Współpraca historyków i geografów z Polski i Niemiec, które celem było stworzenie wspólnego podręcznika do historii dla uczniów z obu krajów rozpoczęła się w 1972 roku. Prace ukończono w zeszłym roku – 71 lat po zakończeniu II wojny światowej.
Podręcznik „Europa. Nasza historia” obejmuje okres od prehistorii do końca średniowiecza. Przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i pierwszej klasy liceum. Do 2018 r. mają ukazać się kolejne trzy tomy obejmujące okres do politycznego przełomu w latach 1989-1990. Jednym z inicjatorów i wykonawców tego projektu jest Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa, która 9 czerwca tego roku została uhonorowana Nagrodą Viadriny.
9 listopada będzie okazja do bliższego zapoznania się z tą publikacją. Katolickie Centrum Studenckie, Europejskie Centrum Ekumeniczne we Frankfurcie nad Odrą oraz Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Brandenburgii e.V. zapraszają na sympozjum, którego celem jest właśnie prezentacja i promocja podręcznika.
Zebrani będą mieli również okazję wysłuchać dwóch wykładów oraz wziąć udział w dyskusjach. Goścmi specjalnymi będą dr Thomas Strobel z Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu w Poczdamie oraz prof. Igor Kąkolewski z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
Program spotkania
- 16.00 Powitanie i wprowadzenie w tematykę.
- 16.15 Wykład: Przyczyna, koncepcja i cel wspólnego podręcznika w świetle dobrosąsiedzkich stosunków. O pluralizacji świadomości historycznej.
- 16.45 Wyklad: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam w polsko-niemieckim podręczniku: Europa nasza historia. Przyczynek do poznania sąsiedzkich horyzontów życiowych.
- 17.15 Dyskusja w grupach roboczych w oparciu o przykładowe strony podręcznika.
- 18.15 Przerwa i poczęstunek.
- 19.00 Dyskusja panelowa.
- 20.00 Przewidywane zakończenie sympozjum.
- Postrzeganie jako sąsiedzi historii z dwóch stron, poznawanie jej rozwoju i dostrzeganie różnic ma na celu wzajemne ubogacenie oraz wyrażenie szacunku obu społeczeństwom. Tak sformułowany cel i zaangażowanie mogą być uznane za udane, gdyż w obliczu coraz bardziej globalizującego się świata przykład ten uchodzi za wzorcowy również w innych regionach sąsiedzkich/przygranicznych – zachęca kapłan.
Podczas sympozjum przewidziano tłumaczenie symultaniczne. Będzie również możliwość kupienia podręczników w języku polskim i niemieckim. Wstęp wolny.
Termin: 9 listopada, godz. 16.00. Miejsce: Katolickie Centrum Studenckie, pl. Jana Pawła II 1.