Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Otwarcie LZS

W ostatni weekend sierpnia Słubice były gospodarzem XXV Jubileuszowych Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych. Wydarzenie to na bieżąco relacjonowaliśmy na naszej stronie oraz profilu na Facebooku. Dziś czas na obszerniejsze podsumowanie.

Czym w ogóle są Ludowe Zespoły Sportowe? To ogólnopolskie zrzeszenie, którego historia sięga lat tuż po II wojnie światowej, gdy ówczesne władze chciały rozwijać kulturę fizyczną i sport, szczególnie na terenach wiejskich i w małych miasteczkach. Zrzeszenie zmieniało się przez lata, a obecnie pod jego skrzydłami są setki klubów sportowych z całej Polski, w tym i nasz Lubusz Słubice.

Raz do roku odbywają się ogólnopolskie igrzyska, w których uczestnicy mierzą się nie tylko w konkurencjach typowo sportowych, ale również rekreacyjnych i integracyjnych. Słubice były gospodarzem tej imprezy już po raz trzeci. Wcześniej gościliśmy uczestników igrzysk LZS w latach 2008 i 2014.

Organizacyjne wyzwanie

Przygotowanie tak dużego wydarzenia to było spore wyzwanie organizacyjne, bo do Słubic przyjechało ponad 2000 osób z całej Polski – zawodników, trenerów, działaczy i kibiców.

- Prace trwały kilka miesięcy, by nie rzec cały rok, bo to już w sierpniu 2021 roku otrzymaliśmy oficjalną nominację na gospodarza tegorocznych igrzysk – opowiada Ryszard Chustecki ze Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pełniący także funkcję sekretarza zarządu Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS i dyrektora igrzysk. To właśnie SOSiR, KZ LZS, Lubuskie Zrzeszenie LZS oraz Lubusz Słubice byli głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia.

Rangę imprezy podniosło również wsparcie władz. Patronat honorowy nad igrzyskami objęli minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Swojego wsparcia udzieliły także samorządy - gmina Słubice, powiat słubicki, województwo lubuskie, a jednymi ze sponsorów zostali Totalizator Sportowy i PZU.

Efektowne otwarcie

Zanim rozpoczęła się walka o medale, mieliśmy niezwykle efektowną uroczystość otwarcia. Zabytkowe arkady stadionu przy ul. Sportowej zapełniły się gośćmi, wśród których byli m.in. minister sportu oraz otwierający imprezę prezes KZ LZS Mieczysław Baszko. Na trybunach zasiadła także europosłanka Elżbieta Rafalska.

Na bieżni zaprezentowały się reprezentacje poszczególnych województw, a znicz zapalił Paweł Czapiewski, rekordzista Polski w biegu na 800 m, brązowy medalista świata i olimpijczyk, wieloletni zawodnik Lubusza. Towarzyszyła mu biegowa młodzież ze Słubic, która wzięła udział w pokazowym biegu na 1000 metrów. Przysięgę olimpijską, w imieniu wszystkich sportowców, złożyła dyskobolka Lubusza Paulina Polańska. Na scenie krótki koncert dał raper Abel, a całości dopełniły pokazy artystyczne oraz laserowe wizualizacje.

Sportowa rywalizacja

A jak wyglądała sportowa rywalizacja? Główną areną igrzysk był Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. To tutaj odbyły się piłka nożna, siatkówka (plażowa i na trawie), lekkoatletyka, golf, ale również tak nietypowe konkurencje jak przeciąganie liny czy wyciskanie odważnika. Z kolei w hali przy Szkole Podstawowej nr 2 spotkali się koszykarze 3x3.

Część konkurencji rozegrano u naszych sąsiadów – w Górzycy (piłka siatkowa), Kostrzynie nad Odrą (zapasy) oraz Frankfurcie nad Odrą (podnoszenie ciężarów). Organizatorzy przygotowali również specjalny blok integracyjny dla osób z niepełnosprawnościami.

Fotorelacje ze sportowych zmagań znajdziecie tutaj – DZIEŃ 1 / DZIEŃ 2.

Medale dla Słubic

Kibice ze Słubic mieli powody do radości, bo sportowcy z naszego miasta, jako reprezentanci woj. lubuskiego, wywalczyli aż 7 medali. 6 z nich padło łupem lekkoatletów.

Złoto zdobyły Paulina Polańska (dysk) i Zuzanna Smolińska  (bieg na 1000 m), srebro Olga Zygarowicz (bieg na 1000 m), a brąz Julia Wyrwas (trójskok), Iga Mizerska (bieg na 1000 m) oraz sztafeta 4 x 400 m (Anna Kielar, Oliwia Lorkowska, Zuzanna Rękawiecka, Helena Podruczny). Brązowy medal dorzucili również piłkarze, którzy zagrali w składzie: Mariusz Guraj, Rafał Klimaszewski, Krzysztof Łazdowski, Piotr Dmuchowski, Krystian Haręzga, Paweł Goworko, Dominik Gaudyn i Bartosz Tomków.

Więcej o naszych medalistach przeczytacie tutaj: LEKKOATLETYKA / PIŁKA NOŻNA

W igrzyskach LZS wziął udział również burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, nie tylko jako gospodarz imprezy, ale również… zawodnik. Razem z radnym Piotrem Zaliszem i członkiem lubuskiego zrzeszenia LZS Zdzisławem Butrymem wystartowali w nietypowej konkurencji „trójboju dla władz” (strzał na bramkę, rzut lotką i strzelanie z wiatrówki) zajmując 8 miejsce.

Wyniki i klasyfikacja

Po dwóch dniach zmagań najlepsze okazało się województwo łódzkie, zwyciężając zarówno w klasyfikacji medalowej, jak i punktowej. Woj. lubuskie zajęło odpowiednio 11 i 10 miejsce. Komplet wyników jest dostępny na stronie www.igrzyskalzs2022.pl.

Zapraszamy również po pobrania podsumowania przygotowanego przez organizatorów.

KOMUNIKAT KOŃCOWY IGRZYSK LZS (pdf, 18 MB)

A jak ocenia igrzyska R. Chustecki? - Chcieliśmy wspólnie pokazać Polsce, że potrafimy zrobić dużo i na wysokim poziomie. Myślę, to się udało. Jako dyrektor igrzysk chciałbym podziękować wszystkim imiennym i bezimiennych za wspólne działanie promujące Słubice i lubuskie w całym kraju – podsumował.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.