Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marcin Lewandowski

Nie lada gratka czeka uczestników jesiennej edycji Testu Coopera. Na zaproszenie trenera Piotra Kiedrowicza do Słubic przyjedzie słynny biegacz Marcin Lewandowski. Impreza jest jednym z elementów tegorocznych obchodów podwójnego jubileuszu: 40-lecia Lubusza Słubice i 5-lecia Słubickiej Akademii Biegowej. 

Marcin Lewandowski to aktualny wicemistrz świata na 1500 metrów. Swoją karierę zaczynał w Słubicach właśnie pod okiem P. Kiedrowicza. Po debiucie olimpijskim w Pekinie w 2008 roku radni przyznali mu tytuł ambasadora Słubic. Już raz wziął udział w słubickim Teście Coopera, jesienią 2018 roku. Teraz pojawi się ponownie i będzie zachęcał mieszkańców do uprawiania sportu i aktywności fizycznej. Będzie oczywiście okazja do rozmowy i pamiątkowego zdjęcia, czy też wzięcia autografu.

Regularnie organizowany Test Coopera to firmowa impreza Słubickiej Akademii Biegowej. Pierwsza edycja pojawiła się w 2016 roku i od tego czasu cieszy się niezmienną popularnością wśród mieszkańców Słubic, ale i sąsiednich miejscowości. Wiosną 2021 roku swoją kondycję sprawdziło ponad 120 osób.

Aktywność ważna mimo pandemii

- W obecnej sytuacji taki test pozwali na obserwację, jaki wpływ mają wielomiesięczne, zmieniające się obostrzenia na nasze zdrowie i kondycję – tłumaczy P. Kiedrowicz. - Ważne jest, by nie siedzieć w czterech ścianach i pozostać aktywnym, dbać o swoje zdrowie i odporność – dodaje Ryszard Chustecki, prezes Lubusza.

To właśnie słubicki klub wspólnie z akademią i Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji jest organizatorem wydarzenia, patronem medialny jest portal Słubice24. Całość, tradycyjnie już, odbędzie się na stadionie przy ul. Sportowej. Warto w tym miejscu przypomnieć na czym polega sam test.

Został on opracowany w 1968 roku przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA. Polega na tym, by przez 12 minut należy pokonać (biegiem, marszem) jak najdłuższy dystans. Następnie – za pomocą specjalnych tabel biorących pod uwagę wiek i płeć – odczytuje się, jaki jest poziom naszej wydolności.

Dla kogo test?

Jak podkreślą organizatorzy, w teście mogą uczestniczyć wszyscy, niezależnie od poziomu kondycji i wytrenowania. Każdy biegnie swoim tempem, nie ma ścigania się na miejsca. - Mnie niezmiennie cieszy obecność całych rodzin. To nie tylko tworzenie prozdrowotnych nawyków, ale i wspaniałe rodzinne spędzanie czasu – podkreśla założyciel akademii.

Będą nagrody i medale

Test odbędzie się w czwartek, 14 października. Wydawanie numerów startowych i ewentualne zapisy (gdyby wcześniej nie zgłosiło się 100 osób) będzie możliwe już od godziny 15.30. O 16.30 zaplanowano krótką rozgrzewkę z Marcinem Lewandowski i start do biegu najmłodszych. Następnie, co pół godziny, będą ruszać kolejne grupy (maksymalnie 2-3). 

Organizatorzy przygotowali po 100 okolicznościowych numerów startowych oraz medali dla uczestników testu. Otrzyma je pierwszych 100 osób – wg kolejności zgłoszeń. Ponadto wśród tych, co zaliczą test, zostanie rozlosowane wiele nagród, w tym kilka okolicznościowych koszulek.

Zgłoszenia ruszyły

Zgłoszenia odbywają się wyłącznie drogą telefoniczną u trenera P. Kiedrowicza – najlepiej pisać sms lub dzwonić na nr 507 044 412 (w godz. 9-16 i 21-22).

Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, dane kontaktowe (telefon lub e-mail), miejscowość nazwę klubu (grupy sportowej lub firmy).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.