Seniorzy dowiedzieli sie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo
Na początku lipca do Dziennego Domu Senior+ przyszli funkcjonariusze, po to, żeby rozmawiać o tym, jakie zagrożenia osoby starsze widzą dookoła i jak można im zapobiegać. Debatę prowadzili zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Ernest Kaczmarek i Ewa Murmyło – policjantka zajmująca się problematyką przemocy w rodzinie.
Funkcjonariusze podkreślali, że temat ten jest niezwykle ważny. - Spotkanie miało na celu ustalenie wspólnego kierunku działań w udzielaniu pomocy osobom starszym oraz zwrócenie uwagi na problem zapobiegania przemocy w rodzinie wobec seniorów – wyjaśnia E. Murmyło.
Policjanci przypominają wszystkim seniorom, nie tylko tym w domu seniora, jak nie dać się oszukać przestępcom. Apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. W dalszym ciągu, mimo prowadzonych akcji i informacji w mediach, oszuści działający np. metodą "na wnuczka" wyłudzają pieniądze od starszych osób, najczęściej tych mieszkających samotnie.
Dlatego policja apeluje, żeby starsze osoby nie otwierały drzwi obcym osobom, podającym się za pracowników urzędów czy firm, tylko zawsze pytały o dokument tożsamości, legitymację pracowniczą - albo umawiały się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie z nimi ktoś bliski lub znajomy. Osoba uczciwa nie obrazi się za to. A jeżeli gość staje się natarczywy, policja radzi zadzwonić na alarmowy numer 997, starając się zapamiętać wygląd nieznajomego.
Policja przygotowała „ściągawkę” dotyczącą najczęstszych metod stosowanych przez oszustów oraz tego, jak seniorzy powinni dbać o swoje bezpieczeństwo i zachowywać się wobec nieznajomych. Funkcjonariusze apelują także do krewnych seniorów, aby ci rozmawiali o tym ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami.
PORADNIK - METODY OSZUSTW i NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BEZPIECZŃSTWA