Już trzeci rok Stowarzyszenie po PROstu na zlecenie gminy Słubice prowadziło Gminną Specjalistyczną Poradnię Rodzinną. Dzieci, młodzież, a także rodzice korzystali m.in. z darmowej pomocy psychologów i pedagogów. Potrzeby są nadal duże – dlatego stowarzyszenie zamierza projekt kontynuować.
Rodzice zgłaszają się do Stowarzyszenia po PROstu z różnymi problemami, głownie wychowawczymi – ale nie tylko. Celem prowadzonej przez organizację poradni było właśnie wsparcie rodziny. A było ono różne, zawsze ustalane indywidualnie, w zależności od potrzeb i problemów.
Oprócz konsultacji, rodzice, dzieci i młodzież brali udział w terapii psychologicznej, pedagogicznej, terapii integracji sensorycznej. – W terapii psychologicznej rozmawialiśmy głównie o radzeniu sobie z emocjami, ponieważ z jest to problem dotyczący zarówno dzieci, jak i samych rodziców – mówi Anna Pawłowska, koordynatorka projektu.
– Pracowaliśmy również nad poczuciem własnej wartości, nad umiejętnościami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w kryzysie związanym ze stratą czy z zaburzeniami związanymi z jedzeniem, a także nad komunikacją – wymienia. W tej terapii od kwietnia 2018 roku wzięło udział 40 dzieci wraz z rodzicami.
Dla samych rodziców specjaliści ze stowarzyszenia przygotowali również warsztaty umiejętności wychowawczych. Choć zgłoszeń było więcej, ostatecznie wzięło w nich udział jedynie 7 rodziców. A. Pawłowska przyznaje, że liczy na większe zainteresowanie rodziców w przyszłości – bo naprawdę warto. - Na warsztatach dla rodziców omawialiśmy takie zagadnienia jak zasady i granice, przywileje i nagrody, kary i konsekwencje, a także to jak radzić sobie ze złością i agresją, jak radzić sobie z emocjami dzieci – wyjaśnia koordynatorka.
13 dzieci potrzebowało terapii pedagogicznej. - Zajmowaliśmy się stymulacją ogólnego rozwoju dziecka, rozwijaniem jego funkcji motorycznych, spostrzegawczości, koncentracji, uwagi, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo-językowych, sprawności manualnej czy doskonalenia umiejętności czytania i poprawności pisania, wzrostu kompetencji matematycznych – wymienia A. Pawłowska.
Jedno dziecko skorzystało z terapii integracji sensorycznej. Na czym ona polega? – Pracowaliśmy nad stymulacją prawidłowej organizacji bodźców z receptorów do mózgu. Celem tej terapii jest poprawa ogólnej sprawności motorycznej, wzmocnienie siły mięśni, eliminowanie ograniczeń w stawach, poprawa krążenia, stymulacja koordynacji wszystkich zmysłów. Dzieci uczą się odczuwania własnego ciała i wiary we własne siły - opowiada A. Pawłowska.
Projekt był współfinansowany przez gminę Słubice, która przekazała na ten cel dotację w wysokości 32 tys. zł. Poradnia realizowała cele zawarte w "Gminnym Programie profilaktyki opieki nad dzieckiem i rodziną". Projekt miał na celu również przeciwdziałanie rozszerzaniu się postaw destrukcyjnych, agresywnych i aspołecznych.
Koordynatorka projektu przyznaje, że takie wsparcie dla rodzin jest bardzo potrzebne – ponieważ wciąż dużo osób zgłasza się po pomoc do stowarzyszenia. Powodem są problemy wychowawcze czy problemy w szkole. Dlatego działania poradni będą kontynuowane, w miarę możliwości. Stowarzyszenie będzie starało się pozyskiwać środki z różnych źródeł.