Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Most/Die Brücke zapraszają na wyjątkowe wydarzenia związane z sztuką filmową - projekcje filmów oraz dyskusje z ich twórcami. W programie m.in. „Syberiada polska” oraz „Strajk. Bohaterka z Gdańska”.
Pierwszy z filmów zostanie zaprezentowany w piątek o godz. 15:00 w małej auli Collegium Polonicom. „Syberiada polska” to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. W spotkanie weźmie udział reżyser Janusz Zaorski.
Dzień później, również w małej auli, ale o godz. 14:30, odbędzie się projekcja filmu "Strajk. Bohaterka z Gdańska", opowiadający historię kobiety, która walcząc o godność, przyczyniła się do powstania związku NSZZ Solidarność (historia oparta na motywach biografii Anny Walentynowicz).
Po filmie, o godz. 16:30, zaplanowano dyskusję panelową pt. „Białe plamy czarne dziury na ekranie - film historyczny dzisiaj” z udziałem reżyserów Volkera Schlöndorffa oraz Janusza Zaorskiego. Spotkanie poprowadzi Wolfgang Templin.
Warto wybrać się na projekcję filmu „Bez wizy do Kaliningradu” (13 lipca o godz. 20:30 w SMOK-u oraz 14 lipca o godz. 16:30 w Kleist Forum). Po drugiej z nich zaplanowano spotkanie z twórczyniami filmu - Wiolettą Weiss i Antonią Schmidt.
Godny uwagi jest także film „Wirtualna wojna” (13 lipca o godz. 18:30 w SMOK-u), opowiadający o ludziach realizujących swoją historyczną pasję za pomocą najnowszych zdobyczy techniki. Autor obrazu, Jacek Bławut, opowie o kulisach powstawania tej wyjątkowej produkcji, która została uznana za najlepszy film dokumentalny w 2012 roku.
Więcej informacji o wszystkich zaplanowanych projekcjach filmowych na stronie www.festiwalmost.pl. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.