Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Światowy Dzień Sybiraka pod Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę odbyła się uroczystość przypominająca o agresji Rosji sowieckiej na Polskę i wojennych losy naszych rodaków. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz, szkół, przedszkoli i stowarzyszeń.

Dzień Sybiraka

- Składamy dziś hołd wszystkim Polakom, zesłańcom Sybiru, uczestniczącym w zrywach niepodległościowych narodu polskiego, poczynając od konfederatów barskich, przez uczestników insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego oraz styczniowego – tymi słowami powitał zgromadzonych na placu Sybiraków prowadzący uroczystość Józef Stupienko.

W uroczystości – zorganizowanej przez słubickie koło Związku Sybiraków i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej - wzięli udział przedstawiciele władz z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem i starostą słubickim Leszkiem Bajonen na czele. Swoje poczty sztandarowe wystawiły szkoły, a na placu obecni byli uczniowie słubickich szkół i przedszkolaki. Wartę przy pomniku pełnili harcerze ze słubickiego hufca ZHP.

A myśmy szli…

Po hymnie państwowym zabrzmiał również hymn Sybiraków:

"A myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli, i szli – niepokonani!
Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!"

Autorem pieśni jest Marian Jonkajtys, aktor, reżyser teatralny, poeta. Muzykę skomponował Czesław Majewski. Słowa te bliskie są wszystkim tym, którzy przeżyli trudy wygnania – lub znają je z rodzinnych opowieści.

Przypomnieli tragiczne losy

Podniosłym momentem był apel poległych, który poprowadził komendant Straży Miejskiej Wiesław Zackiewicz.

Podczas uroczystości przypomniano tragiczną historię naszej ojczyzny, rozdartej między dwa totalitaryzmy i związane z nią losów zesłańców – referat w imieniu szefa słubickich Sybiraków, Eugeniusza Jurczenko, przedstawił Radosław Hołyński.

Dzień Sybiraka

Cenna lekcja patriotyzmu

Do historii Polski i wojennych losów Polaków w swoim przemówieniu odwołał się również M. Olejniczak, który przywołał słowa Aleksandra Sołżenicyna, zapisane w „Archipelagu Gułag”: „Wolność człowieka psuje, niewola uczy”.

- Gdy patrzmy na to, co dziś dzieje się na świecie, trudno mu nie przyznać racji. Jest to też powód, dla którego powinniśmy przypominać stale o wydarzeniach sprzed 80 lat i traktować je jako naukę. Niech przeszłość będzie dla nas cenną lekcją patriotyzmu – mówił burmistrz. Podkreślił, że dziś nie musimy udowadniać swojego patriotyzmu poświęcając życie, jednak stoi przed nami inne zadanie - obrony pokoju i wartości, które mu sprzyjają.

Z kolei L. Bajon zwrócił się do licznie obecnych na placu młodych ludzi. - Mam nadzieję, że nie będziecie musieli obchodzić nowych takich świąt, że będziecie żyli w wolnej Europie, wolnej Polsce – powiedział starosta. Po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

Uroczystości przyglądaliśmy się z naszym obiektywem. Poniżej nasz materiał.Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2019-09-19 13:59
Nie Rosji sowieckiej, a Związku Radzieckiego. Uproszczanie tylko do Rosji jest błędne, ponieważ w ataku na Polskę brały wszystkie republiki (m.in. Ukraina sowiecka i Białoruś sowiecka), a oddziały Armii Czerwonej uderzające na Polskę też składały się w dużej mierze z Ukraińców i Białorusinów. Sam Stalin nawet nie był Rosjaninem, nie mówiąc o reszcie elit.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.