Ile pamiętacie z „Przedwiośnia”? Kto wyjaśni, kim był Cezary Baryka, a czym były szklane domy? Dobrze wiedzą to uczniowie Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy posłuchali tej lektury w ramach akcji „Narodowe Czytanie”. I rozmawiali o marzeniach i porażkach pierwszych lat niepodległości.
W SOSW uczczono 100-lecie niepodległości Polski z książką w ręku. A dokładniej – z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego. Odbyło się w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, której patronuje para prezydencka. Przy okazji wpisało się to w realizowany przez bibliotekarkę Marię Wałach autorski projekt edukacyjny pt. „Polska odrodzona – literackie inspiracje”. Oprócz niej, koordynatorami akcji byli również Magdalena Karczewska i Piotr Jaremko, a do czytania „Przedwiośnia” namówili przedstawicieli służb mundurowych.
Wiesław Zackiewicz, komendant Straży Miejskiej w Słubicach, Judyta Szewielińska ze Straży Granicznej w Świecku oraz Kamil Wieczorek z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach odczytali uczniom te fragmenty, w których Stefan Żeromski dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Zwracał uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
Słuchali ich uczniowie kl. VIII szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej. A zaproszeni goście korzystając z okazji przekazali informacje na temat swoich jednostek i odpowiadali na pytania młodzieży.
- Ze względu na specyfikę placówki, akcja została poprzedzona zajęciami prowadzonymi przez nauczycieli w celu przybliżenia sylwetki pisarza, tła historycznego oraz tematyki utworu. Niektóre osoby zadeklarowały, że będą kontynuować czytanie książki we własnym zakresie – opowiedziała naszej redakcji M. Wałach. I ma nadzieję, że takie spotkania przełożą się na większe zainteresowanie wśród młodzieży czytaniem nie tylko szkolnych lektur.
Kolejne „książkowe” akcje w SOSW już wkrótce.