Słubice i Frankfurt wspólnie obchodziły to ogólnoeuropejskie święto już po raz siódmy, tym razem pod hasłem "Wspólnie kształtować Europę”. Z tej okazji rozmaite instytucje oraz organizacje z Polski i Niemiec przygotowały obszerny program - razem ponad 40 wydarzeń. Na osoby chcące zgłębić wiedzę o samej Europie i procesach integracji europejskiej czekało sporo atrakcji.
Wszystko rozpoczęło się od uroczystego otwarcia na dziedzieńcu Collegium Polonicum w Słubicach. Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz oraz nadburmistrz Frankfurtu Martin Wilke w towarzystwie zaproszonych gości (m.in. ministra sprawiedliwości i spraw europejskich Brandenburgii Stefana Ludwiga i starosta słubickiego Marcin Jabłoński oraz dzieci z polskich i niemieckich szkół oraz przedszkoli odśpiewali w dwóch językach "Odę do radości", hymn Unii Europejskiej.
Obaj włodarze podkreślali, że dzięki wspólnej obecności w UE współpraca między dwoma miastami jest możliwa na wielu płaszczyznach.
- Rok 2004 otworzył Polsce drogę do Unii Europejskiej, Dzięki temu dziś jako dwumiasto odgrywamy szczególną rolę w stosunkach polsko-niemieckich - mówił z dumą T. Ciszewicz. Jego słowom przytakiwała Agnieszka Świątek, dyrektor Wydziału Programów Europejskich i Rządowych w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. - Taka współpraca jak w Słubicach i Frankfurcie jest wzorem – podkreślała.
Po uroczystym otwarciu rozpoczęły się właściwe obchody. Program był tak napięty, że nie sposób było wziąć udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach (razem było ich ponad 40). Co ciekawego działo się w Słubicach i Frankfurcie?
Ważnym elementem była debata na temat Brexitu i jego skutków dla Unii Europejskiej, w której wzięło udział 80 polskich i niemieckich uczniów. W biurze Europe Direct we Frankfurcie można było wziąć udział w konkursach wiedzy o kulturze i obyczajach w krajach będących członkami UE, a także dowiedzieć się szczegółow na temat działania Euroregionu Pro Europa Viadrina.
Na Europejskim Uniwersytecie Viadrina dyskutowano o wyborach prezydenckich we Francji, a w Domu Bolfrasa pojawili się polscy i niemieccy parlamentarzyści, którzy pod hasłem "Między narodowym populizmem, a atmosferą przełomu" rozmawiali o przyszłości starego kontynentu.
Nie zapomniano o atrakcjach artystycznych. Przez praktycznie cały dzień na scenie przy Collegium Polonicum pojawiali się tancerze, aktorzy teatralni, cyrkowcy , śpiewacy czy akrobaci. Przyjechał także drewniany stół na kółkach pełen... chlebowych śledzi, symbolu Frankfurtu. Z kolei w przyjaznych murach słubickiej uczelni czekały liczne warsztaty i zajęcia tematyczne.
Na placu Mostowym członkowie stowarzyszenia Słubfurt zorganizowali piknik europejski, na którym każdy mógł spróbować potraw z rozmaitych zakątków Europy, a nawet świata. Do tego było ognisko, muzyka, a osoby z bardziej sportowym zacięciem mogły pograć w siatkówkę plażową i boule.
Tradycyjnie aktywna była słubicka biblioteka, gdzie uczniowie ze szkół podstawowych mogli poszerzyć swoję wiedzą o Europie dzięki warsztatom plastycznym. Sporym zainteresowaniem nieco starszej młodzieży cieszyła się gra miejska. W ramach zabawy należalo odwiedzić specjalne punkty zlokalizowane na terenie obu miast i odpowiedzieć tam na pytania związane Unią Europejską.
Integrację mieliśmy też w wymiarze duchowym. We frankfurckim Kościele Pokoju spotkali się Polacy i Niemcy na teologicznej dyskusji między katolikami i protestantami, którą poprowadzili ks. prof. Grzegorz Chojnacki oraz bp Waldemar Pytel, a następnie odbyło się wspólne ekumeniczne nabożeństwo.
To jednak nie koniec wydarzeń związanych z Dniem Europy. Obchodzy święta potrwają aż do 16 maja. Wśród propozycji przygotowanych na kolejne dni znalazły się m.in. wieczór filmowy na Viadrinie, warsztaty dla dzieci ze stowarzyszeniem po PROstu, a także wycieczka rowerowa po Puszczy Rzepińskiej. Zwieńczeniem całości będzie przedstawienie teatralne "Podróż Bolka i Lolka po Europie" przygotowane przez przedszkole Jarzębinka. ZOBACZ PROGRAM
Dzień Europy obserwowaliśmy z naszym redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/10323-tak-slubice-swietowaly-dzien-europy#sigProId89c399d406
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/10323-tak-slubice-swietowaly-dzien-europy#sigProId89c399d406
Komentarze
Ale się odbyła, więc można podkreślić to na papierze i pisać nową alternatywną historię, w której komuś na tym święcie poza politykami w Słubicach zależało.
Bez Unii tkwilibyśmy w głębokim PRLU? A gdzie była Unia w Polsce w latach 1989-2003?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.