Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Mistrzostwa Euroregionu

To było mocne zakończenie lekkoatletycznego sezonu. Ponad pół tysiąca młodych sportowców gościło w Słubicach na Mistrzostwach Euroregionu Pro Europa Viadrina. Gospodarze zdobyli aż 17 medali, a wisienką na torcie były biegi na 1000 metrów z okazji 5-lecia Słubickiej Akademii Biegowej, które zakończyły się historyczną serią wyników.

Pół tysiąca lekkoatletów

Impreza odbyła się 1 października na stadionie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który był gospodarzem zawodów. O mistrzowskie tytuły przyjechali walczyć lekkoatleci nie tylko z polsko-niemieckiego pogranicza. Były kluby z Gniezna, Szczecina, Polic, Żar, Zielonej Góry, Nowej Soli, a nawet Lubina, Piły czy Słupska. Łącznie ponad 500 osób.

Honoru gospodarzy bronili zawodnicy LKS Lubusz Słubice. Była też liczna reprezentacja UKS Golice. Zawodnicy z naszej gminy spisali się w tych zawodach na medal (dosłownie i w przenośni), zgarniając aż 17 krążków.

Sygnał do rywalizacji dali zaproszeni goście, którzy wzięli udział w symbolicznym wyścigu na początku zawodów. Na bieżni pojawili się m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, starosta słubicki Leszek Bajon i dyrektor biura Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak. A potem na bieżnię, skocznię i rzutnię wyszli młodzi lekkoatleci.

17 medali dla Słubic

Efektowne zwycięstwo na 1000 metrów w kategorii U16 wybiegał Jakub Jurgiewicz, któremu zmierzono 2:48.60. W tej samej kategorii wiekowej, ale w pchnięciu kulą 1kg, brąz wywalczył Seweryn Stań (10.98). Również brązowy medal, ale w oszczepie (0.5 kg) i w kategorii chłopców (U14), przypadł w udziale Marcelowi Bieńkowi (25.25). Ich starszy kolega Wojciech Fila stanął na tym samym stopniu podium w biegu na 100 metrów U18 (12.06). A jedyne męskie srebro wywalczył Antoni Horoszkiewicz w rzucie dyskiem 0.75 kg w kat. U14 (38.17).

Wśród dziewcząt również mieliśmy powody do dumy. W aż dwóch konkurencjach słubiczanki zgarnęły komplet medali. W rzucie dyskiem 0.60 kg (U14) pierwsze trzy miejsca zajęły Maja Walczak (23.14), Zuzanna Bielak (19.59) oraz Kinga Szewciw (19.41), a w biegu na 1000 m (U14) jako pierwsze na mecie zameldowały się Zuzanna Smolińska (3:15.17), Iga Mizerska (3:22.45) oraz Amelia Smolarczyk (3:22.51). Na tym samym dystansie w U12 druga była Amelia Marciniak (3:41.59).

Nina Sejnik (U14) wywalczyła dublet: brąz w skoku w dal (4.46) oraz srebro w biegu 80 m ppł (13.29). Trzecia w kuli 2 kg w kat. U14 była Kinga Szewciw (8.93), podobnie jak w oszczepie 0.5 kg w kat. U14 Weronika Gromada (16.70). Nie zawiodła Wiktoria Przybylska, która pewnie sięgnęła po zwycięstwo w rzucie dyskiem U16 (0.75 kg) z wynikiem 35.40.

Na rzutni zaprezentowały się także nasze utytułowane dyskobolki - Małgorzata Krzyżan i Paulina Polańska, które tym razem wystartowały poza konkursem, osiągając odpowiednio 33.11 i 41.52 w rzucie jednokilogramowym dyskiem.

Warto odnotować, że zdecydowana większość z wyżej wymienionych medalistów ustanowiła rekordy życiowe, a większość uzyskanych przez nich wyników to ścisła czołówka na szczeblu województwa i kraju. Cały komunikat z zawodów można pobrać poniżej.

ZOBACZ WYNIKI

Pięć lat akademii

Biegi na 1000 metrów miały specjalną oprawę ze względu na jubileusz 5-lecia Słubickiej Akademii Biegowej. Jej założyciel Piotr Kiedrowicz ufundował z tej okazji dodatkowe nagrody. Do rywalizacji zgłosiły się aż 34 uczestniczki i 25 uczestników (w 3 kategoriach wiekowych: U12, U14, U16).

W pamięci kibiców szczególnie zapadła rywalizacja dziewcząt. – Przeszły same siebie i dostarczyły obserwującym zawody mnóstwo emocji. To były najszybsze biegi w tych kategoriach wiekowych w historii słubickiego stadionu. Blisko połowa startujących ustanowiła życiówki i niektóre z tych wyników to jedne z najlepszych w Polsce – cieszy się szkoleniowiec.

Po biegach odbyła się dekoracja, w której oprócz założyciela akademii uczestniczyli także wspomniany wcześniej burmistrz, prezes LKS Lubusz Słubice Ryszard Chustecki oraz Andrzej Szczesny z Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Fotorelacja

Mistrzostwa Euroregionu obserwowaliśmy z naszym obiektywem. Poniżej galeria zdjęć.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.