Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
IHP, czyli Instytut Leibniza dla innowacyjnej mikroelektroniki, zaprasza na dzień otwartych drzwi. Jest to jedna z niewielu okazji, żeby zobaczyć „na żywo” jak działa linia produkcyjna układów scalonych nazywana Cleanroomem. Program zwiedzania i wykłady dla dzieci będą prowadzone również po polsku.

IHP 1

Opowiedzą o internecie przyszłości

Jak co roku na początku roku szkolnego IHP otwiera szeroko drzwi swoich laboratoriów. 8 września we Frankfurcie będzie można na własne oczy przekonać się, jak pracują i czym zajmują się pracownicy naukowi tego instytutu. A wśród 300 zatrudnionych tam osób jest spore grono Polaków.

Będzie można dowiedzieć się, nad jakimi projektami obecnie pracujemy w instytucie, a są one bardzo ciekawe. Powiemy np. o tym, w jaki sposób Internet przyszłości stanie się szybszy i bezpieczniejszy? Pokażemy, jak powstają mikroukłady dla technologii kosmicznych i jak nowoczesne technologie pomagają dbać o nasze zdrowie – wyjaśnia Anna Sojka – Piotrowska.

Tu, gdzie powstają układy scalone

Atrakcją dla gości będzie możliwość zwiedzania laboratoriów, w tym zmodernizowanego laboratorium epitaksji z wiązek molekularnych oraz Cleanroom. Jest to „serce” instytutu - linia produkcyjna układów scalonych, w której powstają takie same układy jak te, które są np. w popularnych telefonach komórkowych. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w kilku turach – dokładny plan i punkty zbiórki dla chętnych będą podane na miejscu. Co ciekawe, hala ta zostanie niedługo rozbudowana.

- Ważnym punktem tegorocznego dnia drzwi otwartych będzie symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod strategiczną rozbudowę Cleanroomu, które odbędzie się o godz. 11 – mówi A. Sojka – Piotrowska. W tej uroczystości wezmą udział dr. Martina Münch, Minister ds. Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii oraz Rene Wilke, nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą.

A plany zapowiadają się imponująco. W ciągu najbliższych 2,5 roku sala o pow. 1000 mkw. powiększy się o kolejnych 500 mkw. Będzie to kosztowało 14,3 mln euro. Rozbudowę finansuje MWFK (Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury), BMBF (Federalne ministerstwo Edukacji i Badań) oraz z Europejski Fundusz Strukturalny.

Naukowe propozycje dla najmłodszych

W ramach wydarzenia naukowcy przygotowali również program dla najmłodszych pasjonatów nauki. Być może zachęci ich to do samodzielnego zdobywania wiedzy i rozpali ciekawość do badawczych poszukiwań? Czekać na nich będą m.in. eksperymenty na żywo, gry, samodzielne wykonanie baniek mydlanych oraz szaleństwo na dmuchańcach.

IHP 2

A dwujęzyczny uniwersytet dziecięcy zaprasza w tym roku na zajęcia o świetle. Są one przeznaczone dla dzieci od 8 roku życia i zawsze cieszą się sporą popularnością. Uniwersytet startuje o godz. 11.

Podczas dnia otwartego starsi uczniowie będą mogli zapoznać się z ofertą kształcenia zawodowego w IHP. Ale nie tylko. Zaprezentują się również wieloletni partnerzy IHP, tj. uczelnie wyższe: BTU Cottbus-Senftenberg, TH Wildau, Uniwersytet Viadrina oraz Uniwersytet Zielonogórski, partnerzy w pracy badawczej: m.in. Silicon Radar, szkoły: Gimnazjum Gaußa, Förderforum Frankfurt (Oder), bbw, GLOS, ICOB, BIC oraz miasto Frankfurt nad Odrą.

A przy okazji swoje nagrody dla najzdolniejszych uczniów z Brandenburgii i studentów z instytutu rozda stowarzyszenie „Freunde des IHP”.

Termin: 8.09.2018, godz. 10-15. Miejsce: IHP, Im Technologiepark 25, Frankfurt.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.