Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Powiat słubicki ma nowy sztandar! Uroczystość jego przekazania było uwieńczeniem pięcioletnich starań wielu osób. Była jednocześnie związana z obchodami 30 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Po raz pierwszy wręczono też medale „Człowiek w służbie powiatu”.

Powiat Sztandar

- To z szacunku dla darczyńców, którzy wsparli powstanie sztandaru, wybraliśmy właśnie taką datę tego wydarzenia, w przeddzień 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które zapoczątkowały w Polsce ogromne zmiany – podkreślał wicestarosta Robert Włodek, rozpoczynając uroczystość. Odbyła się ona 3 czerwca w Collegium Polonicum.

Wśród gości byli m.in. senator Waldemar Sługocki, poseł Krystyna Sibińska, członek zarządu woj. lubuskiego Marcin Jabłoński, burmistrzowie i wójtowie gmin, przewodniczący rad gmin, powiatowi radni, szefowie jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji.

30 lat wolności

O rocznicy wyborów ‘89 mówili senator W. Sługocki i dr Ryszard Bodziacki. Pierwszy z nich wspomniał słowa Lecha Wałęsy wypowiedziane przed kongresem Stanów Zjednoczonych: My, naród. Ponieważ, co zaznaczył, to naród zapoczątkował zmiany.

Roman Sługocki

- To my kreujemy rzeczywistość każdego dnia w taki sposób, abyśmy my, jako mieszkańcy państwa polskiego, mniejszych wspólnot samorządowych mogli w sposób efektywny, racjonalny prowadzić swoją działalność, realizować swoje plany, ambicje, aspiracje, godnie wychowywać dzieci i patrzeć w przyszłość - podkreślił senator.

O swoich własnych doświadczeniach związanych z 30 rocznicą wyborów mówił M. Jabłoński, członek zarządu powiatu. Przyznał, że sam brał udział w tych wyborach, choć jako młody człowiek myślał, że będzie szukał swojego miejsca poza granicami Polski. – Po 30 latach może nie wszystko jest doskonałe, ale dokonały się w Polsce rzeczy wtedy niemal niemożliwe, wówczas niewyobrażalne. Cieszę się, że wszyscy mieliśmy w tym jakiś udział – powiedział M. Jabłoński. Podkreślił, że to że mieszkamy w małej miejscowości nie oznacza, że mamy mieć małe marzenia, trzeba sięgać wysoko i starać się robić rzeczy wielkie.

Zwieńczenie starań o sztandar

Komitet, którego celem było stworzenie sztandaru powiatu słubickiego zawiązał się w 2013 roku. Jego przewodniczącą – i „matką chrzestną” sztandaru została Kazimiera Jakubowska, była przewodnicząca rady powiatu. Wraz z pozostałymi członkami zachęcali darczyńców do wsparcia tej inicjatywy. Datki przekazało 29 osób, firm i instytucji. K. Jakubowska w swoim przemówieniu podkreślała, że początki nie były łatwe, ale dziś widzi, że było warto.

W międzyczasie zmieniły się insygnia powiatu, co również miało wpływ na to, że powstawał aż tyle czasu. – Sztandar jest po to, żeby nas łączył, a nie dzielił – podkreśliła K. Jakubowska.

Sztandar Powiatu

Sztandar poświęcił ks. kan. Henryk Wojnar, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Przedstawiciele gmin powiatu kolejno wbijali symboliczne gwoździe do sztandaru. Razem ze sztandarem komitet przekazał akt nadania sztandaru.

- To wielki dzień! Uroczyście przysięgam, że będę bronił tego sztandaru, dopóki pełnić będę funkcję starosty – mówił Leszek Bajon. Poczet sztandaru utworzyli: Anna Gołębiowska, Monika Karasińska oraz Wojciech Skwarek.

Medale dla zasłużonych

W tym roku po raz pierwszy wyróżniono medalami „Człowiek w służbie powiatu” osoby zasłużone dla naszego powiatu. – Zależy nam na tym, żeby wyróżnić te osoby, które codziennie pracują dla naszego powiatu, nie widać ich na co dzień, nie pokazują się na ściankach, ale bardzo wiele robią – wyjaśnił L. Bajon, pomysłodawca nagrody. Jak zapowiedział, medale „Człowiek w służbie powiatu” będą przyznawane co roku.

Medale starosty

Swoje kandydatury wskazał zarząd powiatu, Powiatowa Rada Seniorów i Powiatowa Rada Kobiet. Spośród nich kapituła wskazała trzech laureatów. A zostali nimi: Edward Chiliński (pierwszy starosta słubicki), Dorota Górecka (naczelna pielęgniarka słubickiego szpitala) i Maria Wałach (bibliotekarka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach).

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Słubicach.

Zapraszamy do fotogalerii zdjęć z uroczystości.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Nesvorth 2019-06-04 16:58
Szkoda, że nie ma zdjęcia tego sztandaru w pełnej okazałości ;(
#2 Redakcja Słubice24.pl 2019-06-05 14:04
Spróbujemy ogarnąć takie zdjęcia, aby sztandar był jeszcze lepiej wyeksponowany.

W tym zestawie zdjęć najlepiej go widać tutaj:
slubice24.pl/images/2019/aktualnosci/powiat_sztandar/sztandar_powiatu_slubickiego_030a.jpg

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.