Są nowe, szybkie, ciche – i cieszą i uczniów, i nauczycieli. A mowa o 20 komputerach o podwyższonym standardzie, które działają już w pracowni aplikacji internetowych w Zespole Szkół Technicznych. Łącznie w tym roku w 4 szkołach średnich powiatu słubickiego, zajmujących się kształceniem zawodowym, zostanie zmodernizowanych 17 pracowni za niemal 900 tys. zł.
Dwa razy nie trzeba było uczniom powtarzać, żeby wzięli się do pracy – usiedli przy komputerach i pokazali, jak dobrze im się na nich pracuje. 14 września została otwarta nowoczesna pracownia praktycznej nauki zawodu z 20 stanowiskami – pracownia aplikacji internetowych.
Dyrekcja się cieszy
- Długo czekaliśmy na tę pracownię, ta która tu była, już niestety niespełniania swoich wymogów. Przy nauczaniu informatyki konieczny jest nowy sprzęt, dlatego tak cieszymy się ze sprzętu o podwyższonym standardzie – mówił podczas otwarcia Stanisław Woronowicz, dyrektor ZST.
Na uroczystości byli również starosta Marcin Jabłoński, zajmująca się oświatą w starostwie słubickim Urszula Zakowicz, wicedyrektor ZST Alina Karpiak oraz Magdalena Górecka - nauczyciel i doradca zawodowy.
Żeby mieli dobrą pracę
- Ten projekt to duża szansa dla szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu na podniesienie standardu, jakości, możliwości i dostępności nowoczesnych form nauczania – uważa M. Jabłoński. Jego zdaniem jest to szansa dla młodych ludzi na to, żeby uzyskać kwalifikacje, które pozwolą im znaleźć satysfakcjonującą, interesującą pracę.
Z komputerów cieszyli się również ci najbardziej zainteresowani, czyli uczniowie. – Wraz z resztą uczniów mojej klasy będziemy przygotowywać się do egzaminu E14 z programowania aplikacji internetowych oraz tworzenia i zarządzania bazami danych – opowiada Damian Karaś, uczeń klasy IV TI. - Do tego jest potrzebny dobry sprzęt, ponieważ tego typu programy wymagają dość sporej mocy obliczeniowej. Szczególnie jeśli chodzi o aplikacje do zarządzania bazami danych. Poprzednie nie były takie szybkie i ciężko było na nich cokolwiek zrobić, trzeba było długo czekać – dodaje.
Przed nim nie tylko egzaminy zawodowe, ale również matura i wybór studiów. Damian przyznaje, że planuje zająć się programowaniem, choć jeszcze nie wybrał miasta, w którym chce studiować.
Nie tylko komputery
Nie tylko przyszli informatycy będą uczyć się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach. Jak informuje Sylwia Cor, koordynatorka projektu nowy sprzęt trafi do 17 pracowni, w których uczniowie kształcą się m.in. na: mechaników, logistyków i spedytorów, informatyków, architektów krajobrazu, hotelarzy, gastronomów, ekonomistów, a także do pracowni językowych, w których uczą się branżowych języków obcych oraz do Szkolnego Ośrodka Kariery w CKZiU. Na doposażenie pracowni zostało przeznaczone blisko 900 tys. zł. Wszystko w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie słubickim".
- Takie zakupy cieszą nas niezmiernie, tym bardziej, że nie są celem projektu. Jest nim podnoszenie kwalifikacji uczniów i zdobywanie przez nich kompetencji, ale to jest dla nas taki środek do osiągniecia tego celu – podkreśla S. Cor.
Starosta M. Jabłoński ma nadzieję, że będzie to zachęta dla młodych mieszkańców powiatu słubickiego, którzy kończą szkoły gimnazjalne i podstawowe, żeby rozważyć możliwość podjęcia nauki w którejś ze szkół na terenie naszego powiatu.
Niedługo otwierane będą kolejne pracownie, o czym będziemy informować.