Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

witaminy zdrowie

Są wszędzie wokół nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jemy je na co dzień, choć nie liczymy dokładnie w jakiej ilości i czy aby na pewno tyle, ile powinniśmy. Witaminy, bo to o nich mowa, są grupą związków niesamowicie ważnych dla naszego organizmu. Ich niedobór może bardzo poważnie zaszkodzić, ale również i nadmiar nie jest tożsamy z byciem zdrowym. Gdzie zatem możemy znaleźć witaminy, jakie są ich naturalne źródła i ile powinniśmy ich przyjmować?

1. Czym są witaminy?

2. Gdzie możemy znaleźć źródła witamin?

3. Czy należy je suplementować?

Czym są witaminy?

Związki nazywane witaminami zaliczamy do chemii organicznej, czyli tej grupy związków, które opierają się o węgiel. Możemy podzielić je na dwie kategorie: rozpuszczalne w tłuszczu A, D, E i K oraz rozpuszczalne w wodzie grupę B i witaminę C. Witaminy są dla człowieka egzogenne, czyli niemożliwe do wytworzenia przez organizm; musimy dostarczać je z zewnątrz w formie naturalnej np. z pokarmem, w lub syntetycznej, za pomocą tabletek i suplementów diety.

Ze względu na szereg właściwości i wpływu, jakie każda z witamin ma na nasz organizm, aby zachować zdrowie musimy dbać o dostarczanie ich do organizmu. Nie możemy jednak przesadzić - zarówno awitaminoza (niedobór), jak i hiperwitaminoza (nadmiar) są stanami niebezpiecznymi dla zdrowia, a w skrajnych wypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Gdzie możemy znaleźć źródła witamin?

Oczywiście najlepszym sposobem przyswajania witamin jest dostarczanie ich z pokarmem. W internecie można znaleźć wiele tabelek z listą produktów o największej zawartości konkretnego związku. I tak witaminę C możemy znaleźć w cytrusach, A - w pełnym mleku, żółtku jaj czy tranie, D w tłustych rybach, maśle oraz po prostu przechadzając się w pełnym słońcu. Tak długo, jak nasza dieta jest zbilansowana, nie musimy obawiać się o niedobór. Jedynym wyjątkiem może być tu witamina D, której nie otrzymujemy wiele od słońca ze względu na nasze położenie geograficzne.

Czy należy je suplementować?

Jeżeli prowadzimy odpowiedni styl życia - dobrze jemy, wysypiamy się, niwelujemy stres, uprawiamy sport - zażywanie witamin w formie tabletek nie jest konieczne. Jeżeli jednak jemy wybrednie, nie dbamy o sen czy np. bardzo intensywnie uprawiamy sport, w takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić poziom tych związków w naszym ciele i ewentualnie zacząć uzupełniać braki. Choć witaminy wydają się być niegroźne, dobrze jest takie zmiany wprowadzić w ramach konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, dzięki czemu unikniemy przedawkowania i problemów z tym związanych. O tym, w jaki sposób poprawnie suplementować witaminy, dowiesz się więcej na cheers.com.pl.

[artykuł partnerski]

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.