Dzisiaj rano pisaliśmy o pytaniach mieszkańców do władz Słubic na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta i okolic (ZOBACZ). Zebraliśmy je i wysłaliśmy do Urzędu Miejskiego w Słubicach i Starostwa Powiatowego w Słubicach.
Odpowiedzi na część pytań otrzymaliśmy już od rzeczniczki prasowej urzędu Beaty Bieleckiej. Rzecznik starostwa Wojciech Obremski przekazał, że sprawą tą zajmie się jutro.
- Czy mieszkańcy będą mogli pobrać worki i dostać piasek do ewentualnych zabezpieczeń swoich domostw?
Na to pytanie odpowiemy po posiedzeniu sztabu kryzysowego, który odbędzie się o 15.00.
- Czy są zabezpieczone miejsca pobytu dla tych osób, które mieszkają poza nowym wałem, np. w Nowym Lubuszu i Pławidle?
Takie miejsca będą w dwóch szkołach: w Kunowicach i Golicach, a także w większości świetlic wiejskich (poza Nowymi Biskupicami, bo trwa tam remont i Lisowem, bo nie ma tam zaplecza sanitarnego).
- Czy oczyszczalnia ścieków jest zabezpieczona na wielką wodę po wyłączeniu prądu?
Brak odp.
- Jak zabezpieczony jest szpital i gdzie zostaną przeniesieni pacjenci w razie potrzeby ewakuacji? Czy są w dyspozycji karetki transportowe?
Brak odp.
- Czy istnieje plan działania / ewakuacji na wypadek przerwania wałów i zalania miasta?
Tak, o szczegółach, oczywiście z wyprzedzeniem, będziemy informować mieszkańców, gdy zajdzie konieczność ewakuacji.
- Czy to prawda, że istnieją dokumenty mówiące o tym, że przypadku realnego zagrożenia dla Słubic ma zostać przerwany wał na wysokości Pławidła?
Ochrona Słubic przed powodzią to był projekt Wód Polskich. Został zrealizowany w 2022 roku i w ramach tej inwestycji wybudowano m.in. tzw. wał okrężny. Od początku inwestor mówił o tym, że gdyby Słubicom groziło zalanie i poziom Odry wzrósłby o więcej niż 1,5 m w porównaniu do powodzi w 1997 roku, wówczas wał okrężny zostałby, w sposób kontrolowany, przerwany, żeby zrobić ujście dla nadmiaru wody w mieście.
- Czy Słubice mają zgromadzone zapasy wody pitnej, suchego prowiantu, agregatów prądotwórczych?
ZUWŚ posiada agregaty, żeby zabezpieczyć dostawy wody pitnej. Główne ujęcie miejskie jest położone na wysokim terenie i nie ma zagrożenia, że mogłoby zostać zalane. Gdyby mimo wszystko trzeba było dostarczać wodę mieszkańcom na jakimś terenie, ZUWŚ posiada dwie beczki, a w razie konieczności posiłkował się będzie beczkowozami z innych gmin. O szczegółach będziemy dziś rozmawiać na sztabie kryzysowym.
- Czy władze posiadają konkretne i wiarygodne prognozy mówiąc o tym, ile wyniesie maksymalny poziom wody w Odrze?
Na to pytanie nikt nie odpowie, można tylko mówić o prognozach. Dziś o 7.00 rano poziom Odry w Słubicach wyniósł 156 cm. Z informacji przekazanych nam przez przedstawiciela Wód Polskich wiemy, że kulminacyjna fala spodziewana jest w Słubicach w niedzielę 22 września, a poziom rzeki może wynieść 566 cm. Dzień wcześniej może to być 500 cm, a 19 września woda w Odrze ma być na poziomie 371 cm.
- Jaki maksymalny poziom wody w Odrze są w stanie wytrzymać wały, aby się nie „przelało”?
W 1997 roku woda była na poziomie 6,36 m, po modernizacji wałów inwestor mówił o tym, że bezpieczny jest poziom około 1,5 m większy, czyli 7,8 m.
- Jakie są miejsca zbiórki / pobytu, gdzie mają się udać mieszkańcy w razie potrzeby ewakuacji?
Gmina dysponuje planami w tym zakresie, szczegóły podamy podczas konferencji prasowej.
- Jak wygląda sytuacja z rowami melioracyjnymi? Czy były sprawdzone, czy są oczyszczone / drożne?
Rowy melioracyjne są już od pewnego czasu czyszczone, obecnie trwa drugi etap prac. Ale trzeba mieć na uwadze to, że rowy melioracyjne odbierają tylko w części wody deszczowe więc w razie ewentualnej powodzi nie odegrają kluczowej roli.
- Jakie są zalecenia władz dla mieszkańców na najbliższe dni?
Prosimy mieszkańców, żeby śledzili komunikaty, które zamieszczamy na stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych. Takie komunikaty będą się pojawiać dwa razy dziennie. Będziemy też przekazywać informacje za pośrednictwem lokalnych mediów. Mamy też zapytania ze strony mieszkańców o rzeczy znajdujące się w piwnicach. Radzimy je stamtąd zabrać, bo jest pewne, że wysoki poziom wód gruntowych spowoduje zalanie niektórych piwnic. Prosimy też zaopatrzyć się w żywność, leki, wodę i środki czystości. Mieszkańcy powinni być też przygotowani na to, że może zostać ogłoszona ewakuacja. Warto się wcześniej spakować, a jeśli ktoś ma możliwość, wyjechać w bezpieczne miejsca np. do rodziny czy znajomych.
- Czy nie powinno już teraz zacząć się szykowanie worków z piaskiem? Gdy nadejdzie wysoka woda może nie starczyć czasu.
Rozważamy taką możliwość.
- Czy władze Słubic planują organizację zbiórek pomocowych dla osób poszkodowanych na innych terenach?
Najważniejsze jest obecnie bezpieczeństwo naszych mieszkańców i będziemy wspierać każdą zbiórkę na rzecz potrzebujących. Jeśli pomocy będą potrzebować nasi mieszkańcy otrzymają ją w pierwszej kolejności, jeśli nie zebrane rzeczy zostaną przekazane do innych gmin. Planujemy wyznaczyć miejsce na gromadzenie tego typu rzeczy i o tym, będziemy informować.
- Na ile obecnie szacowane jest prawdopodobieństwo zalania Słubic?
Brak odp.
- Czy władze Słubic zwróciły się już do przedstawiciele administracji wyższego szczebla o pomoc? Jeśli tak, to jaką?
Na razie nie podejmowaliśmy takich działań. Dziś o 15.30 burmistrzyni Marzena Słodownik wraz ze sztabem kryzysowym będzie uczestniczyć w wideokonferencji z wojewodą lubuskim i będziemy mieli wówczas wiedzę na temat form pomocy ze strony państwa.