15 czerwca w sali koncertowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczelni, lokalnych samorządów, a także artyści ze Słubic i Frankfurtu.
Wśród gości pojawili się m.in. wiceburmistrz Słubic Roman Siemiński, prezeska Słubickiego Towarzystwa Muzycznego Barbara Weiser oraz opiekujący się tańczącą młodzieżą Henryk Lachet. Całość moderował dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum i specjalista od stosunków polsko-niemieckich.
O czym rozmawiano? Przede wszystkim wspominano 25 lat współpracy między Słubicami i Frankfurtem. To jak budowały się wzajemne relacje, jak stopniowo obie strony nabierały do siebie zaufania i co udało się wspólnie osiągnąć.
- Jestem szczególnie dumna z naszych działań na polu kultury. Wspólne projekty edukacyjne, koncert muzyczne, występy po obu stronach granicy, to wszystko niezwykle cenny kapitał i bogate doświadczenie, które jeszcze będzie procentować w przyszłości - mówiła z dumą B. Weiser.
By podkreślić klimat dyskusji w całość zostały wkomponowane akcenty muzyczne. O ich przygotowanie zadbał Piotr Tamborski ze SMOK-a. Wspólnie z Jackiem Fałdyną wykonali kilka utworów, których dobór mógł nieco zaskoczyć, lecz nie był przypadkowy.
- Specjalnie na ten wieczór wybraliśmy piosenki, które w swoim przekazie nawiązywały do tematyki spotkania i które wg nas oddawały klimat tego, co przez te 25 lat działo się na naszej granicy. Był m.in. "Dziwny świat" Czesława Niemena, "Imagine" Johna Lennona, a nawet słynny przebój "A wszystko to, bo Ciebie kocham" zespołu Ich Troje, będący coverem jednego z hitów niemieckiego zespołu Die Toten Hosen - powiedział naszej redakcji P. Tamborski.
O wokalną oprawę wieczoru zadbał Janusz Kauczyński, członek chóru Adoramus, notabene od lat mieszkający pod drugiej stronie Odry. Oprócz muzycznych inspiracji wzbogacił wieczór opowieściami o swojej perspektywie na polsko-niemieckie pogranicze, Polaka żyjącego pośród Niemców. Dopełnieniem "Wspomnień pogranicza" były taneczne pokazy przygotowane przez grupę Bohema.
Koncert był częścią tegorocznej edycji festiwalu Most. Organizatorzy: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, Stowarzyszenie My Life oraz Słubicki Miejski Ośrodek Kultury.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/8827-wspomnienia-pogranicza-w-naszym-obiektywie#sigProIda51897f74a
https://slubice24.pl/wiadomosci/kultura/8827-wspomnienia-pogranicza-w-naszym-obiektywie#sigProIda51897f74a