Słubiccy społecznicy już 6. raz spotkali się na Słubickim Forum Organizacji Pozarządowych. Rozmawiano m.in. o współpracy z gminą, kondycji lokalnych liderów, biznesie odpowiedzialnym społecznie. Ale forum to też okazja do nawiązywania i dbania o wzajemne relacje.
Słubickie Forum Organizacji Pozarządowych odbyło się 25 października. Na sali zgromadziło się prawie 50 reprezentantów nie tylko lokalnych organizacji. Byli również goście z powiatu krośnieńskiego, którzy otrzymali dotacje w ramach programu Działaj Lokalnie. Podsumowanie tegorocznej edycji było jednym z punktów programu.
Pozostałe dotyczy spraw zagadnień ważnych dla lokalnych społeczników: współpracy z gminą, która dla wielu z nich jest najważniejszym partnerem, kondycji i wyzwań, jakie w swojej działalności napotykają liderzy, biznesu odpowiedzialnego społecznie i ekonomizacji organizacji (czyli tego, w jaki sposób mogą zarabiać, żeby pozyskiwać środki na swoje działania).
Merytoryczne rozmowy na ważne tematy
O tym, że dobra współpraca gminy z organizacjami daje efekt synergii i przynosi większe zmiany, niż gdyby zajmowała się nimi pojedyncza instytucja, >przekonywała Ewa Gałka,współzałożycielka oraz prezeska Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jej stowarzyszenie obecnie współpracuje z ok. 40 włodarzami gmin z Wielkopolski.
Damian Dec, działacz lokalny, prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego „Moja Przestrzeń” oraz trener w Akademii Liderów Lokalnych, zastanawiał się nad tym, kto potrzebuje lokalnych liderów, jacy oni powinni być? - Główną cechą lidera jest jego spójność wewnętrzna, lider to ktoś, kto robi to, do czego jest przekonany, budzi zaufanie wśród ludzi. Umie dbać o to zaufanie i je rozwijać – wyjaśniał D. Dec.
Po krótkich prezentacjach zaproszonych gości, tematy kontynuowano podczas rozmów przy stolikach. Ewa Gałka i Adam Szulczewski z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzili konsultacje społeczne pierwszego w Słubicach wieloletniego programu współpracy gminy z organizacjami – na lata 2018 i 2019. Program wieloletni pozwala na zlecenie organizacjom zadań na okres dłuższy niż 1 rok - a jest to możliwe w kilku obszarach, takich jak sport, pomoc społeczna czy edukacja.
Kluczowa rola liderów
Przy tym stoliku omawiano również obszary możliwej współpracy gminy z NGO’sami: przy upamiętnianiu rocznic i świąt narodowych, przygotowywaniu ofert pomocy czy spędzania wolnego czasu dla seniorów, pomocy zwierzętom. – Działalność organizacji w wielu obszarach uzupełnia to, co gmina realizuje w myśl obowiązujących ją przepisów – podkreślał A. Szulczewski.
Rozmowę o liderach moderowała Marzena Słodownik, animator z OWES. – Lider pokazuje drogę, kierunek, ogrania całość. Między liderem, a osobami, z którymi współpracuje musi iskrzyć, jeżeli nic się nie dzieje i jest stagnacja, to niedobrze – mówiła M. Słodownik. Konkluzja uczestników tej rozmowy brzmi: liderstwo to ciężki kawałek chleba.
Było też o ekonomii
O tym, jak organizacje mogą pozyskiwać środki – nie tylko w ramach projektów i grantów, rozmawiano przy kolejnym stoliku, który prowadziła Agata Fogel, animator z OWES w Zielonej Górze. Zachęcała, żeby nie bać się tego trudnego tematu.
Podobnie niełatwym obszarem jest współpraca NGO z biznesem – czyli CSR (Corporate Social Responsibility - społeczna odpowiedzialność biznesu). Te zagadnienie przybliżała naszym organizacjom Monika Robaszyńska z OWES. Namawiała, żeby szukać wśród lokalnych firm takich, z którymi ma się wspólne cele i wartości. I podkreślała to, co w CSR jej zdaniem jest najważniejsze: organizacje nie proszą przedsiębiorców o pomoc, ale chcą z nimi współpracować. – Bądźmy świadomi swoich mocnych stron i budujmy dobrą relację, opartą na współpracy – zachęcała słubickich społeczników.
Forum platformą współpracy
Rozmowy przy stolikach były owocne. - To, że na sali zgromadziło się tak wielu uczestników forum jest dowodem na to, że takie spotkania są potrzebne – mówiła Sabina Matkowska, kierownik Biura Spraw Społecznych, która wraz z Magdaleną Nowak-Stupienko reprezentowała podczas forum burmistrza Tomasza Ciszewicza.
Również Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum podkreślała, że takie spotkania są bardzo potrzebne, po to, żeby dbać o wzajemne relacje. - Organizacje w innych gminach zazdroszczą nam tego, że mamy takie forum, że co roku spotykamy się, rozmawiamy i szkolimy, integrujemy. Bądźmy nadal dobrym przykładem dla innych – mówiła Magdalena Tokarska.
Organizatorami forum byli: Sektor 3 Słubice, prowadzony przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum i Urząd Miejski w Słubicach, przy współpracy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności