Seniorów powitał nadburmistrz Frankfurtu dr Martin Wilke
Polsko-Niemiecki Punkt Współpracy na rzecz Seniorów to nowe miejsce na mapie Słubic i Frankfurtu. Tu, w budynku tuż za mostem granicznym (przed restauracją McDonald’s), seniorzy będą mogli się spotykać, rozmawiać i brać udział w różnego rodzaju zajęciach, warsztatach czy kursach.
Punkt powstał w ramach projektu realizowanego przez frankfurcką spółkę ARLE (która jest spółką córką spółdzielni mieszkaniowej WOWI). Jest to kolejna część szerszego przedsięwzięcia pod nazwą „Centrum Polsko-Niemieckiej Współpracy Seniorów”, o którym pisaliśmy nie raz, np. przy okazji kursu języka polskiego i niemieckiego dla seniorów. Projekt jest finansowany ze środków landu Brandenburgia oraz budżetu miasta Frankfurt.
21 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie, na którym pojawiło się sporo gości z Polski i Niemiec. Nadburmistrz dr Martin Wilke podczas przemówienia podkreślił, że jest bardzo dumny z tego, że oba miasta potrafią tak dobrze współpracować. Wtórowała mu Christina Moritz, szefowa spółki ARLE.
- Celem działania punktu jest powiązanie ofert, które już istnieją i stwarzanie nowych. Chcemy, aby po zakończeniu tego projektu, seniorzy sami tworzyli własne i organizowali je właśnie w tym miejscu. Nie może być lepszej lokalizacji niż właśnie ta, przy samym moście – podkreślała C. Moritz. I dodała, że dotąd udało nawiązać współpracę z wieloma, różnego rodzaju organizacjami i pewnie oferta będzie się nadal rozwijała.
Już do tej pory realizatorzy projektu współpracowali m.in. ze stowarzyszeniami skupiającymi seniorów po obu stronach Odry, chórem Konsonans, czy Polsko-Niemieckim Instytutem Badawczym z Collegium Polonicum. Ale nie tylko.
- Współpracowaliśmy również z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą Nasza Chata z Cybinki i z frankfurckimi domami dziecka. Wspólne śpiewanie i wielopokoleniowe spotkania zaowocowały tym, że między młodzieżą, a seniorami wytworzyła się bardzo bliska relacja. Wzajemnie się o siebie wypytywali i nie mogli doczekać się następnych wspólnych zajęć – powiedziała w rozmowie z naszą redakcją Natalia Szulc z ARLE. I wyjaśnia, że projekt jest okazją nie tylko do pogłębienia polsko-niemieckich kontaktów, ale też do integracji pokoleń.
Na otwarciu byli także seniorzy ze Słubic
Aby seniorzy z dwumiasta mogli lepiej się porozumieć już od stycznia w ramach projektu ruszy kolejny wspólny kurs językowy, w którym udział weźmie 25 osób z Polski i 15 z Niemiec. Starsi słubiczanie byli obecni na otwarciu i chętnie zapoznawali się z ofertą punktu.
- Moim zdaniem koncepcja funkcjonowania takiego centrum spełnia oczekiwania seniorów. Potrzeba tylko większego rozpropagowania akcji, aby wzrosło zainteresowanie. Sam program jest bardzo przemyślany, tutaj pojawia się tylko pytanie, jakie będą możliwości, żeby go zrealizować? Nie ma tu za wiele pomieszczeń, więc mogą to być tylko małe, specjalistyczne grupy. Ale jestem dobrej myśli - uważa Jan Nowak, wiceprezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
A jakie zajęcia czekają na seniorów w styczniu? Poniżej harmonogram.
- 09.01, godz. 14:00-16:00 Warsztaty gotowania „Zdrowo w nowym roku”
- 09.01, godz. 16:00-19:00 Polsko-niemieckie spotkanie noworoczne
- 11.01, godz. 15:30-17:00 Pracownia pokoleń – kreatywne robótki ręczne
- 18.01, godz. 15:00-16:00 Kącik wiedzy – aparaty słuchowe w życiu codziennym
- 23.01, godz. 14:00-16:00 Warsztaty gotowania „Ciepłe na chłodne dni”
- 25.01, godz. 15:30-17:00 Pracownia pokoleń – kreatywne robótki ręczne
- 21.01, godz. 14:00-16:00 Kącik wiedzy – cukrzyca na co dzień
- email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- tel. +49 335 27 62 9107