Witaj Rafał! Co kryje się pod tajemniczą nazwą "The Highest Flight"? W internecie od kilku dni można obejrzeć teledysk firmowany właśnie szyldem tego nowego projektu muzycznego.
Cześć! Pod nazwą The Highest Flight kryje się niezależny label hip hopowy, tworzony przez grupę znajomych, których połączyła wspólna pasja do tej kultury. Dlaczego akurat "The Highest Flight" (najwyższy lot - przyp. red.)? Cytując klasyka "Sky is the limit", a my chcemy pokazać to, że nasza działalność ciągle dąży do osiągnięcia najwyższego poziomu. W Słubicach taka forma samorealizacji do tej pory nie była znana, chcemy być samowystarczalni tworząc własne zaplecze muzyczne i wydawnicze. A co wspomnianego teledysku... Nosi on tytuł "Pozostałe ślady". To kawałek, który od niedawna hula po naszym kanale. Oprócz klipu znajduje się tam również kilkanaście wcześniejszych spontanicznych produkcji, które mamy w planach sukcesywnie uzupełniać.
Kto dokładnie wchodzi w skład THF. Przedstaw bliżej każdego z członków?
Chciałbym podkreślić, że THF to nie tylko sami artyści, ale również ludzie szerzej ogarniające całe przedsięwzięcie. Na dzień dzisiejszy skład ekipy tworzą:
Majki – fighter, obiecujący raper młodego pokolenia, bezkompromisowe linijki oparte na twardym akcencie i zdecydowanym głosie.
Szumi – raper, naczelny ogarniacz i motywator ekipy. Nieszablonowe flow posadzone zarówno na nowoczesnych jak i klasycznych bitach.
RDK - bohater powieści opisanej na krążku „Uwierzysz”, który ciągle nie może uwierzyć w swoje możliwości.
Expe – realizator dźwięku, producent, bitmejker, „puszczacz bitów”.
DEEM – autor marki pod względem wizualnym, malarz, grafik, dekorator, mało znany raper.
Łukasz ES – Gdzie jesteś?
Patryk Kaszuba – realizator video i teledysków.
Do kogo skierowana jest Wasza działalność? Czy chcecie wyjść szerzej i umożliwić działalność muzyczną młodym artystom z naszego miasta i regionu?
Nasza działalność skierowana jest do ogółu społeczności hip-hopowej w Polsce. Aktualnie skupiamy się na projektach członków THF. To ich dokonania w pierwszej kolejności będą promowane naszym logiem. W miarę postępów wytwórni nie wykluczona jest późniejsza współpraca z młodymi artystami z naszego miasta, regionu czy też Polski.
Teraz pytanie bezpośrednio do Ciebie. Od lat zajmujesz się produkcją muzyczną. Wiele osób myśli, że to proste układanie klocków w komputerowym programie. Zdradź nam trochę swojej producenckiej kuchni.
To fakt, na pierwszy rzut oka tak to właśnie może wyglądać, ale jeśli dodasz do tego bardziej zaawansowane działania czy sam sprzęt, sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana. Dziś wyprodukować podkład muzyczny jest stosunkowo łatwo. Wystarczy dobra karta muzyczna, prosty program, a reszta to już wyobraźnia. Początkowo właśnie taki zestaw w zupełności wystarczy, lecz jeśli chcesz się rozwijać, sięgasz po nowe rzeczy i uczysz się nowych rozwiązań. Ja tak właśnie zrobiłem kupując klawiaturę sterującą, pady perkusyjne, sampler oraz mikrofon pojemnościowy do nagrywania perkusjonalii i przeszkadzajek. Teraz komponowanie podkładu odbywa się na drodze grania na żywo, a to wyklucza układnie klocków, bo dla mnie im bardziej nierówno tym bardziej niepowtarzalnie i swingująco. Najważniejsze to wypracować swój własny styl i kierunek muzyczny. Moja przygoda z produkcją muzyki trwa już około 13 lat. Przez ten czas ciągle kolekcjonuje brzmienia perkusyjne, sample i różne wtyczki mające na celu kreowanie unikalnego brzmienia. Nie jest to łatwa i tania droga, ale myślę, że warta świeczki. W swoim dorobku muzycznym mam: ukończenie Szkoły Artystycznej w Poznaniu na kierunku Asystent Realizatora Dźwięku, złotą płytę za „Kilka numerów o czymś” z 2009 roku, około 70 płyt na których brałem udział, kilkadziesiąt koncertów w Polsce i Niemczech, współpracę z wieloma artystami oraz ogromną satysfakcje z samego procesu tworzenia.
Wielu fanów hip-hopu kojarzy Cię z wcześniejszymi aktywnościami muzycznymi jak zespół Rezpektz czy świetnie przyjęta płyta nagrana z Twoim bratem Emratem. Co dalej z tymi projektami?
Te projekty to raczej legenda, jeśli można tak powiedzieć i to tak już zostanie. Każdy z nas poszedł swoją drogą muzyczną, chociaż obecnie z Mariuszem i Tomkiem tworzymy wspólny zespół BIG UP CREW, który również ludzie z regionu powinni doskonale kojarzyć.
Jakie są plany związane z działalnością THF? To tylko rozwijanie pasji, czy chcecie aby stało się sposobem na życie?
Aktualnie dzięki pracy przy rozwoju THF realizujemy swoje pasje. W planach mamy wydanie albumów nad którymi teraz owocnie pracujemy. W międzyczasie systematycznie ukazywać się będą nasze spontaniczne nagrania oraz filmiki z sesji nagraniowych, zwieńczonych darmowym mixtape’em. Co mamy w planach? Organizacja imprez pod szyldem The Highest Night. Realizacja VLOGA o życiu i zajawkach w Naszym mieście. Felietony. Warsztaty producenckie. Stworzenie własnej linii odzieżowej. Pomysłów jest dużo. Dołożymy wszelkich starań, żeby stało się to naszym sposobem na życie.
Jak oceniacie perspektywy i przestrzeń stworzoną w naszym mieście dla młodych ludzi? Jest to dobre miejsce do rozwoju i pracy?
Słubice prężnie się rozwijają, a tym samym jest coraz więcej miejsca dla młodych. Bliskość granicy ma swoje dobre strony i stwarza nam wiele możliwości rozwoju kulturalnego. Zobacz na inne małe miasta w Polsce, nic praktycznie w nich się nie dzieje. A u nas? Co chwile festiwale tematyczne, wystawy fotografii, studio nagrań, kino, lodowisko, szkoły tańca, międzynarodowe turnieje tańca breakdance, mocna scena rapowa, utalentowani muzycy i sportowcy. Pracy jest coraz więcej. Strefa ekonomiczna się rozrasta, powstaje nowa galeria. Wszystko tutaj ma potencjał, ale niestety ciężko jest się przebić. Dlatego jesteśmy w odpowiednim miejscu i będziemy o to walczyć.
Powiedz na koniec kiedy możemy spodziewać się pierwszej płyty labelu THF i co to będzie za materiał?
Jeszcze w tym roku. Odnośnie koncepcji i formy wydania nie będziemy zdradzać szczegółów. Już wkrótce zaczniemy odkrywać karty. Dlatego z tego miejsca zapraszamy Was na nasz fanpage tam znajdziecie wszystko na temat naszej działalności. Zapraszamy także do śledzenia portalu Słubice24 (przy okazji dziękujemy za patronat), który wspiera działalność naszej formacji i będzie informować o podejmowanych przez nas inicjatywach.
---
Zapraszamy do obejrzenia teledysku. Zdjęcia do klipu powstały w Słubicach, a odpowiedzialny za nie jest Patryk Kaszuba. Na mikrofonie Szumi, Majki i RDK. Produkcją bitu zajął się Expe. Projekt i wykonanie koszulek The Highest Flight - 4 Elements Wear.