szachy sosir

24 lipca Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji był gospodarzem turnieju szachowego o puchar burmistrza Słubic. Do rywalizacji o nieoficjalny tytuł szachowego mistrza naszego miasta stanęło 22 zawodników i zawodniczek.

W tym gronie byli głównie słubiczanie, ale nie zabrakło także gości z Rzepina, Gubina i Krosna Odrzańskiego, byli także mieszkający u nas szachiści z Ukrainy.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli Lubuski Związek Szachowy i gmina Słubice. Sam turniej jest częścią szerszego cyklu pt. „Lubuskie Szachy dla Wszystkich”, w ramach którego łącznie zaplanowano pięć zawodów szachowych, w tym jeden właśnie w Słubicach.

Jak wyglądała szachowa rywalizacja? - Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim, który kojarzy do poszczególnych rund zawodników o zbliżonej „sile gry”. Łącznie rozegrano 6 rund w tempie 30 minut na zawodnika. Turniej odbył się w miłej, kameralnej atmosferze, choć na szachownicach trwały zawzięte walki - opowiada Mariusz Kudlak z LZSzach.

Wszyscy zawodnicy grali razem, ale zastosowano oddzielną klasyfikację w trzech kategoriach wiekowych: młodzika (do 10 lat), juniora (do 18 lat) oraz open (dorośli). Poniżej wyniki.

3. Piotr Rogala

Najlepsze trójki w poszczególnych kategoriach otrzymały medale, puchary oraz nagrody rzeczowe. Ponadto przyznano nagrody dodatkowe, które - jak się okazało - zdobyły same panie. Najmłodszym zawodnikiem została Sandra Świtalska, najstarszym Ewa Balcerczak, najlepszą kobietą Julia Kudlak, a dodatkową nagrodę specjalną - ufundowaną przez organizatora -  zdobyła Amelia Kołowiecka. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

W trakcie turnieju aż 8 zawodników uzyskało kategorie szachowe: 5 szachistów kategorię IV, natomiast 3 - V. - Dzięki temu mają przyporządkowaną kategorię szachową oraz zostali oficjalnie wpisani do Centralnego Rejestru Polskiego Związku Szachowego jako sportowcy – szachiści – tłumaczy M. Kudlak.

Jak twierdzi nasz rozmówca, pomysł na organizację szachowego turnieju w Słubicach się sprawdził i liczy na dalszą współpracę. - Mam nadzieję na wpisanie turnieju szachowego w cykl imprez sportowo-kulturalnych Słubic. Celem dalekosiężnym związku jest reaktywacja klubu szachowego Odra Słubice – podkreśla M. Kudlak.

Następny turniej w ramach cyklu „Lubuskie Szachy dla Wszystkich” odbędzie się 6 sierpnia w Lubrzy.

Poniżej zdjęcia z turnieju w Słubicach udostępnione przez organizatorów.