Za nami druga edycja konkursu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, w którym nagradzane są dobre praktyki firm mających dobry wpływ na swoje otoczenie. Wśród nich jest jedno przedsiębiorstwo z powiatu słubickiego, a dokładniej – z Ośna Lubuskiego.
Konkurs „Biznes Wrażliwy Społecznie” słubicka fundacja zorganizowała już po raz drugi. Jego celem jest wyłonienie, pokazanie i docenienie dobrych pomysłów jakie ma biznes na to, żeby angażować się społecznie.
Dobrych pomysłów nie brakuje
– Nasz konkurs jest skierowany do tych przedsiębiorców, którzy oprócz swojej podstawowej działalności angażują się na rzecz społeczności lokalnej, np. współpracują ze szkołami, wspierają organizacje pozarządowe, angażują w to swoich pracowników, a niektóre realizują swoje własne programy społecznościowe. Pokazujemy, że biznes ma również swoje drugie oblicze, nie tylko związane z zarabianiem pieniędzy – wyjaśnia Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.
Okazuje się, że tych dobrych pomysłów nie brakuje. Do zeszłorocznej edycji zostało zgłoszonych 35 dobrych praktyk, a do tegorocznej – ponad 50. Spośród nich wyłoniono 19, które przeszły do drugiego etapu. Odbyło się również 10 spotkań z firmami. Co oceniało jury? – Najważniejszy był wpływ społeczny, zaangażowanie firmy, znajomość problemów społeczności lokalnej, a także to, czy ich działania mają charakter długofalowy – wyjaśnia Monika Robaszyńska, która nadzorowała przebieg konkursu z ramienia fundacji.
Inspiracja i jeszcze więcej wrażliwości
15 grudnia w skansenie w Ochli odbyła się gala, podczas której nagrodzone firmy odebrały statuetki i… nietypowe nagrody. - Chcemy by ten konkurs uskrzydlił każdego, kto zgłosił dobrą praktykę. Nie mamy podium i medali, za to rozdaliśmy statuetki, do tego wielkie brawa i uściski. Zależało nam, by każdy tego dnia poczuł się doceniony. Dla nas wartością jest człowiek. Bo firmę tworzą ludzie – podkreśla M. Robaszyńska. Co nietypowe, sponsorami nagród były… podmioty ekonomii społecznej, czyli np. spółdzielnie socjalne stowarzyszenia, fundacje czy spółki non profit.
Wśród nagrodzonych są duże firmy, takie jak zielonogórski oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, MB – Pneumatyka z Sulechowa czy Omni Modo z Nowej Soli, ale również mniejsze, jak Kancelaria Prawna Anna Giercarz z Zielonej Góry. A wśród nagrodzonych praktyk są m.in. wspieranie krwiodawstwa, organizowanie spotkań networkingowych, integrujących kobiece środowisko czy biznesowe wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.
Pełna lista laureatów znajduje się na stronie: bws.fundacjacp.org.
Przygotowali koncepcję remontu ulicy
Wśród wyróżnionych jest jedna firma z powiatu słubickiego, a dokładniej z Ośna Lubuskiego: Aniśko Architektura Krajobrazu. Firma ta w 2016 roku przygotowała nieodpłatnie koncepcję remontu ulicy Jeziornej, przy której m.in. znajduje się szkoła. Jak wyjaśnia Tomasz Aniśko, problemów do rozwiązania było wiele, jak korki rano i po południu, chaos parkingowy. – Zaproponowaliśmy nietypowy sposób ich rozwiązania, myślą przewodnią naszego projektu było to, żeby zwrócić ulicę pieszym i rowerzystom, a zabrać ją kierowcom – wyjaśnia T. Aniśko.
Koncepcja spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i urzędnikom. I w tym roku doczekała się realizacji. Pozostał jeszcze ostatni element związany z nasadzeniami zieleni. A autorom przyniosła nagrodę w konkursie za społecznie zaangażowanie w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności. - Bardzo się z tego cieszymy, że takie inicjatywy są dostrzegane i doceniane – mówi T. Aniśko.
W nagrodę firma z Ośna Lubuskiego została „sparowana” ze spółdzielnią socjalną „MY” z Lubniewic – otrzymała od nich voucher na ich usługi, np. wypożyczenie rowerów czy łódek. A być może wywiąże się między nimi stała współpraca, ponieważ Lubniewice, tak jak i Ośno Lubuskie, są miejscowością turystyczną.
Dobrych praktyk jest na pewno więcej
Przedstawiciele Fundacji na rzecz Collegium Polonicum wskazują, że dobrych przykładów społecznego zaangażowania z naszego regionu na pewno jest więcej. – Zachęcamy przedsiębiorców, którzy współpracują, pomagają fundacjom czy stowarzyszeniom, żeby zgłaszali swoje dobre pomysły. Wierzymy, że ich pomoc jest szczera, bezinteresowna – i chcemy tę ich wrażliwość docenić – podkreśla M. Tokarska.
Jak dodaje, coroczna gala była nie tylko okazją do wręczenia nagród, ale do zaczerpnięcia inspiracji i nawiązania kontaktów między różnymi podmiotami – po to własnie, żeby promować ideę zaangażowania społecznego.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności