Zapraszamy do Galerii OKNO w SMOKu na wystawę fotografii Zbigniewa Muziewicza „Przestrzeń emocjonalna” . Wernisaż odbędzie się w piątek 15 maja 2009 o godz. 18.00.Wystawa Zbyszka Muziewicza to fotografia poparta prawdziwą przygodą intelektualną.
Mowa fotografii jest uniwersalna, określa sprawy bardzo różne, służy różnym celom. Zajmują się nią zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, towarzyszy nam na każdym kroku, w gazetach, na bilbordach, w internecie. W obecnych czasach może nią robić niemal każdy, chociażby telefonem z wbudowanym aparatem fotograficznym. Podobnie jednak jak to się ma z obrazkami, które może namalować każdy, tylko nieliczne wystawiane są w galeriach i muzeach. Wystawa fotografii Zbigniewa Muziewicza to doskonały przykład na poczucie różnicy dzielącej oczywisty, spontaniczny odbiór np.: zdjęcia w dowodzie tożsamości, lub też reklamującego hit sprzedażowy z odbiorem fotografii artystycznej, dzieła autentycznego twórcy, które ma osobistą i oryginalną formę wymagającą od widza czegoś więcej niż jednoznacznego odczytania warstwy najbardziej powierzchownej. Takie właśnie są fotografie Zbigniewa Muziewicza - przewodzi im myśl, idea.
Jerzy Olek we wstępie do katalogu napisał: Zbyszek Muziewicz wziął pod lupę siebie. Nie to jest jednak najistotniejsze, gdyż jego zamysłem nie było robienie autoportretów. O wiele ważniejsze w seriach sygnowanych przez niego prac jest to, co on sam sobą wyraża: sobą jako podmiotem i sobą-przedmiotem. Nie jest to żadna naiwna czy sentymentalna wiwisekcja. Nie dopatrzymy się też tutaj tanich psychologizmów. Myślę, że wiele rebusów formalnych Zbyszka dotyczy widzenia oraz rozumienia widzenia. Jego analityczny zmysł, hołdowanie klarownej kompozycji i potrzeba wyrazistego przesłania daje w rezultacie fotografie o znakowym charakterze i mocnej wykładni ideowej.
On sam zaś tak określił swoje realizacje: „ Podziwiając świat przyrody i szanując osiągnięcia cywilizacji buduję swój świat wewnętrzny ilustrując go obrazami opisującymi stany emocjonalne i doznania stanowiące esencję mojego istnienia”