Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pomnik na pl. Bohaterów

Zajrzeliśmy wczoraj na pl. Bohaterów, po sygnale od jednego z czytelników, że znajdujący się tam pomnik żołnierzy został oklejony czarna taśmą. Co było tego powodem?

Przedsiębiorca i były kandydat na burmistrza Słubic Mariusz Dubacki poinformował, że może to reakcja na jego wniosek do władz gminy Słubice z kwietnia 2022 roku o tym, aby usunąć z pomnika radzieckiego żołnierza. Wtedy głos w sprawie zabrał również Instytut Pamięci Narodowej, który postulował usunięcie całego pomnika.  

- Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej – pisał wtedy prezesa IPN dr Karola Nawrockiego do burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka. Temat ten poruszaliśmy TUTAJ.

Od tamtego czasu minął ponad rok, a pomnik nadal stoi w niezmienionej formie. Gdy został oklejony taśma budowlaną, pytania o jego przyszłość wróciły. Okazało się jednak, że powód jest zgoła inny.

- Pomnik wymaga naprawy, dlatego poluzowane granitowe płyty zostały zabezpieczone, a w poniedziałek będą prowadzone prace. Prosimy nie zbliżać się do pomnika i zachować ostrożność – poinformowała gmina Słubice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Bogdano 2023-05-28 14:10
Oby to była prawda. Jeżeli płyty granitowe zostały poluzowane na czterech ścianach pomnika, oznacza to że poprzedni wykonawca wykonał tzw. fuchę i wziął zo to solidną zapłatę. Czy nie lepiej płyty te przymocować metalowymi kołkami rozporowymi? Poza tym czy to nie wspaniały prezent dla tzw. betonowego IPN-u ? Dolna część pomnika zabezpieczona folią, podjeżdża na polecenie IPN-u koparka i niszczy górną część pomnika. Później na górnej części pomnika montuje się coś innego i mówi się, że nic się nie stało. Przecież nadal jest pomnik z tablicą - PAMIĘCI POLEGŁYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Ale poczekajmy do poniedziałku.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.