Wiosenna propozycja dla uczniów – ale nie tylko. Collegium Polonicum otwiera szeroko drzwi i zaprasza jak co roku na Festiwal Nauki i Sztuki. A w programie m.in. interaktywny wykład o prawach ucznia, turniej językowy oraz IX już Dyktando Słubickie. Szlifujcie ortografię!
Tradycyjnie już Dzień Otwartych Drzwi słubickiego Collegium Polonicum połączony jest z wydarzeniami w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dlatego na tych, którzy 25 kwietnia przestąpią progi uczelni, czekają różne mniej i bardziej naukowe wydarzenia.
- To doskonałą okazja, aby poznać uczelnię od podszewki, poszerzyć wiedzę czy np. sprawdzić się w ortografii – mówi Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum. Większość z nich jest adresowana do uczniów VII klasy SP, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
Prawa ucznia, tajniki chemii i rekrutacji
Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Prawnik dr Marcin Krzymuski opowie uczniom o ich prawach – a dokładniej, będzie to interaktywny wykład o tym czym jest prawo w ogóle, co tworzy system prawny w Polsce i jakie są prawa młodych ludzi jako uczniów i obywateli.
Z chemią dookoła świata poprowadzi młodzież dr Aleksandra Ibragimow. Nie będzie to zwykły wykład - podczas warsztatów uczniowie będą mieli możliwość wykonania ciekawych eksperymentów chemicznych. Pozwolą one zrozumieć kolorowy, fascynujący i nieprzewidywalny świat.
Magdalena Baron, kierownik targów vocatium w Regionie Odry oraz parentum we Frankfurcie nad Odrą opowie więcej o metodzie rekrutacji zwanej Assessment Center - co to jest, kiedy się go stosuje i dlaczego? Oraz przekaże kilka uwag, jak zachować się podczas rekrutacji z użyciem AC.
Dwujęzyczny turniej
Lektorat Języków Obcych CP zaprasza na turniej językowy "Na miejsca, fertig, go!". Udział w nim mogą wziąć drużyny liczące max. 4 osoby (po 2 z każdej szkoły).
Na czym polega turniej? – Jego celem jest pokazanie młodzieży, jak olbrzymią satysfakcję i przyjemność mogą czerpać z uczenia się języków obcych i posługiwania się nimi. Pragniemy również pokazać, jak ważne we współczesnym świecie jest pojęcie wielojęzyczności i posługiwanie się językami obcymi „bez granic” - mówią o turnieju organizatorzy. Zadania konkursowe będą dotyczyć jednocześnie języka niemieckiego i angielskiego oraz wiedzy o kulturze obu obszarów językowych.
Literackie historie
Nie zabraknie również odniesień do sztuki. Na tarasie widokowym Collegium Polonicum odbędzie się OdraLiteraTour - poetycka podróż pod Odrze z Marią Sidorską-Ryczkowską, autorką opowiadań „Klucze do rzeki” oraz „Stacyjka na wschodzie i zachodzie”. - Porozmawiamy o znaczeniu rzeki w literackiej biografii pisarki, inspiracjach twórczych, także o historii miasteczka na polsko-niemieckim pograniczu, przez które przepływa rzeka, a wraz z nią historia ludzkich losów – wyjaśnia dr Marta Bąkiewicz, moderatorka spotkania.
Zmagania z ortografią
Tego dnia odbędzie również już IX edycja Słubickiego Dyktanda. Jego organizatorem jest kierunek filologii polskiej jako obcej w Collegium Polonicum w Słubicach. Autorem tekstu – pełnego ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek – będzie ponownie dr Jan Zgrzywa.
Udział w dyktandzie wziąć maksymalnie 50 osób, które będą rywalizować w 3 kategoriach: młodzież, seniorzy, obcokrajowcy. Na najbardziej bezbłędnych czekają nagrody!
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Więcej informacji na temat Dni Otwartych oraz rekrutacji na poszczególne wydarzenia na stronie www.cp.edu.pl.