Przedstawiciele niemieckiej i polskiej policji, straży granicznej i służby celnej biorą udział w kursach językowych, poznają też przepisy prawa w obu krajach. Doświadczenie już nieraz pokazało, jak ważna jest współpraca tych służb.
To kolejna już edycja kursów językowych. Przedsięwzięcie organizowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu noszącego nazwę: „W tandemie przeciwko przestępczości transgranicznej”. W tym „tandemie” oprócz polskich i niemieckich policjantów biorą również udział przedstawiciele straży granicznej i służby celnej.
Mundurowi uczą się nie tylko języka sąsiada zza Odry, ale również zdobywają wiedzą praktyczną: poznają przepisy prawa w obu państwach, a także dowiadują się o wspólnych przedsięwzięciach związanych ze zwalczaniem przestępczości przygranicznej. Ważna jest też wiedza na temat zastosowania niemieckiego i polskiego prawa procesowo – karnego, sposobu i zasad interwencji policyjnych.
Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej policji, podkreśla, że wspólne szkolenia mają istotne znaczenie dla bieżącej i przyszłej współpracy mundurowych z obu stron Odry.
- Współpraca transgraniczna w rejonie przygranicznym, z otwartymi granicami, wymaga profesjonalnych działań policjantów obu państw, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zwalczania przestępczości ogólnej i transgranicznej – mówi M. Jankowska. - Wszystkie wspólne działania polskiej i niemieckiej policji pozwalają na poprawę i zacieśnienie stosunków między obiema instytucjami, nawiązanie bardziej efektywnych kontaktów, łatwiejszą współpracę. A przede wszystkim dają szansę na zniesienie barier językowych, co z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa obywateli obydwu państw – dodaje rzecznik.
Kurs to nie tylko teoria, ale również praktyka. Ta będzie odbywać się zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Zajęcia będą trwały dwa tygodnie i zakończą się egzaminem – ustnym i pisemnym.