„DZIKI PARKing” to najnowszy i największy dotychczasowy projekt Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Działania będą realizowane przez prawie dwa lata na terenie trzech miejscowości (gmin): Słubic, Rzepina i Górzycy. Dofinansowanie przedsięwzięcia Dziupla wywalczyła w ogólnopolskim konkursie Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich kierowanego przez Narodowy Instytut Wolności.
O co chodzi w tym projekcie? Wskazówki można znaleźć w samej nazwie – chodzi o dziki park. Każdy park, choćby najbardziej uporządkowany i wypielęgnowany jest po części dziki. Można w nim znaleźć dzikie zwierzęta i dzikie rośliny. Dlatego główną osią projektu, terenem działań są parki w wyżej wymienionych miejscowościach.
- Końcówka „ing” pochodzi od angielskiego „doing”, czyli robić coś teraz (w momencie wypowiedzi) – wyjaśnia Natalia Duer, szefowa fundacji. Jak podkreśla, wydarzeń będzie dużo i będą one miały wpływ na same parki, ale też na postrzeganie ich w oczach mieszkańców. - Fundacja zamierza nakłonić do czynnej obserwacji przyrody i zachęcić do działań na jej rzecz – przekonuje N. Duer.
Pierwsze widoczne działania już w maju! Wzorem wcześniejszych inicjatyw w Słubicach fundacja powiesi wraz z uczniami skrzynki lęgowe dla ptaków w parkach w Rzepinie i w Górzycy. W naszym mieście natomiast odbędzie się kolejna kontrola zajęcia skrzynek w parku przy Alei Niepodległości i przy cmentarzu komunalnym. W trakcie projektu fundacja rozda również 20 skrzynek by chętne osoby mogły powiesić je na terenie swoich posesji i czynnie chronić ptaki.
Już niedługo (maj-czerwiec) Dziupla zorganizuje w każdej miejscowości Przyrodnicze Gry Terenowe. W parku będą rozmieszczone punkty z zadaniami, które trzeba będzie odnaleźć i rozwiązać w jak najkrótszym czasie. W pierwszej kolejności do rywalizacji staną Rzepinianie – to już 10-11 maja. Do gier będą zapraszani uczniowie miejscowych szkół (10 maja) oraz osoby prywatne (11 maja). Każdy uczestnik otrzyma upominek, a dla zwycięzców przewidziano nagrody.
To nie wszystko! Inne planowane działania to: „Akademia Wodna” w Słubicach (czerwiec), „Ptasia Akademia” w Górzycy i Rzepinie (wrzesień), wyjścia terenowe, zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach, sprzątnie parków, zabiegi arborystyczne na wskazanych drzewach, wydanie materiałów edukacyjnych i książeczki, postawienie w parkach tablic edukacyjnych o dzikiej przyrodzie tych miejsc. W przyszłym roku część z tych działań będzie powtórzonych.
Szczegóły projektu można śledzić na stronach: www.dziupla.org oraz www.facebook.com/dziupla, gdzie będą zamieszczane wszelkie informacje i aktualności.
Warto również zapisać się na newsletter na stronie www.dziupla.org. Wtedy bieżące informacje będą trafiać bezpośrednio na podany adres email.
Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.