpocznie się od prezentacji „O mokradłach słów kilka…”. Część artystyczną przygotują dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą.

O tym, co dzieje się na mokradłach, opowiedzą zdjęcia – Andrzej Dubiela zaprezentuje dwie opowieści fotograficzne „Toki żurawi” i „W tonacji rykowiska”. Zaplanowano także otwarcie wystawy malarskiej „Przyroda i architektura gminy Słońsk”.

Chętni mogą wziąć udział w wycieczce terenowej (tu należy pamiętać o odpowiednim, ciepłym ubraniu).

Tego samego dnia w godz. 8-13 przy siedzibie parku będzie prowadzona „Akcja karmnik”, podczas której m.in. będą obrączkowane ptaki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.