Całość rozpoczeła się 28 października uroczystym otwarciem w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Licznie zgromadzonych gości powitali inicjatorzy festiwalu: prof. Jerzy Olek, Anna Panek-Kusz i Michael Kurzwelly oraz burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i dyrektor SMOK-a Tomasz Pilarski.
Tym akcentem rozpoczął się trzydniowy maraton nowej sztuki. Publiczność wspólnie z twórcami wędrowała labiryntem artystycznych przystanków "ukrytych" w różnych zakątkach Słubic, Frankfurtu, a nawet.... Uradu. Na widzów czekało kilkadziesiąt wystaw, wykładów, spotkań autorskich i pokazów multimedialnych.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Modyfikacje i reinterpretacje". Jak podkreślała w rozmowie z naszą redakcją Anna Panek-Kusz, kryła się pod nim chęć nawiązania do tego, co w kulturze, architekturze i sztuce już jest.
- Przede wszystkim chodziło nam o nowe widzenie dawnych rzeczy, ale i powstałych obecnie. Wędrując po labiryncie sztuki, wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy świadomość tego, czego już dokonano, jest ograniczeniem, czy też wyzwala nowe potencjały kreacji i interpretacji - wyjaśnia kuratorka "Labiryntu".
Anna Panek-Kusz o festiwalu:
{play}mp3/2016/anna.mp3{/play}
W doborowej stawce artystów byli także słubiczanie. Wspomniana Anna Panek-Kusz zaprezentowała we frankfurckim Kleist Forum wystawę zatytułowaną "Tarot, nie tarot", odważne fotografie Adama Czerneńko w ramach cyklu "Podobieństwo przypadkowe" mogliśmy podziwiać w SMOK-u, a Tomasz Fedyszyn zaczarował widzów w Dolinie Uradu swoim "Kamuflażem". Zaprezentowali się także pasjonaci fotografii, którzy wzięli udział w warsztatach Akademii Fotografii i Multimediów.
Tak o swoich fotografiach opowiadał Adam Czerneńko:
{play}mp3/2016/adam.mp3{/play}
W tym roku organizatorzy wyjątkowo zadbali o widzów. Program festiwalu był tak ułożony, aby żadne prezentacje się ze sobą nie pokrywały. Oprócz uczty dla oka, było także coś dla ucha. W sobotni wieczór w klubie Prowincja Michał Kmieciak z zespołem zabrali nas w muzyczną podróż pod hasłem "Love Lost Tour, a towarzyszący im zespół taneczny "Trans" wzbudził zachwyt szczególnie męskiej części publiczności.
Organizatorem festiwalu byli Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenie Słubfurt z Frankfurtu nad Odrą. Jak zapowiadają ich przedstawiciele, kolejne spotkanie z labiryntem sztuki już za rok. Więcej na stronie www.labirynt.slubice.eu
Portal Słubice24 był patronem medialnym festiwalu. O tym jak było i co się działo dowiecie się z obszernej fotorelacji przygotowanej przez naszego reportera.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/9361-labirynt-zaczarowal-po-raz-siodmy-fotoaudio#sigProIdeef8e9d528
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/9361-labirynt-zaczarowal-po-raz-siodmy-fotoaudio#sigProIdeef8e9d528