„Wesołe jest życie staruszka” – śpiewał Kabaret Starszych Panów. Może nie zawsze wesołe, ale nie brakuje w nim radosnych momentów. 18 października na zaproszenie zarządu powiatu w internacie Zespołu Szkół Technicznych zjawili się reprezentaci środowiska seniorów ze wszystkich gmin: prezesi i członkowie stowarzyszeń, klubów, zrzeszających i pomagających osobom starszym.
- Chcemy przekazać Państwu nasze najlepsze życzenia, wszelkiej pomyślności, nieustającego zdrowia, dużo siły, zapału, sił witalnych, do tego, abyście byli jak najdłużej tak wspaniale aktywni – takie życzenia usłyszeli zgromadzeni od Marcina Jabłońskiego, starosty słubickiego. Starosta podkreślał, że seniorzy, choć nie pracują już zawodowo, spełniają się w pracy społecznej – i nadal są bardzo potrzebni.
Wyróżnienia dla seniorów
Przedstawiciele wszystkich zaproszonych organizacji odebrali listy gratulacyjne, które wraz ze starostą wręczyli im członkowie zarządu powiatu: Leopold Owsiak, Amelia Szołtun i Danuta Sawicka. Towarzyszyli im: Anna Gołębiowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Wojciech Skwarek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w starostwie. Nie zabrakło szczególnego wyróżnienia: Ryszard Kowaluk otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.
Seniorzy również podziękowali staroście – za dotychczasową współpracę i za zorganizowanie przyjęcia. W ich imieniu wypowiedziały się Kazimiera Chrzanowska, przewodnicząca Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Słubicach oraz Janina Klimczak, szefowa Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Grzmiącej.
Bo dziadkowie są potrzebni
O oprawę artystyczną podczas imprezy, czyli muzykę na żywo, zadbały dwa zespoły: „Forte”, który tworzy śpiewająca młodzież z CKZiU i „Młode duchem” - taką nazwę nosi grupa, która od 5 lat wspólnie śpiewa w klubie seniora w Górzycy. Jak wygląda ich życie na emeryturze? - Spotykamy się raz w tygodniu. Śpiewamy, ale także lepimy pierogi, pieczemy ciasta, pomagają nam dzieci i wnuki. Jest bardzo fajnie – opowiadała Helena Miluch.
O nieco innej roli starszego pokolenia wspomniał w rozmowie z nami Jan Skałecki, historyk i regionalista z Kowalowa. - Trudnimy się historią i tradycjami. Z okazji rocznic 1 i 17 września przeprowadziliśmy z młodzieżą cykl żywych lekcji historii. Młodzież chętnie brała w nich udział, do tego stopnia, że poproszono nas o ich kontynuację – opowiada J. Skałecki.
A lekcje dotyczyły m.in. skomplikowanej historii naszego regionu. J. Skałecki przygotował powiększoną mapę Polski z 1926 roku. Prosił młodzież o zaznaczanie miejsc, z których pochodzą ich dziadkowie. - Okazało się, że tylko 10 proc. wiedziała śladowo, skąd pochodzi ich rodzina. Reszta mówiła: „zawsze tu byliśmy” - mówi historyk.
Opieka, pomoc, wspólne spędzanie czasu
Również i podczas spotkania w ZST nie zabrakło poważniejszych tematów. - Polityka społeczna to obok ochrony zdrowia i oświaty, jedno z głównych, zadań samorządu powiatowego. A w dotychczasowej ofercie brakuje wsparcia dla osób starszych – mówił M. Jabłoński. I zapraszał zgromadzonych do współpracy nad projektem utworzenia w Słubicach domu dziennego pobytu dla seniorów.
- Jest szansa na pozyskanie na ten cel środków unijnych, mamy wyobrażenie, gdzie i jak można taki dom zorganizować – mówił starosta. Nie chciał zdradzić, o który obiekt chodzi, wiadomo, że znajduje się on w Słubicach, w pobliżu innych miejsc, z których korzystają osoby starsze.
Założenie jest proste: powiat wniesie do projektu budynek, potrzebne jest jeszcze wsparcie organizacyjne i środki finansowe na funkcjonowanie domu. Obecnie trwają rozmowy z partnerami społecznymi z terenu powiatu, mające na celu przygotowanie projektu. Oprócz wspomnianego domu, obejmowałby on również inne rodzaje wsparcia, jak opiekę środowiskową nad seniorami.
Będziemy jeszcze wracać do tego tematu.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/11161-seniorzy-swietowali-i-rozmawiali-o-swoich-potrzebach#sigProIdf2a4b41010
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/11161-seniorzy-swietowali-i-rozmawiali-o-swoich-potrzebach#sigProIdf2a4b41010