Władze obu uczelni z osobami uhonorowanymi medalami (fot. A. Czerneńko)
Uroczystość odbyła się 23 maja. Wcześniej UAM świętował 100 urodziny w Poznaniu, ale nie zapomniał również o „swojej najdalej na zachód wysuniętej, wspólnej z Uniwersytetem Europejskim Viadrina – placówce uniwersytetu”. Tak właśnie określił CP prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM.
W uroczystościach wzięły udział również władze partnerskiej Viadriny. - Tutaj w Collegium Polonicum stworzono znakomite warunki do nauki nie tylko studentom, lecz także uczniom uniwersyteckiego liceum. Przekazujemy młodym ludziom kompetencje, których będą potrzebować w przyszłości – mówiła prof. Julia von Blumenthal, prezydentka UEV. Podkreśliła ważną rolę uczelni we współczesnym świecie. - Uczelnie wyższe, jako instytucje zobligowane do głoszenia prawdy, wolności słowa, do otwartości i wymiany różnych perspektyw mają obowiązek pozostać tymi miejscami, gdzie walczy się o więzi społeczne – powiedziała do zgromadzonych.
Podczas uroczystości nie zabrało również okazji do wspomnień. Historię UAM przedstawił historyk prof. Zbigniew Pilarczyk. Jego wykład nosił tytuł: „Od Wszechnicy Piastowskiej do uczelni badawczej. 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego”. Odniósł się w nim również do teraźniejszości. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest w pierwszej trójce najlepszych polskich uniwersytetów. I oto to chodziło pierwszemu rektorowi prof. Heliodorowi Święcickiemu – aby uniwersytet prężnie się rozwijał, prowadził badania. Z taką bazą możemy spokojnie myśleć o przyszłości – podkreślił historyk.
Jednak kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w podziękowaniu za pracę i działanie na rzecz uczelni. Jak wyjaśnia Ewa Bielewicz – Polakowska z CP, otrzymało je 23 przedstawicieli grona akademickiego oraz zaprzyjaźnionych instytucji, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Collegium Polonicum. Uhonorowano m.in. dwóch byłych burmistrzów Słubic – Ryszarda Bodziackiego i Tomasza Ciszewicza, pomysłodawcę Colpolu prof. Waldemara Pfeiffera oraz architekta, który zaprojektował cały kompleks, Tomasza Durniewicza.
Do Słubic dotarał także wystawa, która przedstawia 100-letnie dzieje UAM oraz niemal 30-letnią historię Collegium Polonicum. Można ją oglądać do końca roku w foyer słubickiej uczelni.