Nie każdy spór musi kończyć się długą i kosztowną batalią w sądzie - o wiele lepszym sposobem jego rozwiązania jest mediacja. Jak działa? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje? Polsko-Niemieckie Centrum Mediacji zaprasza na otwarty wykład, nie tylko dla prawników.
Niedawno z mediacji szkolili się przyszli prawnicy podczas XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Poradni Prawnych. Ale nie tylko oni chcą poznawać i propagować ten sposób rozwiązywania konfliktów.
W Collegium Polonicum, pod auspicjami Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego, działa Polsko-Niemieckie Centrum Mediacji, które 7 czerwca organizuje konferencję nt. „Mediacji jako metoda rozwiązywania sporów dwunarodowościowych”. Przyjść i posłuchać może każdy.
Organizatorzy zapraszają szczególnie na wykład otwarty o godz. 18., który wygłosi dr Grzegorz Frączek, mediator, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, a także członek III kadencji Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości i członek Zespołu ds. Mediacji przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Wykład ten nosi tytuł „Nie każdy spór musi kończyć się w sądzie…”
- Łatwiej wdawać się w spory, niż się z nich później wycofać. Można pójść do sądu, ale to czasochłonna i kosztowna droga. Lepszym sposobem wydaje się być mediacja, która jest szczególnie skutecznym sposobem rozwiązania konfliktów życiu codziennym oraz zawodowym – mówi Anna Wiącek z PNCM. I tłumaczy, że mediacje są bardzo przydatne w tych najtrudniejszych sprawach, między rozwodzącymi się małżonkami lub rozstającymi się partnerami, dorosłymi dziećmi a rodzicami lub pomiędzy rodzeństwem.
Innym obszarem, w którym mediacja może stanowić alternatywę do postępowań sądowych, są relacje gospodarcze i handlowe. Także te transgraniczne. - Decydująca dla losu gospodarczej współpracy transgranicznej jest możliwość szybkiego zażegnania tego rodzaju konfliktów, przy czym istotne w takich sytuacjach stają się sposoby oraz konsekwencje przyjętej formy ich rozwiązania – opowiada A. Wiącek. A także komunikacja.
I właśnie o dobrej komunikacji i poszukiwaniu porozumienia dla obu stron konfliktu oraz o tym czym tak naprawdę jest mediacja będzie mówił podczas wykładu G. Frączek. Wstęp na wykład jest wolny.
Termin: 07.06.2018, godz. 18. Miejsce: duża aula w Collegium Polonicum.