Słubicka policja przestrzega przed handlem ludźmi (fot. KPP Słubice)
18. października przypada Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Dlatego właśnie w ten dzień funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Słubicach spotkali się z młodzieżą i przedstawili im zagrożenia, związane z tego rodzaju przestępstwami.
Jak wyjaśnia rzecznik słubickiej policji Magdalena Jankowska, podobne spotkania mają głównie charakter edukacyjny i prewencyjny. I odbywają się również przed wakacjami. Młodzi ludzie chętnie w nich uczestniczą, ponieważ zaraz po szkole wielu z nich planuje szukać pracę za granicą. Jednak zagrożeń jest więcej – obejmują nie tylko zmuszanie do niewolniczej pracy czy prostytucji.
- Handel ludźmi to nie tylko problemy tych, którzy wyjechali za granicę zarobić i zostali pozbawieni kontaktu ze światem oraz zmuszani do ciężkiej pracy. To także nielegalne adopcje czy handel ludzkimi organami – wyjaśnia M. Jankowska. Wyjaśnia, że ofiarami tego rodzaju przestępstw są głównie kobiety i młodzi ludzie.
A co mówią policyjne statystyki? - 90% kobiet, ofiar handlu, sprzedawanych jest w celu prostytucji. Około 10-15% nie ma ukończonych 18 lat. Dzieci poniżej 13 roku życia wykorzystywane są do żebractwa i pracy przymusowej oraz sprzedaży organów – wylicza funkcjonariuszka.
Podczas spotkania nasz młodzież dowiedziała się m.in. jakie zasady bezpieczeństwa muszą zachować przed wyjazdem za granicę, albo co zrobić, gdy zorientują się, że stali się ofiarami handlu ludźmi.
Jak informuje M. Jankowska, słubicka policja obecnie nie prowadzi spraw ani nie odnotowuje zgłoszeń związanych z handlem ludźmi. Odpowiedni wydział znajduje się w komendzie wojewódzkiej. Dlatego nasi policjanci skupiają się przede wszystkim na edukacji.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do wyjazdu za granicę oraz gdzie szukać pomocy znajdziecie w specjalnym informatorze na stronie www.slubice.lubuska.policja.gov.pl.