Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
17 września, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, przypada Światowy Dzień Sybiraka. Nie zapominają o nim również słubiczanie. Uroczystość odbędzie się pod Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę.

Plac Sybiraków

Dzień Sybiraka jest obchodzony 17 września od 2013 roku. Sejm ustanawiając go oddał hołd wszystkim zesłańcom: tym, którzy zginęli, tym, którzy wrócili do Polski, tym, którzy wyemigrowali do innych części świata, jak i tym, którzy pozostali w miejscu zesłania i tam nie zapomnieli o swoim pochodzeniu.

Również w Słubicach członkowie Związku Sybiraków organizują obchody tego szczególnego dla nich dnia. Odbędą się one na Placu Sybiraków, pod znajdującym się tam Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę.

Początek obchodów zaplanowano na godz. 11. W programie min. wprowadzenie pocztów sztandarowych, a także modlitwa w intencji Sybiraków. Prezes słubickiego koła Eugeniusz Jurczenko przedstawi krótki rys historyczny wydarzeń związanych z obchodami, głos zabiorą również przedstawiciele władzy samorządowej. Uroczystości pod pomnikiem zakończy składanie wiązanek i zapalenie zniczy.

Ostatnim punktem programu będzie msza św. w intencji Sybiraków w kościele NMP Królowej Polski. Początek o godz. 18:00.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.