Collegium Polonicum zaprasza do obejrzenia wystawy "Uczcie się polskiego" Solidarność, NRD i Stasi. Uroczystej inauguracji dokonali podczas niedawnej wizyty prezydenci Polski i Niemiec.
Symboliczne otwarcie wystawy odbyło się 18 października. Prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz prezydent Niemiec Joachim Gauck przecięli wstęgę w obecności Rolanda Jahna, Federalnego Pełnomocnika do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD.
O wystawie
Wystawa składa się z 13 rollupów z fotografiami przygotowanych przez Urząd Federalnego Pełnomocnika do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD. Jak informują organizatorzy wystawy, prezentuje ona rozdarcie między nadzieją a strachem, między odwagą, protestem a lękiem przed prześladowaniami w latach 1980/81. Dopełnieniem fotografii są raporty Stasi dotyczące poglądów mieszkańców NRD na temat „Solidarności”. Opinie, w których można odnaleźć szacunek, podziw, czy nawet zazdrość, ale też takie, które poświadczają istnienie dawnych antypolskich stereotypów. Wystawa pokazuje również, jakie znaczenie miała „Solidarność” dla pokonania dyktatur komunistycznych w latach 1989/90.
Historyczny kontekst
"Uczcie się polskiego" – to jeden z licznych apeli, które to pojawiały się w latach 1980/81 w NRD jako graffiti na ścianach domów, oknach wystawowych, jako ulotka, pocztówka czy plakat. Odwaga i siła polskiego ruchu związków zawodowych „Solidarność” dała nadzieję opozycjonistom w sąsiednim NRD na reformy, na nową polityczną erę. Natomiast rozwój ten u władz NRD budził strach – strach przed tym, że w narodzie mogłaby zapłonąć iskra. Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED) zleciła tajnej policji, Stasi, aby dokładnie obserwowali reakcje ludności i śledzili propolskie „wrogo-negatywne“ postawy. W 1980 roku reżim SED nawet zamknął granice z Polską.
Zdjęcia można oglądać w foyer Collegium Polonicum do 15 listopada.
[fot. Collegium Polonicum]