Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ciekawość rodziców i młodych ludzi została wreszcie zaspokojona – podczas spotkania w Collegium Polonicum mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonować będzie Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Znana jest już kadra i to, co liceum zaproponuje oprócz nauki. Tajemnicą nie jest też wysokość czesnego.

liceum zebranie
 
To już pewne - we wrześniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainauguruje swój pierwszy w niemal 100-letniej historii rok szkolny. Stanie się to w Collegium Polonicum w Słubicach, gdzie zgodnie z planami ruszyć ma Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Powstanie szkoły zapowiadano już od jakiegoś czasu, a 15 marca odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego przedstawiono szczegóły jej funkcjonowania. Frekwencja na spotkaniu dopisała – chętnych było tyle, że zebranie przeniesiono do z małej do dużej auli.

Poprowadził je prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM, który był głównym pomysłodawcą i inicjatorem powstania liceum. – Do tej pory uniwersytet zajmował się kształceniem studentów, ale postanowiliśmy ubogacić naszą ofertę. Dysponujemy bardzo dobrą bazą dydaktyczną, która w zasadzie jest już gotowa do przyjęcia uczniów – mówił. Uniwersytet jest organem prowadzącym liceum, co, jak podkreślał prorektor, ma również gwarantować, że szkoła będzie prowadzona na wysokim poziomie.

Kadra nauczycielsko-akademicka

Jan Zgrzywa, pełniący obowiązki dyrektora przedstawił kadrę liceum. Część z nich to nauczyciele akademiccy, mający odpowiednie wykształcenie do nauczania w szkołach, pozostali rekrutują się spośród nauczycieli szkół słubickich. Wśród nich najliczniejsze grono stanową językowcy, ponieważ liceum zakłada naukę języków angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym.

Staraliśmy się wybrać jak najlepszą kadrę, aby jak najlepiej przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego, ale również do tego, żeby bardzo dobrze radzili sobie w życiu – podkreślał T. Wallas. Obiecał również, że uczniowie będą mieli możliwość zdawania na egzaminów na certyfikaty językowe. Klasy w liceum mają mieć 3 profile: humanistyczny, matematyczno-fizyczny i biologiczno-chemiczny.

Każdy dostanie mentora

Nauczyciele mają zajmować się nie tylko prowadzeniem lekcji, ale również proponować „coś jeszcze”, aby życie w szkole nie ograniczało się tylko do lekcji. Mogą to być np. językowe zajęcia teatralne. Dlaczego jest to takie ważne? – Chciałbym, aby młodzi ludzie mieli wspomnienia z liceum nie tylko z kartkówek, żeby życie szkoły było bogate już od I klasy – mówił T. Wallas.

Nieco więcej o dodatkowych propozycjach opowiedział J. Zgrzywa. Od 2 klasy każdy z uczniów dostanie indywidualnego opiekuna – mentora, z kadry naukowej UAM, który będzie go wspierał w wyborze drogi życiowej, motywował do nauki i realizowania swoich celów. Uczniowie również będą mieli możliwość zaangażowania się w wolontariat – w szkole, we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum, powstanie Szkolne Koło Wolontariatu.

liceum zebranie_2

Licealiści będą również mogli brać udział w imprezach i wydarzeniach organizowanych przez poznański UAM. T. Wallas już zapowiedział, że we wrześniu pojadą do Poznania na Noc Naukowców. Prorektor obiecał również jeszcze jedną rzecz, ważną zwłaszcza dla rodziców – to, że w trakcie trzyletniego toku nauki nie wzrośnie czesne. A wynosi ono 450 zł miesięcznie (oraz 250 zł wpisowego, płatne jednorazowo).

Młodzież patrzy z optymizmem

Co na to rodzice i gimnazjaliści? Wśród obecnych na spotkaniu był m.in. burmistrz Tomasz Ciszewicz, który przyznał, że przyszedł na nie prywatnie jako rodzic. I uważa, że jest to bardzo dobry pomysł.

Rodzice pytali o organizację lekcji WF, ponieważ Collegium Polonicum nie posiada zaplecza sportowego. Lekcje prawdopodobnie będą odbywały się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Jedna z uczennic spytała, czy możliwe jest stworzenie drugiej klasy. Prorektor przyznał, że nie był na takie pytanie przygotowany, ale nie wkluczył tego – chętni powinni złożyć podania w sekretariacie szkoły.

A co na to przyszli uczniowie? – Przyszłyśmy się dowiedzieć, jak będzie wyglądało liceum. Widzimy, że będzie tu dobra kadra nauczycielska, a to ma dla nas bardzo duże znaczenie – powiedziały nam Marta i Agata, słubiczanki. Przyznały, że są gotowe do wytężonej pracy.

Zgodziła się z nimi Dominika. – Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla tych osób, które poszukują liceum i są nastawione na ciężką pracę, żeby nie musieli jechać do Gorzowa czy Zielonej Góry – powiedziała.

Do liceum podanie zamierza złożyć Kornel, chce uczyć się w klasie o profilu humanistycznym – a później być może studiować prawo. – Jestem pozytywnie nastawiony do tego, mam nadzieję, że uda mi się dostać – mówił.

Jego decyzję popiera mama Agnieszka. – Mam pewne obawy związane z tym, że jest to nowy twór, ale myślę, że w pierwszym roku będzie duża energia skierowana na to, żeby szkoła działała dobrze. Atutem według mnie są dodatkowe języki, liczymy jeszcze na współpracę z Niemcami, myślę, że władze liceum tego dopilnują. Wierzę w to, że jeśli Collegium Polonicum współpracuje z Viadriną, to i liceum również będzie – podsumowała.

Kiedy rekturacja?

Jak można zostać uczniem liceum? Rekrutacja ruszy 14 maja i potrwa do końca miesiąca. Lista przyjętych zostanie opublikowana 29 czerwca. Więcej informacji na stronie: liceum.amu.edu.pl.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jyd7 2018-03-16 16:13
Byłem na spotkaniu i mam dla niego jedną puentę. Pożyjemy zobaczymy.
Kadra wygląda na profesjonalną, lecz w większości nie ma żadnego doświadczenia w pracy z młodzieżą.
Martwi również poziom nauczania wychowania fizycznego. Nie ma praktycznie żadnej infrastruktury do tego przystosowanej, a bieganie na ledwie 3 lekcje w tygodniu na halę przy SP2 nie ma najmniejszego sensu. Czesne - 450zł, nie mało. Mieszkanie/internat w np. Poznaniu i pozostałe wydatki z tym związane to koszt około 700zł miesięcznie. Trzeba się zastanowić czy oszczędzając 250zł osiągniemy przynajmniej ledwo porównywalny poziom. Na szczęście osobiście mam jeszcze rok na podjęcie decyzji i przez ten czas będę mógł obserwować sposób nauczania i prowadzenia Liceum.
#2 jan.kow30 2018-03-16 16:29
I wszystko jasne... "kadra z pasją" to słubiccy pedagodzy z "Rolniczaka" i "Samochodówki" :-) Do tego desant poznańskich nauczycieli akademickich, którzy w ten sposób, przy braku studentów w CP, będą mogli wyrobić sobie etat... Szkoda zachodu...
#3 jyd7 2018-03-16 17:04
Tak z ciekawości, był Pan na wczorajszym spotkaniu? :D
#4 jan.kow30 2018-03-16 17:23
@jyd7
umiem czytać że zrozumieniem: "Część z nich to nauczyciele akademiccy, mający odpowiednie wykształcenie do nauczania w szkołach, pozostali rekrutują się spośród NAUCZYCIELI SZKÓŁ SŁUBICKICH" Nie sądzę, żeby nauczyciele podstawówek chcieli/potrafili uczyć w szkole średniej, znajoma pracuje w liceum i mówiła mi, że od nich nikt nie idzie, więc drogą eliminacji pozostały te dwie ;-)
#5 jyd7 2018-03-16 22:10
@jan.kow30
Ponawiam pytanie. Czy brał Pan udział we wczorajszym spotkaniu?
Ja wziąłem w nim udział. W całej kadrze znajduje się 4 nauczycieli uczących dotychczas w słubickich szkołach ponadgimnazjalnych oraz gimnazjach. Reszta to wykładowcy akademiccy oraz osoby wcześniej nie nauczające.
#6 burmiszcz 2018-03-16 22:24
Z tekstu wynika, że liceum będzie miało jedną klasę. Czy to z braku indywidualnych mentorów, czy to wynika z faktu, że to liceum, to po prostu taka wersja testowa?
No i znowu dzieci ze szkoły nr 2 będą miały "pod górę" na WF, bo będą musiały oddawać swoje godzinny na sali "partyzantom" z CP.
#7 jyd7 2018-03-16 22:39
@burmiszcz jedyne co wynika z tekstu to to, że rozważane jest stworzenie drugiej klasy czyli drugiego, starszego rocznika :D
#8 burmiszcz 2018-03-16 23:00
Że niby co, rozpoczną naukę od drugiej klasy?
Komuś fantazja mocno się przecisnęła między szwami czaszki.
#9 burmiszcz 2018-03-16 23:04
Jeszcze jedno.
Rozumiem, że skoro to takie nowoczesne i wybajerzone liceum, to uczniom nie będą zabierać telefonów na przerwach.
#10 jyd7 2018-03-17 09:20
@burmiszcz
To jest akurat nieistotny szczegół
#11 jan.kow30 2018-03-17 23:05
@jyd7
ja właśnie o tym piszę: 4 nauczycieli szkół słubickich to zapewne ponad 1/3 grona pedagogicznego szkoły; do tego nauczyciele akademiccy w większości bez doświadczenia. Czyli w nowym liceum mamy nauczycieli, których znamy ze szkół publicznych oraz takich, o których kompetencjach tudzież predyspozycjach do wykonywania zawodu nic nie wiemy. Zastanawiam się w związku z tym, jak taki stan rzeczy koreluje z pięknymi słowami w materiałach promocyjnych, że to będzie "kadra z pasją" (czytaj: tacy nauczyciele, jakich ziemia słubicka jeszcze nie widziała, których wybór jest wynikiem pieczołowicie przeprowadzonej selekcji...ja tego jakoś nie widzę...)

@burmiszcz
Z tą drugą klasą chodzi o to, że jeśli jakiś uczeń obecnej klasy pierwszej szkoły średniej chciałby od drugiej klasy zamienić tę straszną szkołę publiczną, do której aktualnie uczęszcza na to super wypasione liceum uniwersyteckie i takich uczniów będzie więcej, to dyrekcja może rozważyć możliwość "uruchomienia" nauki w klasie drugiej... Mam propozycję - można też pomyśleć od razu i o klasie trzeciej - jak szaleć, to na całego ;-) A może wówczas studenci "Colpolowi" wogóle już nie będą potrzebni...
#12 jyd7 2018-03-19 11:48
@jan.kow30
Po pańskich wypowiedziach widać, że niestety nie było Pana na spotkaniu informacyjnym, więc proszę się nie wypowiadać na temat na który nie ma Pan większego pojęcia.
#13 Jarosław Grudzień 2018-03-19 15:07
Przykładamy cyrkiel do CP i zataczamy koło o promieniu 30 km. Co mamy? Otrzymaliśmy powierzchnię 1/2 koła. Na tej powierzchni mamy ogólniak w Słubicach, ogólniak w Rzepinie. Część uczniów z tego terenu wybierze Frankfurt, Sulęcin ( uczniowie z Ośno Lub.) oraz ogólniaki w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Skąd CP chce wziąć uczniów do swojej szkoły?
#14 abu 2018-03-20 12:12
ULO - TO PIĘKNY POMYSŁ ......,kilka lat wstecz padały takie propozycje z ust jednej z obecnych radnych - bardzo rozsądnej pani. Kadra pewnie będzie ulegać zmianie na lepszą. Najbardziej brakuje mi NATIVE SPEAKER-ów w nauczaniu języka angielskiego. Jestem zdania , że język angielski powinien być wiodący , na bardzo wysokim poziomie. Byłoby wspaniale , gdyby została utworzona klasa mająca język angielski jako język wykładowy dla osób zarówno z Polski , jak i z zagranicy .....a może nawet kiedyś , w drugiej kolejności z językiem niemieckim . Jestem bowiem zwolennikiem twierdzenia , że oprócz obowiązujących dwudziestu kilku języków na terenie UE , powinien istnieć jeden , służący do komunikacji na wysokim poziomie i na każdym szczeblu. Dlaczego jest to język angielski chyba nie warto tłumaczyć .....to oczywiste.

Mając w najbliższej okolicy rzekę Odrę można rozwijać wiele sportów wodnych . Idąc przykładem angielskich uczelni zawody kajakowe szkół po obu stronach granicy rozgrzałyby emocje sportowe.

Na tym spotkaniu nie podobało mi się kilka rzeczy , ale należy dać projektowi szanse , bo jest tego wart. Krytykować jest łatwo . Jestem zdania , że sytuacja będzie klarowna po 2 , 3 latach. Po owocach poznamy jakość przedsięwzięcia. Oby nie była to kolejna wydmuszka , taka jak CP.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.