W Rzepinie złożyli kwiaty
Obchody związane z jubileuszową 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce rozpoczęły się w samo południe 4 czerwca w Rzepinie na Placu Ratuszowym.
Włodarze gmin powiatu słubickiego wraz z władzami powiatu złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich poległych w imię wolności i miłości do Rzeczpospolitej. Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów klas akademickich rzepińskiego liceum.
Tak zaczęła się demokracja
O godz. 14 przedstawiciele Górzycy, Ośna Lubuskiego, Cybinki, Rzepina i Słubic, a także osoby zaangażowane w działalność opozycyjną, spotkali się w Collegium Polonicum. Współorganizatorami obchodów, oprócz 5 gmin powiatu słubickiego, były także Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu i poznański oddział IPN. Odczytano list od marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak.
Prowadząca spotkanie prof. UAM dr hab. M. Musiał-Karg przypomniała, że po obradach okrągłego stołu i czerwcowych wyborach w Polsce przemiany ustrojowe, gospodarcze i społeczne rozlały się na całą Europe środkową i wschodnią. Jak zaznaczyła, Polska była tym krajem, w którym ten proces się rozpoczął.
Do historii odniósł się również burmistrz Marusz Olejniczak. - Nie doszłoby do tych wyborów, gdyby nie odwaga i ogromna determinacja robotników Gdańska, Gdyni, Szczecina, Radomia, Łodzi, Poznania i wielu innych. Pamiętamy też o lokalnych patriotach, którzy wspierali tę walkę o niezależność, a potem budowali struktury samorządów w naszych gminach. Bardzo za to im dziękujemy – podkreślił burmistrz. Przypomniał, że 4 czerwca jest Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. I życzył, żebyśmy nigdy tej wolności i wywalczonych praw obywatelskich nie utracili.
O Polskiej drodze do wolności przypomniał politolog prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas, prezentując wykład pt. „Społeczne oczekiwania wobec przemian zapoczątkowanych w 1989 roku oraz ocena ich rezultatów”.
Wspominali początki
Wspomnieniami z tamtych pamiętnych czasów dzielili się uczestnicy panelu dyskusyjnego, reprezentujący 5 gmin powiatu: dr Ryszard Bodziacki, działacz Solidarności, w 1991 roku wybrany na burmistrza Słubic, Wiesław Kozinoga, działacz samorządowy z Cybinki, Waldemar Buchta, działacz samorządowy z Rzepina, radny gminy i powiatu, Mariusz Łukowski, działacz społeczny z Ośna Lubuskiego oraz Ireneusz Woźniak, działacz samorządowy, pierwszy zastępca wójta Górzycy.
Podczas uroczystości odbyło się również uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn w konkursie historycznym „Polska droga do wolności 1980-1990”. Więcej o konkursie ZOBACZ
Artystyczna oprawa
Uroczystość swoimi występami uświetnili uczniowie, artyści z poszczególnych gmin. Młodzi wykonawcy wykonali m.in. takie symboliczne utwory jak „Dezyderatę” Piwnicy pod Baranami i „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko.
Program muzyczny pt. „Mury” przedstawiła grupa „Pudełko Zwane Wyobraźnią” ze słubickiego liceum. A Jacek Fałdyna przypomniał, że „Dziwny jest ten świat”…
Po oficjalnej części był czas na dyskusję. I na mniej oficjalne rozmowy podczas wspólnego posiłku. Dla wielu było to spotkanie po latach i mieli co wspominać i o czym rozmawiać…
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/14420-gminy-wspolnie-swietowaly-30-jubileusz-czerwca-89#sigProIdde9ed644cc
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/14420-gminy-wspolnie-swietowaly-30-jubileusz-czerwca-89#sigProIdde9ed644cc