Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Polscy sportowcy z województwa lubuskiego

Słubice, Gorzów Wielkopolski, Krosno Odrzańskie, Nowa Sól, Zielona Góra, Żagań, Świebodzin i Żary to tylko niektóre z miast województwa lubuskiego. Jacy polscy sportowcy z nich pochodzą? Kogo możemy znaleźć na takiej nietypowej liście?

Józef Młynarczyk

Urodził się w 1957 roku w Nowej Soli. Były reprezentant Polski występujący na pozycji bramkarza. 

Na początku był związany z lokalnymi klubami, sięgnęły po niego kolejno Astra Nowa Sól i Dozamet Nowa Sól. W latach 80. trafił do Widzewa Łódź, z którym zdobył dwa mistrzostwa oraz wywalczył sobie miejsce w kadrze. W kolejnych latach wyjechał za granicę, grał we francuskiej SC Bastii oraz portugalskim FC Porto. Z drugim z zespołów sięgnął po Puchar Mistrzów, czyli obecną Ligę Mistrzów.

Agnieszka Rysiukiewicz

Przyszła na świat w 2000 roku w Świebodzinie. Polska lekkoatletka, która specjalizuje się w biegach sprinterskich.

Agnieszka Rysiukiewicz w 1999 roku wywalczyła srebrny medal na Uniwersjadzie z reprezentacją. Rok później wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney. W Polsce sięgnęła po trzy mistrzostwa w biegach na 100 i 4 x 100 metrów. 

Andrzej Niedzielan

Urodził się w 1979 roku w Żarach. Były reprezentant Polski występujący na pozycji napastnika.

Andrzej Niedzielan zaczął karierę od Promienia Żary, ale już w 1998 roku występował dla Zagłębia Lubin. Największą popularność przyniósł mu pobyt w Górniku Zabrze oraz Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, dzięki którym zadebiutował w reprezentacji i wyjechał do holenderskiego NEC Nijmegen. Karierę zakończył w 2014 roku w barwach Ruchu Chorzów. Jego łączny bilans w kadrze to 19 meczów i pięć zdobytych bramek.

Tomasz Kuszczak

Urodził się w 1982 roku w Krośnie Odrzańskim. Były reprezentant Polski występujący na pozycji bramkarza.

Tomasz Kuszczak błyskawicznie wyjechał za granicę, już jako junior grał dla niemieckiego KFC Uerdingen 05. Szeroką rozpoznawalność zyskał dzięki pobytowi w Anglii - najpierw występował dla WBA, następnie zaś Manchesteru United, Watfordu, Brighton, Wolverhampton i w końcu Birmingham City. W tym okresie dał się poznać jako jeden z najbardziej solidnych bramkarzy, na poziomie Premier League uzbierał łącznie 63 spotkania. W polskiej kadrze wystąpił 11 razy, zadebiutował w 2003 roku.

Anna Włodarczyk

Przyszła na świat w 1951 roku w Zielonej Górze. Polska lekkoatletka, która specjalizowała się w skoku w dal. Uczestniczka igrzysk olimpijskich.

Największym sukcesem w karierze Anny Włodarczyk był złoty medal wywalczony podczas Mistrzostw Świata 1980 w Sindelfingen. Ustanowiła wówczas halowy rekord Polski w skoku w dal. Podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie otarła się o podium, rywalizację o brąz przegrała o zaledwie 0,06 metra. Swego czasu uchodziła za jedną z najlepszych lekkoatletek na świecie.

Andrzej Huszcza

Urodził się w 1957 roku w Krępie. Polski żużlowiec, niekwestionowana legenda dla Falubazu Zielona Góra. Dwukrotny brązowy medalista drużynowych mistrzostw świata.

Andrzej Huszcza dołączył do Falubazu już w 1974 roku, dla polskiego klubu startował przez następne 31 lat! W 1982 roku został indywidualnym mistrzem Polski, zaś drużynowo sięgnął po cztery takie. W 2018 na zielonogórskim deptaku został odsłonięty pomnik Andrzeja Huszczy, zaś dwa lata później doczekał się ronda swojego imienia.

Falubaz nadal należy do grona najważniejszych klubów żużlowych w Polsce. Drużyna rywalizuje na poziomie Ekstraligi. Jej wyniki możecie sprawdzić dzięki forBET kod promocyjny. Zyskacie również dostęp do dokładnego terminarza rozgrywek.

Paweł Czapiewski

Paweł Czapiewski to były polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średniodystansowych, urodzony 30 marca 1978 roku w Stargardzie. Swoją karierę sportową rozpoczął w klubie Lubusz Słubice, gdzie trenował od 1993 roku.

Jego największym osiągnięciem jest brązowy medal Mistrzostw Świata w Edmonton w 2001 roku, gdzie w biegu na 800 metrów ustanowił również swój rekord życiowy - 1:43.22 minuty, który do dziś pozostaje rekordem Polski. Czapiewski był również halowym mistrzem Europy w 2002 roku w Wiedniu.

Oprócz sukcesów na arenie międzynarodowej, Czapiewski był wielokrotnym mistrzem Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jest uważany za jednego z najlepszych polskich biegaczy na 800 metrów w historii. Jego rekordy i osiągnięcia inspirują kolejne pokolenia polskich lekkoatletów.

Łukasz Fabiański

Łukasz Fabiański, urodzony 18 kwietnia 1985 roku w Kostrzynie nad Odrą, to jeden z najbardziej utytułowanych polskich bramkarzy w historii.

Swoją karierę rozpoczął w Polonii Słubice, następnie trafił do Lecha Poznań, skad przeniósł się do Legii Warszawa, gdzie w 2006 roku zdobył mistrzostwo Polski. W 2007 roku trafił do Arsenalu, gdzie spędził siedem sezonów, stając się jednym z filarów drużyny. W 2014 roku przeszedł do Swansea City, gdzie rozegrał trzy sezony, a następnie do West Ham United, gdzie gra do dziś.

Fabiański Jest rekordzistą drużyny narodowej pod względem liczby występów z czystym kontem - nie dał się pokonać w aż 26 meczach kadry.

Brał udział w trzech Mistrzostwach Świata (2006, 2018, 2022) i trzech Mistrzostwach Europy (2008, 2016, 2020).

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.