Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kończy się pierwsza faza projektu DZIKI PARKing organizowanego przez Fundację Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. W tym roku wydarzyło się już sporo, a wydarzy jeszcze dużo, dużo więcej.

dziki parking_polmetek_3

O samym projekcie i jego najważniejszych założeniach pisaliśmy jeszcze w kwietniu - ZOBACZ. Na początek odbyły się gry terenowe - oczywiście przyrodnicze. Mieszkańcy Rzepina, Górzycy i Słubic stanęli do walki z zadaniami.

W Rzepinie zgłosiło się aż 14 drużyn. Zespoły rodzinne miały za zadanie odnaleźć na terenie miejscowego parku 20 punktów z zadaniami i rozwiązać je w jak najkrótszym czasie. Poziom trudności był zróżnicowany. Tak, żeby każdy – mały i duży – mógł się wykazać.

- Trzeba było między innymi rozszyfrować nazwy zwierząt lub roślin, oznaczyć gatunek, rozwiązać krzyżówkę czy rozpoznać zwierzę przy pomocy lornetki. Miło było obserwować zmagania, w które angażowała się często cała rodzina – opowiada Natalia Duer z fundacji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki edukacyjne, a najlepsi zdobyli nagrody – oczywiście o tematyce przyrodniczej.

dziki parking_polmetek_1

Przyrodnicze Gry Terenowe zorganizowano również dla grup szkolnych z wyżej wymienionych miejscowości. Młodzi ludzie mieli okazję przeżyć ciekawą przygodę ze sporą ilością zabawy, a także wziąć udział w rywalizacji z nagrodami.

W ramach projektu, jak co roku, skontrolowano skrzynki lęgowe dla ptaków w słubickich pakach. W kompleksie przy Alei Niepodległości na 23 skrzynki lęgowe zajętych było 14, z czego 6 przez sikorę bogatkę, 5 przez sikorę modrą i 2 przez muchołówkę żałobną. Kontrola budek była częścią dwudniowej Akademii Dziuplaka, podczas której opowiadano o dziuplakach oraz ich ochronie.

Pierwszego dnia w warsztatach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz dzieci z Przedszkoli Samorządowych „Miś Uszatek” oraz „Pinokio”. Drugiego dnia przeprowadzono warsztaty dla chętnych mieszkańców, głównie rodzin.

dziki parking_polmetek_4

- Zarówno dzieci jak i dorośli byli zauroczeni oglądanymi z bliska pisklętami. Dzięki kamerze endoskopowej uczestnicy podglądami samicę muchołówki siedzącą na gnieździe wewnątrz budki – wyjaśnia N. Duer.

Ważną częścią zajęć było powieszenie na drzewach metodą alpinistyczną dwóch skrzynek dla nietoperzy i jednej dla puszczyka. Uczestnicy przyznali, że nie było to łatwe zadanie. I zastanawiali się czy budki zostaną zamieszkane.

Powstał nawet krótki film relacjonujący wydarzenie.Teraz przed przyrodnikami z Dziupli wakacyjna przerwa. A od września ruszą kolejne warsztaty i zajęcia. Gdzie szukać informacji? Zachęcamy do śledzenia strony internetowej fundacji: www.dziupla.org oraz www.facebook.com/dziupla.org. Bieżące informacje będziemy również podawać na stronie www.slubice24.pl.

Kontrola skrzynek lęgowych dla ptaków przeprowadzona przez specjalistę ornitologa jest częścią projektu DZIKI PARKing dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Warsztaty Akademia Dziuplaka oraz wieszanie skrzynek lęgowych przez arborystę są dofinansowane ze środków Gminy Słubice. Projekt DZIKI PARKing został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.