Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
„Polska droga do wolności 1980-1990” - tak brzmiał tytuł konkursu historycznego, w którym rywalizowali uczniowie 14 szkół podstawowych i gimnazjów z całego powiatu. Popisali się bardzo dużą wiedzą, o zwycięstwie musiała zdecydować dogrywka.

konkurs wolnosc_th
Zwycięska drużyna Gimnazjum nr 1 w Słubicach

Konkurs odbył się 16 maja w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy. Zorganizowały go wspólnie wszystkie gminy powiatu słubickiego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W pierwszym etapie trzyosobowe drużyny rozwiązywały test, składający się z 27 pytań. Nie należały do łatwych. Uczniowie musieli m.in. podać, kto był autorem hasła „Nie palcie komitetów, zakładajcie własne”, albo dopisać ważne wydarzenia do podanych dat, takich jak: 13 maja 1981 roku, 16 grudnia 1981, 19 października 1984.

Młodzież pokazała, że historia współczesna jest im bardzo dobrze znana – na tym etapie nie udało się wyłonić zwycięzcy, a najmniejsza uzyskana liczba punktów to 23! Aż 10 drużyn spotkało się w dogrywce. Jej pierwsza runda pozwoliła wyłonić najlepszych – zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 1 ze Słubic: Michalina Grontkowska, Amelia Korczak i Cyprian Jurkowski.

konkurs wolnosc
Reprezentacja SP 2 Słubice zajęła 2 miejsce

Kolejna dogrywka rozstrzygnęła o kolejnych lokatach. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2: Natalia Kiedrowicz, Antonina Skoncej i Mikołaj Abbas. Na trzecim znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalowie: Katarzyna Jaworska, Wiktoria Judasz i Hubert Śliwiński.

Upominki wszystkim uczestnikom wręczyli wójt gminy Górzyca Robert Stolarski, dr Ryszard Bodziacki (przewodniczący komisji konkursowej) i Małgorzata Gniewczyńska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy.

Zwycięzcy jeszcze trochę poczekają na nagrody główne. Otrzymają je 4 czerwca, podczas uroczystej konferencji poświęconej polskiej drodze do wolności, którą organizują wspólnie gminy naszego powiatu i UAM. Również konkurs był jednym z elementów obchodów 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.