Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Na początku br. informowaliśmy o wzajemnych roszczeniach wojewody lubuskiego i powiatu dotyczących opłat za terminal w Świecku. Kilka dni temu zapadło ważne rozstrzygnięcie w jednej z kilku toczących się spraw. Sąd przyznał rację słubickiemu samorządowi.

terminal swiecko
Kto ostatecznie wygra w sporze o terminal w Świecku?

Chodzi o apelację dotyczącą wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z 6 lipca 2018 roku. Sąd zadecydował wówczas, że skarb państwa (reprezentowany przez wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka) ma zwrócić powiatowi słubickiemu kwotę 1.489.238 zł (plus odsetki) za zakup TTOC w Świecku.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. 12 września br. zapadła decyzja w tej sprawie i sędziowie odrzucili apelację, złożoną formalnie przez Prokuratorię Generalną RP. To oznacza rozstrzygnięcie na korzyść powiatu słubickiego (wyrok jest wykonalny), choć teoretycznie istnieje jeszcze możliwość złożenia wniosku o kasację do Sądu Najwyższego. O tej ewentualności rozmawialiśmy dziś z rzeczniczką wojewody Aleksandrą Chmielińską-Ciepły. Odpowiedź mamy otrzymać jutro.

A jakie będą dalsze kroki władz powiatu słubickiego? - W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim złożymy wniosek o zapłatę należnych pieniędzy. Razem z odsetkami i kosztami procesu to blisko 1.9 mln zł - wyjaśnia Robert Włodek, wicestarosta powiatu słubickiego. I podkreśla, że w stronę wojewody władze powiatu nadal wyciągają rękę. – Jesteśmy otwarci na rozmowy dotyczące wzajemnych roszczeń finansowych – podkreśla R. Włodek.

Decyzję sądu w mocnych słowa skomentował Marcin Jabłoński, były starosta, a obecnie członek zarządu woj. lubuskiego. - Władysław Dajczak, nie bacząc na koszty, podjął próby ekonomicznego zniszczenia powiatu słubickiego. (…) Powinien zapłacić za to z własnej kieszeni – napisał w mediach społecznościowych.

woj konferencja_luw
Władysław Dajczak na konferencji poświęconej terminalowi w Świecku

Odpowiedział mu dyrektor biura wojewody Waldemar Gretka. - Wspomniany spór został zapoczątkowany przez wojewodę Marcina Jabłońskiego i ówczesnego starostę Andrzeja Byckę. Procesy sądowe są tego konsekwencją. (...) Wyrok jest ostatecznie wygraną starosty M. Jabłońskiego nad wojewodą M. Jabłońskim – napisał w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Przypomnijmy, wg wyliczeń władz powiatu, skarb państwa winny jest naszemu samorządowi ponad 22 mln zł. Z kolei służby wojewody mówią o konieczności zapłaty w drugą stronę 23 mln zł. Obecnie trwa kilka postępowań administracyjnych i sądowych, które mają rozstrzygnąć, kto ostatecznie ma rację w sporze o opłaty za terminal w Świecku. Pierwszą batalię wygrał powiat słubicki, jak będzie dalej? Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.