Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co oznacza dla Słubic wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

Co oznacza dla Słubic ogłoszenie przez wojewodę lubuskiego stanu klęski żywiołowej? To pytanie zadaliśmy dzisiaj rano naszym władzom (ZOBACZ). Okazuje się, że odbyło się to na wniosek burmistrzyni Słubic Marzeny Słodownik.

Odpowiedź otrzymaliśmy od rzeczniczki Gminy Słubice Beaty Bieleckiej. Poniżej publikujemy cały komunikat.

---

W związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia, wprowadza się stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia – głosi komunikat Wojewody Lubuskiego Marka Cebuli.

W powiecie słubickim, oprócz naszej gminy, stan klęski żywiołowej ogłoszono też w Cybince.

- Dobrze, że nasz wniosek, żebyśmy znaleźli się wśród gmin, na terenie których wprowadzono stan klęski żywiołowej, został uwzględniony, ponieważ mamy szansę otrzymać dodatkowe wsparcie – mówi burmistrzyni Słubic Marzena Słodownik.

- Ustawa o stanie klęski żywiołowej zakłada, że gminy mogą otrzymać pieniądze na otworzenie infrastruktury zniszczonej w czasie powodzi oraz stworzenie nowej, która pozwoli zapobiegać w przyszłości podobnym sytuacjom – wyjaśnia kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słubicach Roman Filończuk.

Mogą to być na przykład pieniądze na budowę dróg dojazdowych do wałów przeciwpowodziowych, zakup sprzętu przeciwpowodziowego, m.in. różnego rodzaju pomp wysokiej wydajności, wyposażenie magazynów przeciwpowodziowych czy odtworzenie rowów melioracyjnych.

W naszej gminie została już powołana komisja do oszacowania strat powstałych w czasie powodzi, w skład której weszli urzędnicy wydziałów odpowiedzialnych za infrastrukturę i edukację, a także przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jak informowała na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrzyni Marzena Słodownik ze wstępnych szacunków wynika, że na zabezpieczenie przeciwpowodziowe gmina wydała ok. 200 tys. zł. Liczymy, że te pieniądze uda nam się odzyskać, ale też otrzymać dodatkowe wsparcie, wynikające ze skutków wprowadzenia na terenie naszej gminy stanu klęski żywiołowej.

ŹRÓDŁO: Gmina Słubice

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.