Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie tanecznym "Planety". Uwieńczeniem warsztatów były dwa przedstawienia w Kleist Forum we Frankfurcie oraz Friedrich-Wolf-Theater w Eisenhüttenstadt. Zapraszamy do przeczytania relacji przygotowanej przez Dorotę Rutkę.

W dniach 17-18 maja przedstawieniami w Kleist Forum we Frankfurcie oraz Friedrich-Wolf-Theater w Eisenhüttenstadt zakończył się ponad półroczny udział uczniów słubickiego Zespołu Szkół Licealnych w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym „Planety”.

W projekcie wzięło udział około 400 polskich i niemieckich uczniów, a ze słubickiego liceum około dwudziestoosobowa grupa licealistów pod opieką Iwony Grabowskiej – nauczycielki wychowania fizycznego i Doroty Rutki – koordynatora projektu z ZSL. Wszyscy uczniowie przez kilka miesięcy przygotowywali siedem części przedstawienia do muzyki Gustava Holsta „Planety”.

W utworze tym, siedem planet układu słonecznego (bez Ziemi i Plutona) zostało w latach 1914 – 1916 zilustrowanych muzycznie przez angielskiego kompozytora i „obdarzonych” astrologicznymi cechami.



Poszczególne grupy uczniów przygotowywały wizerunek jednej planety. Pod okiem choreografów powstawały układy taneczne, doskonalone na cotygodniowych próbach, kostiumolog pomagał w tworzeniu kostiumów, a specjalista od technik video pomagał w przygotowywaniu video-instalacji ilustrujących każdą z planet.

Podczas przedstawień wyświetlane one były na wielkim, półprzezroczystym ekranie, uzupełniając wizerunek poszczególnych planet i stanowiąc tło dla całego przedstawienia. Młodym tancerzom towarzyszyła Brandenburska Orkiestra Państwowa pod dyrekcją Howarda Griffithsa. Każde z trzech przedstawień odbyło się przy pełnej widowni i zakończyło długimi owacjami na stojąco.


W projekcie brali udział uczniowie z Frankfurtu, Beeskow, Eisenhüttenstadt, Müllrose i Strausbergu. Ze Słubic, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Licealnych, w projekcie uczestniczyły dzieci i młodzież Szkoły Muzycznej, chóru Adoramus i dziecięcego chóru Piccolo.

[tekst/foto Dorota Rutka, koordynator projektu]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.