Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wieczór autorski z Ingą Iwasiów. Spotkanie poświęcone będzie jej najnowszej powieści pt. „Pięćdziesiątka”.

piecdziesiatka Iwasiow

Inga Iwasiów - urodzona w 1963 roku w Szczecinie. Profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI Wieku. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych, zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury, poprzez teatr, do sztuk wizualnych. Autorka i redaktorka wielu książek, redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza“, obecnie redaguje pismo naukowe „Autobiografia. Literatura-Kultura-Media“. Felietonistka dodatku książkowego w „Tygodniku Powszechnym“.

Pięćdziesiątka. Wiek graniczny, pół wiek i miarka wódki. Małgorzata Miła wznosi toast za każdy rok. W takim momencie nie warto oszczędzać życia, dbać o pozory. Opowiada szczerze, bo zostało jej niewiele czasu, a plan popełnienia samobójstwa okazał się nierealny.
 
W swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów mistrzowsko gra z własną biografią, ale także z historią literatury, tworząc własną wersję powieści alkoholowej. To z pozoru zimna, wystudzona, tak naprawdę mocna i dotkliwa rozprawa pięćdziesięcioletniej alkoholiczki z nałogiem. To alkoholizm pokazany z codziennej perspektywy, pozbawionej patosu i heroizmu. To stale obecne pytanie: jak daleko może się obnażyć kobieta, by uniknąć ohydy? Jak nisko może upaść? Gdzie jest granica obsceniczności? I co różni tę opowieść od męskich narracji?

"Pięćdziesiątka" to także opowieść o życiu w PRL-u – czasie, gdy „słowo intymność miało inne od dzisiejszego znaczenie”. Chwilami zabawne, chwilami gorzkie wspomnienie o czasach szarości i niedostatku skonfrontowanych z zaskakującym obyczajowym wyzwoleniem bohaterki. Mocna, odważna, igrająca ze stereotypami, zarazem chłodna i dotkliwa, zapadająca w pamięć powieść.

---

Moderacją podczas wieczoru zajmie się Brygida Helbig, pisarka, literaturoznawczyni, prof. UAM, mieszka w Berlinie, pracuje w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach, autorka m.in. powieści "Niebko", tomu prozy "Enerdowce i inne ludzie", monografii "Strącona bogini".

Termin
: 23 marca 2016, godz. 20. Miejsce: Sala kameralna, SMOK. Wstęp wolny.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.