Czy gmina będzie musiała usunąć pomnik żołnierzy z placu Bohaterów i radziecki czołg z Kunowic? Pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Słubicach, jednak na razie burmistrz Tomasz Ciszewicz nie chce tego szerzej komentować. Podstawą do usunięcia mają być zapisy ustawy dezubekizacyjnej.
Do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo z Muzeum Narodowego, z którego wynika, że w Słubicach i Kunowicach znajdują się pomniki, które, zdaniem muzeum, powinny zostać objęte tzw. ustawą deuzubekizacyjną. Mowa o pomniku na placu Bohaterów w Słubicach oraz czołgu w Kunowicach.
Ustawa zakłada konieczność usunięcia „obiektu upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny”. Odpowiada za to właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje. Muzeum Narodowe zwróciło uwagę właśnie na dwa takie obiekty, znajdujące się na terenie gminy Słubice.
Jaki będzie ich los? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, sprawa jest świeża. Burmistrz Tomasz Ciszewicz przedstawił tę sprawę radnym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. I już podczas tej sesji skrytykował ten pomysł. Jednak na razie nie chce zdradzić więcej szczegółów sprawy (ani upublicznić pisma od Muzeum Narodowego).
– Na tym etapie burmistrz wstrzymuje się od komentarzy, ponieważ sprawa jest w toku – przekazała naszej redakcji Beata Bielecka, rzecznik słubickiego magistratu.
Ustawowy termin na usunięcie pomników mija 21 października. Tego dnia w 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada, że właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której w tym dniu znajduje się pomnik „upamiętniający osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujący taki ustrój w inny sposób” będzie musiał go usunąć w terminie do 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Jeśli zrobi to dobrowolnie, może starać się o zwrot kosztów z budżetu państwa.
Do tematu będziemy wracać
Komentarze
pomniki stanowią część naszej historii. A jak wiadomo, Historia to przede wszystkim fakty i daty. Tego nie da się zmienić. Pomnik na Placu Bohaterów lub Pomnik Czołgu w Kunowicach są tego przykładem. Nie widzę w naszych pomnikach nic, co kultywowałoby komunizm. Wręcz przeciwnie. Poświęcenie i ofiarność ludzi, którzy tutaj polegli walcząc z niemieckim okupantem. Wskażcie mi chociaż jeden napis, który mówi wprost lub pośrednio o hołdowaniu komunizmu. To, że pomniki powstały w okresie komunizmu wcale nie oznacza, że muszą być likwidowane tylko z tego powodu. Nie wyobrażam sobie Placu Bohaterów bez tego pomnika. Dla ścisłości pod dzisiejszą płytą z napisem jest inny, który pamiętam do dziś. Oto on: "Walczyliśmy we wspólnej ofierze, niech trwa bratnie przymierze". Uznajmy zatem, że dzisiejszy napis na pomniku na Placu Bohaterów, który zastąpił poprzedni jest dobrą podstawą realizująca tę nieszczęsną Ustawę Dekomunizacyjną.
Wszystkich żołnierzy nie da się upilnować, zwłaszcza, gdy żołnierz czuje się bezkarny i wie, że jest panem życia i śmierci. Tak było nie tylko wśród żołnierzy Armii Czerwonej, ale także wśród żołnierzy alianckich na zachodzie Europy.
Napisałeś, że w swojej historii mamy wiele pięknych postaci, które możemy uwiecznić w pomnikach. Pytanie tylko, jaką postać związaną z okresem II w.św.? Przecież PiS nie uznaje żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, zapomniał już o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, o żołnierzach Armii Krajowej. PiS pamięta tylko o żołnierzach Narowych Sił Zbrojnych i o tzw. żołnierzach wyklętych.
Nie należy więc zapominać, że na Ziemi Lubuskiej z wojskami niemieckimi walczyli żołnierze Armii Czerwonej, ale także żołnierze 2 Armii Wojska Polskiego.
Autor pisze, że do UM w Słubicach wpłynęło pismo z Muzeum Narodowego. Nie napisał tylko, skąd (z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska
Szczecina?). Nie znam dokładnie zapisów tzw. ustawy dekomunizacyjnej, ale zdziwiło mnie,że pismo zostało wysłane przez Muzeum Narodowe. Moim zdaniem powinno być wysłane przez IPN. Może udałoby się na stronie Slubice24.pl przedstawić kopię tego pisma.
Może autor artykułu posiada informację, jakie obiekty w Słubicach i okolicy są do likwidacji/zniszczenia (oprócz pomnika na Placu Bohaterów i czołgu w Kunowicach) oraz kiedy mieszkańcy Słubic poznają treść pisma od Muzeum Narodowego?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.