Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/09/17 15:59 #33741

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
W dalszym ciągu trwa nasza akcja przedwyborcza związana z prezentacją sylwetek kandydatów na najważniejsze stanowiska w samorządzie, w tym na burmistrza Słubic. Pytania, które zadaliśmy wcześniej Mariuszowi Dubackiego i Tomaszowi Pisarkowi, trafiły także do Mariusza Olejniczaka. Odpowiedzi znajdziecie uzupełnione powyżej.

A już wkrótce kolejny zestaw pytań i odpowiedzi. Czekamy wciąż na Wasze propozycje!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/09/18 16:43 #33742

  • NowyN
  • NowyN Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 1
A co macie wyżej ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/09/19 09:56 #33748

  • ciekawski
  • ciekawski Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 0
Kandydaci jak narazie opowiadają same dyrdymały. Żadnych konkretów. Wszyscy się chwalą , że mają doswiadczenie, znają specyfikę pracy itp.
Proste pytanie:
1. Czy Panowie kandydaci wiedzą ile w Słubicach czeka się na wydanie warunków zabudowy- i nie mówimy tu o wielkich inwestycjach, tylko o prostej rzeczy jak np. chęć wybudowania domu, ewentualnie delikatna korekta już wydanych warunków? Podpowiedż : kilka miesięcy, średno 5-6.
Według przepisów winno byc 60 dni. Dlaczego tak jest? Ano dlatego , żę gmina nie ma na etacie architekta , czy urbanisty , tylko korzysta z usług zewnętrznego podmiotu. Jak mamy sie rozwijać skoro proste decyzje tyle trwają. Wynika to oczywiście z oszczędności włodarzy miasta i braku funduszy na stworzenie etatu.
2. Jak Panowie kandydaci zamierzają rozwiązać ten problem?

Tylko proszę nie opowiadać oklepanych tekstów o konieczności stworzenia planów zagospodarowania, to jest melodia przyszłości. Jak ten problem rozwiązać tu i teraz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/09/20 11:02 #33764

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
Wczoraj na gorąco informowaliśmy o nowej kandydatce na burmistrza Słubic. A dziś Maja Pszczołowska-Mizerka odpowiedziała już na nasze pytania. Jej odpowiedzi dodaliśmy w poszczególnych postach powyżej.

PS. Dziękujemy wszystkim czytelnikom za pytania. Kończymy kompletować kolejną pulę i za niedługo trafią one do kandydatów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/09/21 19:43 #33782

  • NowyN
  • NowyN Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 1
Kolejne pytanie czy jesteś za zrównoważonym budżetem (wiem że dla kandydatów jest to obce pojęcie dlatego już wyjaśniam) czy jesteś za tym żeby wydawać tylko do kwoty jaką uda się zebrać w podatkach lub mniej, żadnego zadłużania gminy i obywateli ?

I jeszcze pytanie do redakcji czemu na pytania zadane na forum jeszcze nie ma odpowiedzi/ i czy w ogóle te trochę mniej wygodne pytania zadacie ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez NowyN.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:27 #33881

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
12. Wiele się mówi o budowie basenu w Słubicach? Czy popiera pan/pani ten pomysł? Jeśli tak, to w jakim miejscu miałby powstać i jak miałby być finansowany, bo przykłady innych samorządów pokazują, że tego typu obiekty zawsze są deficytowe. A może lepiej byłoby to zrobić wspólnie z Frankfurtem?

---

TOMASZ PISAREK

Basen w Słubicach powinien powstać na terenach SOSiR. Jego koszt szacuję na około 25-30 mln zł. Finansowanie przedsięwzięcia trzeba zabezpieczyć z budżetu gminy ze wsparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Można oczywiście zachęcić Frankfurt by wspólnie realizować budowę basenu, natomiast chciałbym aby jego oferta była skierowana także do mieszkańców zza Odry, konkurując z basenami w Eisenhüttenstadt i Fürstenwalde. Pozwoli to z pewnością zmniejszyć bieżący deficyt basenu. Jestem za budową obiektu składającego się z pływalni, części rekreacyjnej (niewielkiego aquaparku) oraz sauny i spa. W mojej koncepcji usługi klasy premium (sauny, spa) mają pomóc finansować część basenową, która z pewnością będzie deficytowa.

---

MARIUSZ DUBACKI

Oczywiście popieram pomysł budowy basenu. Jeśli mieszkańcy obdarzą mnie zaufaniem to w przeciągu trzech miesięcy przedstawimy wstępną koncepcję budowy basenu wraz z wizualizacją oraz kosztorysem. Będę proponował mieszkańcom, aby basen powstał na terenie SOSiR. Koncepcja oraz lokalizacja, zostaną poddane pod konsultacje społeczne i to słubiczanie zdecydują, gdzie i w jakiej formie go budować. Na tę inwestycję należy pozyskać środki z Unii Europejskiej, być może wspólnie z Frankfurtem. Pomysłowi temu przychylny jest nadburmistrz Frankfurtu Pan René Wilke, z którym rozmawiałem na ten temat. Koszt budowy basenu to nie wszystko, ważne są również koszty eksploatacji. Tutaj mogę powiedzieć, że środki pozyskiwane z wydzierżawionych terenów wokół ośrodka zostaną przeznaczone na funkcjonowanie basenu i słubicki sport. Oczywiście nie pozwolimy na wydzierżawienie kolejnych terenów gminnych pod handel papierosami czy stację paliw.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Oczywiście, że jestem za budową basenu. Uważam, że obiekt, który będzie służył mieszkańcom do spędzania wolnego czasu i rekreacji jest jak najbardziej pożądany. W pierwszej kolejności należy sporządzić analizę ekonomiczną zarówno dotyczącą kosztów samej inwestycji jak i kosztów utrzymania na przyszłość. Na sam proces inwestycyjny będę chciał pozyskać środki zewnętrzne, poszukując zarówno źródeł unijnych jak i być może np. z Ministerstwa Sportu. Jednakże z braku takich możliwości uważam, że gminę będzie stać na realizację inwestycji z środków własnych. Jeżeli chodzi o miejsce to na dzisiaj trudno określić je jednoznacznie. Gmina we własnych zasobach nie posiada odpowiedniej działki. Trzeba to dokładnie przeanalizować, być może wejść w tym zakresie we współpracę z innymi instytucjami w celu pozyskania nieruchomości. Mam również pełną świadomość, że obiekty tego typu są deficytowe, w związku z tym dzisiaj myśląc o basenie myślę o obiekcie wielofunkcyjnym, ale nie o charakterze typowego aqua parku. Jeżeli fundusze w ramach EWT będą na to pozwalały taka inwestycja z Frankfurtem, ale po stronie Słubic będzie bardzo pożądana.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Jestem za budową basenu przy współudziale sąsiadów zza Odry
i z wykorzystaniem środków unijnych. Uważam, że dana inwestycja powinna powstać w Słubicach ze względu na niższe koszty utrzymania. Musimy jednak realnie podejść do tematu. Zacznijmy od basenu - pływalni, miejsca, które będziemy mogli rozbudowywać w miarę możliwości i potrzeb. Najlepszym miejscem jego powstania są okolice stadionu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:29 #33882

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
13. Jak zamierza pan/pani zająć się opieką nad bezdomnymi psami i kotami? Czy w Słubicach należy wybudować schronisko lub przytulisko dla czworonogów?

---

TOMASZ PISAREK

Gmina Słubice jest współwłaścicielem części nieruchomości schroniska w Górzycy. Należy rozwijać tą współpracę do skali jaka zabezpieczy nasze potrzeby w sprawie opieki nad bezdomnymi psami i kotami.

---

MARIUSZ DUBACKI

Jestem miłośnikiem zwierząt. Bezdomne zwierzęta to wyzwanie dla gminy. Nie znam dzisiaj statystyk i wielkości problemu. Jeśli będzie taka potrzeba, nie widzę przeciwskazań, aby wybudować schronisko czy przytulisko w Słubicach. Być może uda to się zrealizować przy współpracy ze słubicką grupą Animals.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Rada Miejska uchwala każdego roku „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności”. Obejmuje on wszystkie bezdomne zwierzęta, a w szczególności psy i koty przebywające w administracyjnych granicach Gminy Słubice. W budżecie Gminy są zabezpieczane środki na realizację zadań wynikających z Programu, a jest to m.in. opieka weterynaryjna, sterylizacja i kastracja, dokarmianie wolno żyjących kotów. Bezdomne psy natomiast są przekazywane do schroniska w Ługach Górzyckich, z którym gmina ma podpisaną umowę. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, iż zamierzam jako przyszły burmistrz przeznaczyć większe środki finansowe na cały Program opieki nad zwierzętami w Gminie Słubice oraz wzmocnić współpracę zarówno ze stowarzyszeniami działającymi w tym zakresie jak i społecznymi opiekunami zwierząt.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Istnieje już schronisko „Kolebka słońca” prowadzone przez fundację Pro-Animale, które leży na terenie gminy Górzyca. Jestem zdecydowanie za stałą współpracą oraz wsparciem finansowym tego schroniska.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:31 #33883

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
14. Co z funkcjonowaniem straży miejskiej? Czy nie należało zwiększyć liczby strażników i wydłużyć zakres godzinowy ich działania? Lub odwrotnie – zupełnie zlikwidować tę formację.

---

TOMASZ PISAREK

Jestem za silną Strażą Miejska w Słubicach. Pełni ona ważne społecznie funkcje i jej działalność już zyskała wśród mieszkańców akceptację. W naszej komendzie Policji mamy kilkanaście wakatów. W nocy w naszej Gminie najczęściej pracuje tylko jeden patrol. Straż Miejska jest bliżej ludzi. Powinna strzec zarówno porządku jak i bezpieczeństwa. Silna Straż to bezpieczne szkoły i mieszkańcy.

---

MARIUSZ DUBACKI

Swój program opieram na opinii mieszkańców. Kiedy stworzyłem ankietę internetową, w której zadałem szereg pytań na temat funkcjonowania naszej gminy, zadałem również pytanie czy mieszkańcy są za zwiększeniem etatów w straży miejskiej, aby mogła skuteczne walczyć choćby z dzikimi wysypiskami śmieci. To było jedyne pytanie, spośród 36, na które mieszkańcy odpowiedzieli przecząco. Więc moja odpowiedź nie może być inna. Nie zwiększymy liczby strażników, ale również nie zlikwidujemy straży miejskiej. Dzikie wysypiska śmieci, palenie w piecach plastikiem, to zadania którymi zajmie się straż miejska jeśli wygram wybory.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Trudno jest dzisiaj ocenić obiektywnie funkcjonowanie Straży Miejskiej. Likwidacja nie jest w moim przekonaniu rozwiązaniem. Wydłużenie godzin pracy byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem, jednakże wiązałoby się to zdecydowanie ze zwiększeniem etatów. Straż Miejska powinna przede wszystkim zajmować się sprawami porządkowymi w bardzo szerokim zakresie i do tego trzeba dążyć.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Jestem przeciwniczką likwidacji tej formacji, stanowczo jestem za porządkiem
i bezpieczeństwem w mieście, a zatem za zwiększeniem zaangażowania Straży Miejskiej, która mogłaby dodatkowo zająć się analizą składu chemicznego dymu z kominów oraz kontrolą dzikich wysypisk śmieci za pomocą drona. Sądzę, że bardzo ważne jest również wyznaczenie miejsc zakazu parkowania przy blokach mieszkalnych celem umożliwienia dojazdu karetkom oraz straży pożarnej .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:33 #33884

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
15. Jak zamierza pan/pani rozwiązać problemy z mieszkaniami komunalnymi? Czy przyznawanie ich specjalistom poza kolejnością jest dobrym rozwiązaniem, gdy wiele rodzin czeka latami na lokal?

---

TOMASZ PISAREK

Jeśli chcemy mieć opiekę zdrowotną na wysokim poziomie, to taką zachętę na przykład dla lekarzy specjalistów i pediatrów uważam za sensowną.

---

MARIUSZ DUBACKI

Byłem członkiem społecznej komisji mieszkaniowej odpowiedzialnej za opiniowanie wniosków o przydział mieszkań. Po tym jak stanąłem w obronie uprowadzonej Pani Marysi, której odmówiono przydziału mieszkania chronionego, mimo, że połowa z nich stała pusta, zostałem z tej komisji wyrzucony. Mogę śmiało powiedzieć, że słubicka mieszkaniówka stoi na głowie i należy ją postawić na nogi. Od czerwca mieszkania dla tak zwanych specjalistów przydzielane są bez opinii komisji. To dzisiaj jednoosobowa decyzja burmistrza. Należy to natychmiast zmienić.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Sprawę mieszkań komunalnych czy socjalnych nie nazwałbym problemem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że osób oczekujących na mieszkanie z zasobów gminy, którzy spełniają kryteria przydziału jest ok. 25, z czego 17 oczekuje na przydział lokalu socjalnego. Dokończenie modernizacji budynku socjalnego pozwoli nam uzyskać 19 lokali socjalnych. To zdecydowanie poprawi sytuację. Drugą kwestią jest zwiększenie środków na remonty i inwestycje w zasób lokali komunalnych, co pozwoli na dostosowanie 10 tzw. „pustostanów” do użytku i przekazania dla oczekujących. To pierwsze działania w celu poprawienia sytuacji w tym zakresie.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Brakuje mieszkań komunalnych dla mieszkańców, ale brakuje także specjalistów. W październiku 2016 Gmina Słubice zgłosiła akces do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Na tę chwilę należy zapytać obecnego Burmistrza na jakim etapie jesteśmy dzisiaj w tym temacie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:34 #33885

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
16. Jaki jest pana/pani światopogląd? Czy jest pan/pani czynnym i praktykującym katolikiem czy wyznawcą innej religii? Czy przedstawiciele kościołów powinni być obecnie na gminnych uroczystościach?

---

TOMASZ PISAREK

Jestem katolikiem i żyję w poszanowaniu ludzi o innych poglądach W sprawie światopoglądu decydujące dla mnie są zapisy Konstytucji RP, w szczególności jej art. 25, mówiący, że “Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”, co absolutnie nie wyklucza udziału przedstawicieli samorządu w uroczystościach kościelnych.

---

MARIUSZ DUBACKI

Na uroczystości religijne, typu wigilia miejska, spotkanie opłatkowe pracowników urzędu miejskiego, można śmiało zapraszać przedstawicieli kościoła. Jestem zwolennikiem rozdziału kościoła od państwa i jeśli urząd na przykład zakupi nowy radiowóz dla straży miejskiej, to zostanie on zatankowany i wysłany w teren, aby zająć się rozwiązywaniem problemów mieszkańców, bez czekania na poświęcenie go przez księdza. Nie dzielę ludzi na wierzących i praktykujących katolików, prawosławnych, protestantów czy też przedstawicieli innych religii. Nigdy nie zadam petentowi w urzędzie takiego pytania, ponieważ nie ma to najmniejszego znaczenia. Dlatego ja również na to pytanie pozwolę sobie nie odpowiedzieć.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Jestem praktykującym katolikiem i mój światopogląd odzwierciedla moją wiarę. To ważny aspekt mojego życia. Przedstawiciele kościołów są mieszkańcami gminy i tak jak każdy mieszkaniec mają prawo brać udział w uroczystościach gminnych.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Jestem praktykującym katolikiem, a obecność przedstawicieli kościoła powinna być podyktowana rodzajem uroczystości. Poza tym powinno to działać w obie strony z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:41 #33886

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
17. Czy popiera pan/pani zrównoważony budżet? Chodzi o to, żeby wydawać maksymalnie tylko do kwoty jaką uda się zebrać w podatkach, bez zadłużania gminy.

---

TOMASZ PISAREK

Zrównoważony budżet wydatków bieżących to już od jakiegoś czasu wymóg ustawowy i norma. Kredyty są naturalnym instrumentem finansowania inwestycji oraz pobudzania lokalnej koniunktury. We wszystkim należy zachować umiar.

---

MARIUSZ DUBACKI

Nie wszystkie kredyty to zadłużanie gminy. Są one np. potrzebne, aby realizować inwestycje współfinansowane przez Unie Europejską. Nie ma rozwoju bez inwestycji, nie ma inwestycji bez rozwoju. Nie bez powodu istnieje ustawa o finansach publicznych, która pozwala na zaciąganie kredytów w rozsądnych rozmiarach. Reasumując, bezsensowne zadłużanie gminy i przejadanie pieniędzy- NIE, inwestycje, rozwój przy rozsądnych kredytach- TAK.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Budżet powinien być zrównoważony, co oznacza, że wszystkie wydatki gminy powinny znaleźć pokrycie w jej dochodach. Podkreślić jednak muszę, że dochody gminy to nie tylko podatki. To wszelkiego rodzaju subwencje, dotacje, opłaty, wpływy ze sprzedaży itp. Budżet skonstruowany powinien być tak, aby zapewnić przede wszystkim realizację wszystkich zadań, a trzeba mieć świadomość, że koszty są coraz większe. Zachowanie tej równowagi jest bardzo trudne, ale konstruowanie budżetu w oparciu o zasadę równowagi jest bardzo ważne.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Jest to zbyt ogólne pytanie. Ustawowo każdy budżet musi być zrównoważony na bieżącej działalności. Na działalności inwestycyjnej mogą być deficyty. Zrównoważony budżet nie powinien być najważniejszym celem. Ważniejsze jest wykonywanie zadań ważnych dla gminy i mieszkańców. Warto planować deficyt np. na inwestycje unijne bo dofinansowania są wyższe niż odsetki. Na ważne i istotne cele warto brać kredyty. Ważniejszy od zrównoważona budżetu jest ustawowy wskaźnik z art. 243 ustawy o finansach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:44 #33887

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
18. Poprzedni burmistrz nie był zbyt łaskawy dla sportu, a kluby z naszej gminy otrzymywały dotacje zdecydowanie mniejsze niż było to w ościennych samorządach. Jak zamierza pan/pani wspierać słubicki sport, czy będą to większe kwoty i jakie dyscyplin będą kluczowe?

---

TOMASZ PISAREK

Chciałbym aby kluczowym wsparciem w naszej gminie objąć aktywność sportową i rekreacyjną dzieci i młodzieży, niezależnie od uprawianych przez nie dyscyplin. W tej kwestii w ostatnich latach robiono za mało.

---

MARIUSZ DUBACKI

Pięknie i łagodnie zadane pytanie… „Mało łaskawy” delikatnie mówiąc. Słubice przeznaczają na sport najmniej w całym powiecie w przeliczeniu na mieszkańca. To tak niewielkie środki finansowe, że śmiało mogę obiecać, że od roku 2019 zwiększymy ich ilość o 100%. W Słubicach powinniśmy postawić na rozwój piłki nożnej, piłki ręcznej i lekkiej atletyki. To dyscypliny chętnie uprawiane w naszym mieście, z wielkimi tradycjami, zapleczem technicznym oraz dobrze przygotowaną kadrą trenerską.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Środki finansowe dla klubów sportowych będą zawsze zabezpieczone w budżecie gminy. Ich wielkość będzie oczywiście uzależniona od możliwości budżetu gminy w wydatkach bieżących. Jednakże widzę potrzebę zwiększenia tych środków, ale poprzez skonkretyzowanie kryteriów ich podziału. Trzeba opracować jasne zasady podziału budżetu na sport. Dyscypliny kluczowe są w gminie jasno określone w Strategii Rozwoju Gminy Słubice – to piłka nożna, piłka ręczna i lekkoatletyka. Jednakże nie zamierzam pomijać innych dyscyplin, bo mamy także kluby zajmujące się np.: sztukami walki. Zdecydowanie będę za wsparciem realizacji zadań przez kluby sportowe opiekujące się dziećmi i młodzieżą.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Każda dyscyplina sportowa jest ważna, bo liczy się dla mnie każdy młody człowiek bez względu na rodzaj uprawianej dyscypliny. Dotacje będą zdecydowanie sprawiedliwe i przyznawane w zależności od potrzeb. W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować wszystkim naszym sportowcom, bez względu na wiek, że mimo braku odpowiedniego zaplecza finansowego osiągnęli w swoich dyscyplinach tak wysokie wyniki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:48 #33888

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
19. Czy w Urzędzie Miejskim w Słubicach nie powinno być etatu architekta czy też urbanisty, który by zapanował nad chaosem w zakresie planowania przestrzennego i estetyki miasta?

---

TOMASZ PISAREK

Jak najbardziej. Nasze miasto rozwija się bardzo chaotycznie, brak jest jakiejkolwiek spójnej koncepcji urbanistycznej. Architekt miejski jest niezbędny.

---

MARIUSZ DUBACKI

Ten postulat to jeden z fundamentów mojego programu wyborczego. Miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego Słubic to z jednej strony gwarancja rozwoju miasta, z drugiej strony gwarancja, że w centrum miasta nie powstaną np. kolejne stacje paliw w centrum miasta. Tak, prace nad planami zagospodarowania rozpocznę od pierwszych dni urzędowania, jeśli taka będzie wola mieszkańców Słubic.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

W Urzędzie Miejskim w Słubicach przede wszystkim trzeba usprawnić pracę w zakresie przygotowywania planów miejscowych. To jest najważniejsze w tym momencie. Etat architekta czy też urbanisty to sytuacja bardzo pożądana, jednakże obawiam się, że nie będzie stać urzędu na zatrudnienie takiego specjalisty. Warto jednak próbować.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Uważam, iż w Urzędzie powinien być zatrudniony architekt lub urbanista, a co za tym idzie dołożę wszelkich starań by jak najszybciej stworzyć mapę zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru miasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:49 #33889

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
20. Którędy miałaby przebiegać obwodnica Słubic, co do której wybudowania wszyscy kandydaci są zgodni, że powinna powstać?

---

TOMASZ PISAREK

Nie zapominajmy , że koncepcja przebiegu obwodnicy już była zrobiona.. Niestety przez ostatnie dwie kadencje nic więcej w tej sprawie nie zrobiono. Tą koncepcję trzeba zaktualizować i podjąć starania o realizację inwestycji. Dla mnie, tak samo ważne dla zmniejszenia natężenia ruchu w centrum, jest równoczesne podjęcie starań o budowę drugiego mostu łączącego Słubice z Frankfurtem.

---

MARIUSZ DUBACKI

Obwodnica ma przebiegać między osiedlami Leśnym i Zielone Wzgórza, dalej w stronę Drzecina. Wskazują na to choćby przeprowadzone już podziały geodezyjne. W mojej ocenie najlepiej byłoby ją wybudować w połączeniu z obwodnicą Kunowic. Do rozmów GDDKiA jestem gotów, tak samo jak do lobbowania za budową obwodnicy w ministerstwach oraz partycypowania w kosztach studium środowiskowym przez gminę.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Obwodnica Słubic to bardzo ważny temat. Podkreślam jednak, że o jej ewentualnym przebiegu będzie decydował organ odpowiedzialny za jej wybudowanie – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W kadencji 2006 – 2010 były plany budowy obwodnicy i wówczas rada opiniowała nawet wariant jej przebiegu. Miał mieć ok. 10 km, rozpoczynać się w okolicach autostrady A2, przebiegać obok strefy ekonomicznej i Osiedla Leśnego, aż do Drzecina. Już wtedy mieszkańcy osiedla protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu. Innego rozwiązania GDDKiA nigdy nie zaproponował, więc z pewnością taką opcję przyjdzie nam rozpatrywać.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Mieszkańcy muszą być świadomi tego, iż do 2025 roku obwodnica u nas nie powstanie, a przez ostatnie 8 lat w tym temacie nie zrobiono nic. Mimo to będę od samego początku lobbować na jej rzecz. Jednocześnie postaram się odciążyć nasze miasto od ruchu samochodowego poprzez zrobienie tzw. „małej obwodnicy”. Należy także pomyśleć o przepustowości drogi krajowej w kierunku Zielonej Góry, której natężenie ruchu bywa bardzo duże i uciążliwe. Chciałabym jednocześnie przyjrzeć się możliwością i zabiegać o powstanie wiaduktu nad przejazdem kolejowym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.

Odp: Kandydaci na burmistrza Słubic - pytania i odpowiedzi 2018/10/15 09:52 #33890

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 691
  • Otrzymane podziękowania: 70
21. Co dalej z cmentarzem w Słubicach? W jakim kierunku ma się rozwijać? Na których terenach pani/pana zdaniem powinno nastąpić jego poszerzenie?

---

TOMASZ PISAREK

W sprawie budowy nowego cmentarza odbyły się konsultacje społeczne, z których wynika, że mieszkańcy są przeciwko takiemu rozwiązaniu. Z jednej strony trzeba uszanować tak wyrażoną wolę mieszkańców, z drugiej zaś nie można wycinać bez końca tak cennego starodrzewu, którym zalesiony jest park przy ul. Sportowej. W dłuższej perspektywie nie da się od tematu drugiej nekropolii uciec, a o jej lokalizację także warto zapytać mieszkańców.

---

MARIUSZ DUBACKI

Cmentarz to wielki problem Słubic. Kolejne wycinanie parku za SOSiRem nie ma sensu, ponieważ problem rozwiążemy tylko na kilka lat i staniemy ponownie przed decyzją o lokalizacji nowego cmentarza. W mojej ocenie tereny nieopodal, po drugiej stronie Szosy Rzepińskiej w kierunku do linii kolejowej mogłyby być dobrą propozycją. Gdybyśmy to połączyli z darmową komunikacją miejską, która ułatwiłaby życie osobom starszym, odwiedzającym groby swoich bliskich, mogłoby się to spotkać z przychylnością mieszkańców.

---

MARIUSZ OLEJNICZAK

Na cmentarzu w pierwszej kolejności należy zweryfikować wolne przestrzenie w starej części. Należy rozpropagować alternatywne metody pochówku jak np. kolumbaria. Przygotować teren w nowej części. To wszystko pozwoli na uzyskanie miejsc na ok. 3 do 5 lat. W tym temacie odbyły się w gminie konsultacje społeczne, które jasno pokazały, że mieszkańcy opowiadają się za poszerzeniem cmentarza w istniejącym miejscu.

---

MAJA PSZCZOŁOWSKA-MIZERSKA

Zamiast rozbudowywać cmentarz likwidując część parku, należy skupić się na znalezieniu nowej lokalizacji. Na chwilę obecną przychyliłabym się do rozbudowy kolumbarium, a także do tworzenia kwater na wzór cmentarzy śródziemnomorskich. Są to pomysły do konsultacji z mieszkańcami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3