Czy wiecie, że połączenie kolejowe między stolicą Niemiec a Frankfurtem otwarto dokładnie 175 lat temu? Było to na tyle ważne wydarzenie, że pasjonaci kolei i naukowcy z Viadriny chcą je upamiętnić wystawą i serią wykładów. Już niedługo zorganizują warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o znaczeni tej linii kolejowej.
W 2017 r. przypada 175. rocznica otwarcia linii kolejowej Berlin – Frankfurt nad Odrą. O tym wydarzeniu chcą przypomnieć studenci i naukowcy z Viadriny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim oraz polskie i niemieckie stowarzyszenia sympatyków kolei. Podkreślają, że połączenie to uzyskało następnie wyjątkowe znaczenie dla komunikacji Berlina ze Śląskiem i z Polską – znaczenie, które widoczne jest również dziś.
Aby upamiętnić to wydarzenie i przypomnieć o roli kolei, przygotowali projekt pt. „RE 1 i stacja kolejowa we Frankfurcie jako węzły transportowe w kontekście polsko-niemieckim”, który uzyskał wsparcie od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (budżet państwa) w ramach funduszu małych projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina.
Jakie wydarzenia zostaną przygotowane w ramach tego projektu? W 2018 roku odbędą się 4 tematyczne wykłady. Ale wcześniej, 17 listopada organizatorzy zapraszają wszystkich, których ciekawi rola i znaczenie tego połączenia kolejowego na warsztaty. W ich trakcie, oprócz zapoznania się z prezentacjami przygotowanymi przez studentów, będzie można porozmawiać na temat znaczenia kolei w czasie wojny i pokoju – zwłaszcza transgranicznej komunikacji pasażerskiej i towarowej. Celem warsztatów będzie również przygotowanie wystawy tematycznej.
W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby z obu stron Odry. Warsztaty będą tłumaczone symultanicznie (niemiecki-polski). Organizatorami projektu są Franziska Wilke i Jan Musekamp z Viadriny.
Zgłoszenia i kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. +49 335 5534 2563.
Termin: 17.11.2017, godz. 10.00. Miejsce: Collegium Polonicum, sala 21.