Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co ciekawego słychać u przyrodników z Dziupli? Właśnie zakończyli przegląd skrzynek lęgowych w parku przy Alei Niepodległości. Okazało się, że aż połowa z nich była zamieszkana przez okoliczne ptaki.



Ptasie domki zawieszono na drzewach w marcu ubiegłego roku. Członkowie fundacji zrobili to wspólnie z gimnazjalistami w ramach projektu finansowanego przez gminę Słubice. Podczas pierwszego rekonesansu, jesienią 2016 roku, okazało się, że zajętych było 17 z 24 domków. Jaki jest wynik tegorocznej obserwacji?

19 maja poprowadzili ją wspólnie Paweł Podkowa, doktorant Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków na Wydziale Biologii UAM, oraz Natalia Duer, szefowa Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Ich pracy przygladała się spora grupa mieszkańców Słubic, którzy skorzystali z zaproszenia opublikowanego w mediach, m.in. na portalu Słubice24.

Tym razem ślady ptasiej aktywności odnaleziono dokładnie w połowie budek (12 z 24). Większość z nich zamieszkana była przez sikorki bogatki i modraszki. W kilku opuszczonych budkach przyrodnicy odnotowali oznaki bytowania muchołówki i kowalika. W dwóch z nich były też złożone jaja.

Paweł Podkowa

Paweł Podkowa nie tylko osobiście sprawdził każdy ptasi domek, ale opowiadał ciekawostki z życia ptaków. Wyjaśnił, dlaczego w naszym regionie te skrzydlate stworzenia szybciej przystępują do lęgów. Chodzi o cieplejszą niż na wschodzie Polski temperaturę.

Przyrodnicy połączyli ornitologiczny rekonesans z obrączkowaniem piskląt. Niestety, większość ptaków była już nieco zbyt duża do nałożenia obrączek, ale dwójka maluchów je dostała. Każdy mógł też im przyjrzeć się z bliska.

- Ptaki były na tyle wyrośnięte, że lada dzień opuszczą gniazda. W związku z tym nie wyciągaliśmy ich wszystkich, aby im nie szkodzić i nie przyspieszać ich wcześniejszego wylotu. Zaobrączkowaliśmy tylko dwa najmniejsze okazy, a wszyscy uczestnicy naszego spotkania mogli obserwować ten proces - wyjaśnia N. Duer.

Kiedy przyrodnicy organizują kolejne spotkanie? Jesienią jest już zaplanowane sprzątanie obecnych budek, aby przygotować je do kolejnego okresu lęgowego. Niewykluczone też, że pojawią się nowe domki dla ptaków w innym słubickim parku.

Przyrodnicze spotkanie obserwowaliśmy z naszym redakcyjnym obiektywem. Poniżej zdjęcia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.