Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
„DZIKI PARKing” to najnowszy i największy dotychczasowy projekt Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Działania będą realizowane przez prawie dwa lata na terenie trzech miejscowości (gmin): Słubic, Rzepina i Górzycy. Dofinansowanie przedsięwzięcia Dziupla wywalczyła w ogólnopolskim konkursie Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich kierowanego przez Narodowy Instytut Wolności.

dziupla parking_2

O co chodzi w tym projekcie? Wskazówki można znaleźć w samej nazwie – chodzi o dziki park. Każdy park, choćby najbardziej uporządkowany i wypielęgnowany jest po części dziki. Można w nim znaleźć dzikie zwierzęta i dzikie rośliny. Dlatego główną osią projektu, terenem działań są parki w wyżej wymienionych miejscowościach.

- Końcówka „ing” pochodzi od angielskiego „doing”, czyli robić coś teraz (w momencie wypowiedzi) – wyjaśnia Natalia Duer, szefowa fundacji. Jak podkreśla, wydarzeń będzie dużo i będą one miały wpływ na same parki, ale też na postrzeganie ich w oczach mieszkańców. - Fundacja zamierza nakłonić do czynnej obserwacji przyrody i zachęcić do działań na jej rzecz – przekonuje N. Duer.

Pierwsze widoczne działania już w maju! Wzorem wcześniejszych inicjatyw w Słubicach fundacja powiesi wraz z uczniami skrzynki lęgowe dla ptaków w parkach w Rzepinie i w Górzycy. W naszym mieście natomiast odbędzie się kolejna kontrola zajęcia skrzynek w parku przy Alei Niepodległości i przy cmentarzu komunalnym. W trakcie projektu fundacja rozda również 20 skrzynek by chętne osoby mogły powiesić je na terenie swoich posesji i czynnie chronić ptaki.

dziupla parking_1

Już niedługo (maj-czerwiec) Dziupla zorganizuje w każdej miejscowości Przyrodnicze Gry Terenowe. W parku będą rozmieszczone punkty z zadaniami, które trzeba będzie odnaleźć i rozwiązać w jak najkrótszym czasie. W pierwszej kolejności do rywalizacji staną Rzepinianie – to już 10-11 maja. Do gier będą zapraszani uczniowie miejscowych szkół (10 maja) oraz osoby prywatne (11 maja). Każdy uczestnik otrzyma upominek, a dla zwycięzców przewidziano nagrody.

To nie wszystko! Inne planowane działania to: „Akademia Wodna” w Słubicach (czerwiec), „Ptasia Akademia” w Górzycy i Rzepinie (wrzesień), wyjścia terenowe, zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach, sprzątnie parków, zabiegi arborystyczne na wskazanych drzewach, wydanie materiałów edukacyjnych i książeczki, postawienie w parkach tablic edukacyjnych o dzikiej przyrodzie tych miejsc. W przyszłym roku część z tych działań będzie powtórzonych.

dziupla dziki_logo

Szczegóły projektu można śledzić na stronach: www.dziupla.org oraz www.facebook.com/dziupla, gdzie będą zamieszczane wszelkie informacje i aktualności.

Warto również zapisać się na newsletter na stronie www.dziupla.org. Wtedy bieżące informacje będą trafiać bezpośrednio na podany adres email.

dziupla logosy

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.